Ο Ναυτικός Όμιλος Χανίων έκανε το καθήκον του και παίζοντας για την ιστορία του επικράτησε εκτός έδρας του Καλαμακίου με 10-8, στο κολυμβητήριο του Αλίμου, για την 21η και προτελευταία αγωνιστική της Α1 κατηγορίας υδατοσφαίρισης ανδρών.

Οι γηπεδούχοι ήθελαν τη νίκη για να διατηρηθούν στην Α1 αλλά ο ΝΟΧ με το \”διπλό\” που έκανε τους οδήγσε στον υποβιβασμό, έχοντας για πρώτο σκόρερ τον αρχηγό Βιζυράκη με 3 γκολ.

Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο ήταν \”μοιρασμένο\” με το σκορ στο 5-5, ενώ το επιμέρους 0-2 υπέρ του Ν.Ο. Χανίων στην τρίτη περίοδο αποδείχθηκε καθοριστικό για την εξέλιξη της αναμέτρησης.

Τα 8λεπτα: 3-2, 2-3, 0-2, 3-3.

Ν.Ο. Καλαμακίου (Αλέξης Σταϊκόπουλος): οι Βασιλόπουλος 1, Κουτσογιάννης 3, Καφετζόπουλος 1, Σάντα 3.

Ν.Ο. Χανίων (Γιάννης Ζαγουράκης):Σολανάκης 2, Μπατάκης 1, Φωκάς 1, Μπαριωτάκης 2, Βιζυράκης 3, Ντούλος 1.