Τέσσερις λιγότερες, σε σχέση με τις βουλευτικές εκλογές του 2009, είναι οι γυναίκες που μπαίνουν στη Βουλή, με βάση τα τελικά εκλογικά αποτελέσματα και την κατανομή των εδρών σε όλη τη χώρα.

Έτσι, από 51 βουλευτίνες της περασμένης Βουλής, το ωραίο φύλο θα εκπροσωπείται στην επόμενη από 47 γυναίκες. Κάποιες από αυτές τις γνωρίζουμε ήδη και κάποιες άλλες ανυπομονούμε να τις δούμε με τα καινούργια τους ταγέρ, αν εν τέλει ορκιστεί, ως έχει, η νέα Βουλή, και δεν πάμε σε επαναληπτικές εκλογές.

Συνεπώς, πέρα από τις  «σταθερές αξίες» στην κοινοβουλευτική  «πασαρέλα», νέες, έξυπνες, όμορφες  και δραστήριες γυναίκες θα δώσουν άλλο αέρα στα βουλευτικά έδρανα.

Υπάρχουν, εντούτοις, αιθέριες υπάρξεις που ο κόσμος αποφάσισε  να μην τον εκπροσωπήσουν στη  Βουλή και έχασαν τη μάχη του σταυρού. Για παράδειγμα, δεν θα μπορέσουμε να δούμε την Εύα Καϊλή στα  βουλευτικά έδρανα, αφού δεν κατάφερε να επανεκλεγεί στη Θεσσαλονίκη, όπως και τη Μιλένα Αποστολάκη που  έχασε τη μάχη στη Β’ Αθηνών, αλλά και την Άντζελα Γκερέκου που  δεν την ψήφισε ο κερκυραϊκός  λαός. Όπως και να έχει, θα απολαύσουμε  τις εμφανίσεις των Όλγας Κεφαλογιάννη, Έλενας Κουντουρά, Έλενας Ράπτη, Φωτεινής Αραμπατζή, όπως και τις κυρίες Ηρώ Διώτη, Κατερίνα Παπακώστα, Άννα Καραμανλή, Νάντια Γιαννακοπούλου, Ραχήλ Μακρή, Μίκα Ιατρίδη και Διονυσία Αυγερινοπούλου.

Ανάμεσά τους θα δούμε και  δύο εκπροσώπους του καλλιτεχνικού κόσμου, που τις απολαύσαμε να παίζουν μαζί στην αγαπημένη ελληνική τηλεοπτική σειρά «Εμείς και Εμείς», τις κυρίες Ελένη Γερασιμίδου (ως Παρθένα) και Μαρία Κανελοπούλου (ως Αντωνία –Τζεμιλέ).

Αξίζει, τέλος, να σημειώσουμε  πως οι περισσότερες νέες βουλευτίνες και συγκεκριμένα 15 προέρχονται από τον ΣΥΡΙΖΑ. Από τα άλλα κόμματα, οι 12 είναι από τη Νέα Δημοκρατία, οι 7 από τους Ανεξάρτητους Έλληνες, οι 5 από τη Δημοκρατική Αριστερά, ενώ από 4 γυναίκες εξέλεξε το ΚΚΕ και από 3 το ΠΑΣΟΚ. Μία γυναίκα, επίσης, εξέλεξε η Χρυσή Αυγή.

Έτσι, οι βουλευτίνες που  θα μας εκπροσωπήσουν στη νέα  Βουλή είναι οι εξής:


1.    Όλγα Κεφαλογιάννη, Περιφέρεια Αττικής - Α’ Αθηνών με τη Νέα Δημοκρατία




2.    Φωτεινή Πιπιλή, Περιφέρεια Αττικής - Α’ Αθηνών με τη Νέα Δημοκρατία




3.    Ζωή Κωνσταντοπούλου, Περιφέρεια Αττικής - Α’ Αθηνών με τον ΣΥΡΙΖΑ



4.    Έλενα Κουντουρά, Περιφέρεια Αττικής - Α’ Αθηνών με τους Ανεξάρτητους Έλληνες




5.    Κατερίνα Παπακώστα, Περιφέρεια Αττικής - Β’ Αθηνών με τη Νέα Δημοκρατία




6.    Σοφία Βούλτεψη, Περιφέρεια Αττικής - Β’ Αθηνών με τη Νέα Δημοκρατία




7.    Άννα Καραμανλή, Περιφέρεια Αττικής - Β’ Αθηνών με τη Νέα Δημοκρατία




8.    Σοφία Σακοράφα, Περιφέρεια Αττικής - Β’ Αθηνών με τον ΣΥΡΙΖΑ




9.    Ρένα Δούρου, Περιφέρεια Αττικής - Β’ Αθηνών με τον ΣΥΡΙΖΑ




10.    Όλγα Νάντια – Βαλαβάνη, Περιφέρεια Αττικής - Β’ Αθηνών με τον ΣΥΡΙΖΑ




11.    Ελένη Ζαρούλια, Περιφέρεια Αττικής - Β’ Αθηνών με τη Χρυσή Αυγή (σύζυγος του αρχηγού της Χρυσής Αυγής, Νίκου Μιχαλολιάκου)




12.    Γεωργία Μαρτίνου, Περιφέρεια Αττικής - Αττική με τη Νέα Δημοκρατία




13.    Εύη Χριστοφιλοπούλου, Περιφέρεια Αττικής - Αττική με το ΠΑΣΟΚ




14.    Ευγενία Αρβανίτη Πρεζεβάνου, Περιφέρεια Αττικής - Αττική με τους Ανεξάρτητους Έλληνες




15.    Ελπίδα Παντελάκη, Περιφέρεια Αττικής - Α’ Πειραιά με το ΚΚΕ




16.    Μαρία Ρεπούση, Περιφέρεια Αττικής - Α’ Πειραιά με τη Δημοκρατική Αριστερά




17.    Τζένη Βαμβακά, Περιφέρεια Αττικής - Β’ Πειραιά με τον ΣΥΡΙΖΑ




18.    Διαμάντω Μανωλάκου, Περιφέρεια Αττικής - Β’ Πειραιά με το ΚΚΕ




19.    Μαρία Γιαννακάκη, Περιφέρεια Αττικής - Β’ Πειραιά με τη Δημοκρατική Αριστερά




20.    Όλγα Γεροβασίλη, Περιφέρεια Ηπείρου – Άρτα με τον ΣΥΡΙΖΑ




21.    Μαρία Αντωνίου, Περιφέρεια Δυτικής Μακεδονίας – Καστοριά με τη Νέα Δημοκρατία




22.    Ραχήλ Μακρή, Περιφέρεια Δυτικής Μακεδονίας – Κοζάνη με τους Ανεξάρτητους Έλληνες




23.    Θεοδώρα Τσικαρδάκη, Περιφέρεια Δυτικής Μακεδονίας – Κοζάνη με τη Δημοκρατική Αριστερά

24.    Έλενα Ράπτη, Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας – Α’ Θεσσαλονίκης με τη Νέα Δημοκρατία



25.    Χρυσούλα Παταγάνα, Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας – Α’ Θεσσαλονίκης με τους Ανεξάρτητους Έλληνες

26.    Ξηροτύρη Αικατερίνη, Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας – Α’ Θεσσαλονίκης με τη Δημοκρατική Αριστερά




27.    Λίτσα Αμανατίδου, Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας – Β’ Θεσσαλονίκης με τον ΣΥΡΙΖΑ




28.    Ελένη Γερασιμίδου, Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας – Β’ Θεσσαλονίκης με το ΚΚΕ




29.    Αικατερίνη Μάρκου, Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας – Β’ Θεσσαλονίκης με τη Δημοκρατική Αριστερά

30.    Ξανθίππη Καρανίκα, Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας – Ημαθία με τον ΣΥΡΙΖΑ




31.    Σοφρόνωφ – Ιωάννα Ταμπάκη, Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας – Ημαθία με το ΚΚΕ

32.    Ειρήνη – Ελένη Αγαθοπούλου, Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας – Κιλκίς με τον ΣΥΡΙΖΑ




33.    Θεοδώρα Τζάκρη, Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας – Πέλλα με το ΠΑΣΟΚ




34.    Φωτεινή Αραμπατζή, Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας – Σέρρες με τη Νέα Δημοκρατία




35.    Μαρία Κόλλια Τσαρούχα, Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας – Σέρρες με τους Ανεξάρτητους Έλληνες




36.    Αικατερίνη Ιγγλέζη, Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας – Χαλκιδική με τον ΣΥΡΙΖΑ




37.    Μαρία Κανελλοπούλου, Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας – Αχαΐα με τον ΣΥΡΙΖΑ




38.    Διονυσία Αυγερινοπούλου, Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας – Ηλεία με τη Νέα Δημοκρατία




39.    Έφη Γεωργοπούλου – Σάλταρη, Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας – Ηλεία με τον ΣΥΡΙΖΑ

40.    Ασπασία Μανδρέκα, Περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας – Φωκίδα με τη Νέα Δημοκρατία




41.    Ασημίνα Σκόνδρα, Περιφέρεια Θεσσαλίας – Καρδίτσα με τη Νέα Δημοκρατία




42.    Ηρώ Διώτη, Περιφέρεια Θεσσαλίας – Λάρισα με τον ΣΥΡΙΖΑ




43.    Μαρίνα Χρυσοβελώνη, Περιφέρεια Θεσσαλίας – Μαγνησία με τους Ανεξάρτητους Έλληνες




44.    Μαρία Θελερίτη, Περιφέρεια Πελοποννήσου – Κορινθία με τον ΣΥΡΙΖΑ




45.    Νάντια Γιαννακοπούλου, Περιφέρεια Πελοποννήσου – Μεσσηνία με το ΠΑΣΟΚ




46.    Αφροδίτη Θεοπεφτάτου, Περιφέρεια Ιονίου – Κεφαλονιά με τον ΣΥΡΙΖΑ




47.    Μίκα Ιατρίδη, Περιφέρεια Νότιου Αιγαίου – Δωδεκάνησα με τους Ανεξάρτητους Έλληνες



protothema.gr