Ο καλύτερος φετινός Α.Ο. Χανιά έκανε... πάρτι απέναντι στη Ζάκυνθο, που είναι 3η στο βαθμολογικό πίνακα, επικρατώντας με 4-0 στα Περιβόλια.

Το συγκρότημα του Γιάννη Πετράκη έδειξε με την εμφάνισή της ότι ίσως άξιζε κάτι καλύτερο στο πρωτάθλημα από το να έχει το άγχος της παραμονής μέχρι την τελευταία αγωνιστική, αφού τα άλλα αποτελέσματα δεν δίνουν το δικαίωμα στους "μπλε" να πανηγυρίσουν από τώρα τη σωτηρία τους.

Βέβαια ενδεικτικό του πόσο μικρές είναι οι διαφορές ανάμεσα στις ομάδες φέτος είναι το γεγονός ότι ο ΑΟΧ μπορεί την τελευταία αγωνιστική με νίκη στη Γλυφάδα και συνδυασμό αποτελεσμάτων να διεκδικήσει ακόμα και την άνοδο μέσω των πλέι οφ!

Αλλά πρώτα προέχει να κρατηθεί στην κατηγορία και τα άλλα έπονται...

Ο Βεστάκης με "κεραυνό" στο 20' άνοιξε το... χορό, για να συνεχιστεί το... πάρτι στην επανάληψη με τα γκολ των Σελινιωτάκη (50'), Φάμπιο (75') και Μποχώνη (πεν. 83').

Η Ζάκυνθος απείλησε πρώτη στο 14' με τον Κόντι να πλασάρει στην έξοδο τον Καλογεράκη αλλά την μπάλα να καταλήγει άουτ, αλλά η συνέχεια άνηκε στη χανιώτικη ομάδα με τους ποδοσφαιριστές της να βγάζουν αρκετό πάθος στο παιχνίδι τους και να φτάνουν στο 1-0 στο 20' με τον Βεστάκη, ενώ κάλλιστα το σκορ μπορούσε να είχε πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στη επανάληψη ο ΑΟΧ προσέφερε μία απολαυστική παράσταση χάνοντας τη μία ευκαιρία πίσω από την άλλη αλλά πετυχαίνοντας και ακόμα τρία γκολ φτάνοντας στο θριαμβεύτικο 4-0, που έκανε πολλούς να αναρωτηθούν πως αυτή η ομάδα παλεύει ακόμα για την παραμονή της, ενώ η Ζάκυνθος διεκδικεί συμμετοχή στα μπαράζ ανόδου!

Το φιλμ του αγώνα
5' Σουτ του Σ. Γεωργίου στην αγκαλιά του Καλογεράκη.

14' Στην πλάτη της άμυνας ο Κόντι πλασάρει στην έξοδο τον Καλογεράκη, με την μπάλα να καταλήγει ελάχιστα έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι.

20' ΓΚΟΛ: Από τις κόντρες εκτός περιοχής η μπάλα έφτασε στον Βεστάκη που με "κεραυνό" στέλνει την μπάλα στα δίκτυα και ανοίγει το σκορ, πανηγυρίζοντας έξαλλα το γκολ μαζί με τους "Blue Boys".

25' Γύρισμα του Ανωγειανάκη ο Βεστάκης εξ' επαφής δεν μπορεί με πλασέ να πετύχει το 2-0 και στη συνέχεια από το γύρισμα του Τζανάκη το σουτ του Μποχώνη θα αποκρουστεί από τον... σκόρερ του ΑΟΧ που υποδείχτηκε και οφσάιντ.

38' Σουτ του Μπακάκη αποκρούει στην αριστερή του γωνία ο Γεωργίου.

47' Φάουλ του Σ. Γεωργίου κεφαλιά του Τσιριγώτη πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

50' ΓΚΟΛ: Φάουλ του Μποχώνη στην πορεία της μπάλας ο Σελινιωτάκης θα την στείλει στα δίκτυα με τον β' βοηθό Κούλα Χουσεΐν να σηκώνει τη σημαία για οφσάιντ αλλά τον διαιτητή Μολιχιτούδη μετά από διαβουλεύσεις μαζί του να δείχνει σέντρα (2-0).

55' Πάσα Βεστάκη σουτ του Ανωγειανάκη πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

57' Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΟΧ με τον Βεστάκη να αποφεύγει και τον τερματοφύλακα Γεωργίου και να πλασάρει σε κενή εστία και τον Χαρτσιά με τάκλιν να αποσωβεί το γκολ στη γραμμή.

58' Με υπόδειξη του β' βοηθού ακυρώνεται γκολ που πετυχαίνει με πλασέ ο Βουρβαχάκης.

67' Σουτ του Ανωγειανάκη αποκρούει ο Γεωργίου.

75' ΓΚΟΛ: Εξαιρετική καθετη μπαλιά του Καμπλιώνη στον Φάμπιο που αποφεύγει τον Γεωργίου και σε κενή εστία πετυχαίνει το 3-0 πανηγυρίζοντας το γκολ αγκαλιά με τον προπονητή του Γιάννη Πετράκη.

83' ΓΚΟΛ: Ο Βαρουξάκης ανατρέπεται από τον Φιλάι και το πέναλτι που καταλογίζει ο Μολιχιτούδης εκετελεί εύστοχα ο Μποχώνης για το τελικό 4-0.

Δείτε σε βίντεο το γκολ του Μποχώνη

Α.Ο. Χανιά (Γιάννης Πετράκης): Καλογεράκης, Μπακάκης, Μποχώνης, Βουρβαχάκης, Τσαρτσίδης, Σελινιωτάκης, Ανωγειανάκης (79' Κατάκης), Τζανάκης (71' Καμπλιώνης), Φάμπιο, Πλουσής, Βεστάκης (80' Βαρουξάκης).

Ζάκυνθος (Ζόραν Γέβτοβιτς): Θανάσης Γεωργίου, Σάκης Γεωργίου, Χαρτσιάς, Καλλιβωκάς, Διαμαντόπουλος, Κωστάκης, Σαμαράς (36’ λ.τ. Φιλάι), Κόντι (61’ Μπάστας), Τσιριγώτης (68’ Κακολύρης), Νεόφυτος, Τεπετός.