Στην ψυχή όλων των διεθνών στάθηκε ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης μετά το τέλος του αγώνα με την Πολωνία. Ο σκόρερ της Εθνικής τόνισε: «Το ξεκίνημα δεν ήταν ό,τι καλύτερο. Μας πήγαν όλα άσχημα στο πρώτο ημίχρονο. Αλλιώς τα σχεδιάζαμε και αλλιώς μας βγήκαν.
Όμως, πάντα παλεύουμε και στο δεύτερο ημίχρονο αντιστρέψαμε τους όρους και στο τέλος μείναμε απογοητευμένοι από το 1-1.
Είπαμε στο ημίχρονο ότι αν παλέψουμε με ψυχή, τότε μπορούμε να ανατρέψουμε τα δεδομένα. Τα δώσαμε όλα και γυρίσαμε το ματς, ενώ ήμασταν με την πλάτη στον τοίχο. Δεν θεωρώ ότι έπαιξε καταλυτικό ρόλο το άγχος της πρεμιέρας.
Πολλές φορές σχεδιάζεις πράγματα και στο γήπεδο αλλιώς σου προκύπτουν. Παλέψαμε, όμως από το 1ο λεπτό έως το φινάλε».

«Η γεύση που μένει είναι πικρή. Στα πρώτα τριάντα λεπτά παίξαμε κακό ποδόσφαιρο. Δε θέλω να μιλήσω για τον διαιτητή.

Έπαιξε ρόλο όμως η κόκκινη κάρτα. Δείξαμε ποιοι είμαστε και στο επόμενο ματς πρέπει να παίξουμε έτσι από το πρώτο λεπτό», είπε αρχικά ο Τοροσίδης και πρόσθεσε:

«Όταν μπήκαμε στο ημίχρονο είπαμε πως το πιστεύουμε. Λέγαμε πως θα το γυρίσουμε το ματς.

Τώρα με την Τσεχία θα μπορούμε να πάρουμε και την ισοπαλία και να ψάξουμε τη νίκη κόντρα στη Ρωσία. Με πέντε πόντους πιστεύω πως μπορούμε να περάσουμε».