Η Ε.Α.Σ. Σ.Ε.Γ.Α.Σ. Κρήτης με συνδιοργανώτρια την Περιφερειακή Ενότητα Ηρακλείου, διοργάνωσαν με επιτυχία αγωνιστική και οργανωτικη το ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ – ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α΄, το Σάββατο 28 Απριλίου 2012 στο Ηράκλειο.

 Οι αγώνες διεξήχθησαν στο Ηράκλειο και συγκεκριμένα στο Παγκρήτιο Στάδιο για τα αγωνίσματα των Δρόμων και των Αλμάτων και στο Εθνικό Αθλητικό Κέντρο «Ελευθερίας» για τα αγωνίσματα των Ρίψεων. 

Οι τρεις πρώτοι νικητές είναι οι παρακάτω

80μ ΠΠΑ΄(Άνεμος +0.80) : Σηφάκης Μιχαήλ (Βενιζέλος) 9.93, Μαυραντωνάκης Μανόλης (ΓΕΗ) 10.16, Παπαδάκης Εμμανουήλ (Κύδων) 10.22

150μ (Άνεμος 0.0) Αργυρουδάκης Στέλιος 18.07, Επταμηνιτάκης Γιώργος (ΟΦΗ) 18.33, Σαββίδης Αγάπιος (Αρκάδι) 19.41 (1ος στην Β΄Σειρά : Άνεμος +0.80)

300μ ΠΠΑ΄: Αγγελάκης Νικόλαος (Βενιζέλος) 41.05, Φραγκιαδάκης Δημήτριος (Σητειακός) 42.99, Στάρο Νικόλαος (Βενιζέλος) 46.13

600μ ΠΠΑ¨: Τσοντάκης Ιωάννης (Βενιζέλος) 1.25.41, Λιουδάκης Ευγένιος (Αρκάδι) 1.29.42, Καριμπίδης Δημήτριος (Κύδων) 1.34.10

1000μ ΠΠΑ΄: Ντονάλντο Ελέζι(Σητειακός) 2.58.26, Βαλιβρετάκης Χρήστος (Βενιζέλος) 2.58.53, Πάνας Βίκτωρ (Βενιζέλος) 2.58.80

3000μ ΠΠΑ΄: Σικολά Ελουέρτ (ΑΟΛ) 10.25.03, Λογκάκης Γιάννης (Βιτσέντζος Κορνάρος) 13.22.92

100μ εμπόδια ΠΠΑ΄: (Άνεμος +0.40) Πετράκης Μανόλης (Λιβυκός) 15.24, Καλογεράκης Γιώργος (ΟΦΗ) 15.66, Δημητρακόπουλος Γιάννης (ΓΣ Βιτσέντζος Κορνάρος) 19.58 

300μ εμπόδια ΠΠΑ΄: Καράσαββας Ηλίας (Λιβυκός) 43.06, Βαγιάννος Γεώργιος (Λιβυκός) 47.34, Σαββόπουλος Γεώργιος (Βιτσέντζος Κορνάρος) 48.74

Ύψος ΠΠΑ΄: Νικολακάκης Αλέξανδρος (Βενιζέλος) 1.58, Σκουλουδάκης Χρήστος (Βενιζέλος) 1.50, Βάμβουκας Εμμανουήλ (ΟΦΗ) 1.50

Επί κοντώ ΠΠΑ΄: Κολομβάκης Κυριάκος (Βενιζελος) 4.00, Μαχαιρίδης Έκτωρ (Βενιζέλος) 3.70, Μπενάκης Στυλιανός (Βενιζέλος) 3.10

Μήκος ΠΠΑ΄: Λαρεντζάκης Κώστας (ΟΦΗ) 6.04, Περάκης Μανόλης (Λυβικός) 6.01, Καράσαββα Ηλίας (Λιβυκός) 5.72

Τριπλούν ΠΠΑ΄: Περάκης Μανόλης (Λιβυκός) 12.73, Λαρεντζάκης Κων/νος (ΟΦΗ) 12.50, Μεταξάκης Γιώργος (Λιβυκός) 12.33

Σφαιροβολία ΠΠΑ΄:Νικηφόρος Γιώργος (ΓΕΗ) 14.04, Κοντεκά;κης Θεοδωρος (Κύδων) 13.01, Κυβερνητάκης Άγγελος (Βενιζέλος) 12.68

Δισκοβολία ΠΠΑ΄: Νικηφόρος Γιώργος (ΓΕΗ) 50.17, Κώστας Γιώργος (ΓΕΗ) 43.60, Παπαδουλάκης Λευτέρης (Κύδων) 39.00

Σφυροβολία ΠΠΑ΄: Χριστινάκης Γιάννης (Βενιζέλος) 54.71, Βεργεράκης Αντώνης (Βενιζέλος) 50.77, Χονδρογιάννης Βασίλης (Βενιζέλος) 47.96

Ακοντισμός ΠΠΑ΄: Βουτουφιανάκης Ραφαήλ (ΟΦΗ) 43.10, Μεράϊ Καντρι (ΑΟΛ) 41.53, Σταυρίδης Γιάννης (Κύδων) 41.44

4Χ80μ ΠΠΑ΄: Ελ.Βενιζέλος 38.76, Κύδων 39.90

4Χ300μ ΠΠΑ΄: Ελ.Βενιζέλος 2.41.25, ΑΟΛ 2.49.62, Σητειακός 2.53.55

80μ ΠΚΑ΄: (Άνεμος +0.80) Κακατσάκη Αθηνά (Βενιζέλος) 10.41, Καμπουράκη Ελένη (Μεσσαράς) 10.80, Ανουσάκη Αναστασία (Βενιζέλος) 11.08 (1η στην Γ΄σειρά : Άνεμος -0.2)

150μ ΠΚΑ¨: (Άνεμος 0.40) Αγαπάκη Ελευθερία (ΓΕΗ) 19.72, Καμπουράκη Βαγγελιώ (Μεσσαράς) 20.44, Μουσουράκη Ιωάννα (Βενιζέλος) 21.16

300μ ΠΚΑ¨: Γναφάκη Δήμητρα (Κύδων) 44.20, Γκέλη Κωνσταντίνα (Λιβυκός) 49.90, Παπαδάκη Στέλλα (ΓΕΗ) 52.58

600μ ΠΚΑ΄: Δόβρου Κατερίνα (Κύδων) 1.41.80, Παναγιωτάκη Εύα (Αρκάδι) 1.53.43, Ταμπακάκη Μαρίνα (Μεσσαράς) 2.15.59

1000μ ΠΚΑ¨: Φραγκάκη Νίκη (Σητειακός) 3.20.62, Θωμαδάκη Μαρία (Κύδων) 3.22.84, Μαλλιωτάκη Αθηνά (Λιβυκός) 3.27.56

2000μ ΠΚΑ΄: Ρίζα Αντριάνα (ΑΟΛ) 8.17.32, Μπικουβαράκη Δάφνη (Βενιζέλος) 9.35.00

80μ εμπόδια ΠΚΑ¨: Καστρινού Μελίνα (ΟΦΗ) 12.45, Χουστουλάκη Χρυσή (ΟΦΗ) 12.45, Παπαλεξανδράκη Μελίνα (Λιβυκός) 14.19

300μ εμπόδια ΠΚΑ¨: Γκέλη Ελένη (Λιβυκός) 50.43, αποστολάκη Μαρία (ΓΕΗ) 58.55

Ύψος ΠΚΑ΄: Αγαπάκη Ελευθερία (ΓΕΗ) 1.55, Αραβιάκη Κωνσταντίνα (ΟΦΗ) 1.50, Δημητρακοπούλου Χαρά (Βενιζέλος) 1.50

Επί κοντώ ΠΚΑ¨: Αρναντωνάκη Ιωάννα (Βενιζέλος) 2.90, Μπαδογιάννη Αικατερίνη (Βενιζέλος) 2.60, Μπικουβαράκη Δάφνη (Βενιζέλος) 2.20

Μήκος ΠΚΑ¨: Καστρινού Μελίνα (ΟΦΗ) 5.13, Χουστουλάκη Χρύσα (ΟΦΗ) 5.13, Αρναντωνάκη Ιωάνα (Βενιζέλος) 5.07

Σφαιροβολία ΠΚΑ¨: Γερομαρκάκη Ευαγγελια (Λιβυκός) 11.08, Μαρή Μαρία (ΑΟΛ) 11.06, Γερονυμάκη Νίκη (Αρκάδι) 9.50

Δισκοβολία ΠΚΑ΄; Κορωνάιου Νικολέτα (Βενιζέλος) 27.66, Δασκαλογιάννη Γεωρ΄για (Βενιζέλος) 23.87, Βούλγαρη Ναταλία (ΓΕΗ) 22.04

Σφυροβολία ΠΚΑ¨: Δασκαλογιάννη Γεωργία (Βενιζέλος) 44.15, Κοντογιάννη Μαρία (ΑΟΛ) 39.61, Γλακουσάκη Κατερίνα (Βενιζέλος) 37.95

Ακοντισμός ΠΚΑ΄: Βερυκάκη Εμμανουέλα (Κύδων) 31.15, Μαρή Μαρία (ΑΟΛ) 30.02, Απεραθίτη Μαρία (ΓΕΗ) 21.50
4Χ80μ ΠΚΑ¨: ΓΣ Ελ.Βενιζέλος 42.50, ΓΕ Μεσσαράς 43.64, Αρκάδι Ρεθ. 44.29
4Χ30μ ΠΚΑ΄: Κύδων 3.02.88, ΓΣ Ελ.Βενιζέλος 3.10.85, Σητειακός 3.32.68

Στην Βαθμολογία πρώτευσε ο ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος στους ΠΠΑ΄με 153 βαθμούς έναντι 48 του Λιβυκού και 39 της ΓΕ Ηρακλείου και στις ΠΚΑ΄με 113.5 βαθμούς έναντι 61,6 του ΟΦΗ και 53 του ΑΟ Κύδων. ολοκληρώνοντας θριαμβευτικά την παρουσία του στα διασυλλογικά των μικρών κατηγοριών όπου κέρδισε τις τρείς από τις 4 κατηγορίες και ήταν 2ος στην 4η

Εκτός Βαθμολογίας έγιναν τα 60μ ΠΠ-και ΠΚ Β΄με νικητές τους Μποτωνάκη Αντώνη (Κύδων) 8.63 και Κοχιαδάκη Ανδρονίκη (Σητειακός) 8.83