Με μεγάλες επιτυχίες για το στίβο της Κρήτης ολοκληρώθηκε στο Ο.Α.Κ.Α. το Πανελλήνιο πρωτάθλημα στίβου Ανδρών – Γυναικών (15-16/6)

Η ΜΑΡΙΑ ΜΠΕΛΙΜΠΑΣΑΚΗ του ΣΗΤΕΙΑΚΟΥ Α.Ο. με προπονητή από την αρχή της αθλητικής της καριέρας μέχρι και σήμερα το Μιχάλη Γωνιωτάκη και η ΣΤΕΛΛΑ ΛΕΔΑΚΗ του Γ.Σ. ΕΛ. ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ με πρώτο προπονητή το Γιώργο Σταμπολάκη και σημερινό το Φώτη Στεφανή, επιβεβαίωσαν το μήνυμα που υπάρχει στο σάιτ της Ε.Α.Σ. Σ.Ε.Γ.Α.Σ. Κρήτης εδώ και τέσσερα χρόνια «με το βλέμμα στο μέλλον………και το Λονδίνο για το 2012», αποδεικνύοντας ότι οι επιτυχίες σε καμιά περίπτωση δεν είναι τυχαίες αλλά επιτυγχάνονται μέσα από τον αθλητικό προγραμματισμό και την σκληρή προπόνηση.

Η ΜΑΡΙΑ ΜΠΕΛΙΜΠΑΣΑΚΗ ήταν από τα μεγάλα ονόματα των αγώνων, αφού πέτυχε δύο πρώτες νίκες στα 100 και 200μ. Πέτυχε τα όρια συμμετοχής για τους Ολυμπιακούς αγώνες του Λονδίνου και το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Ελσίνκι και επιπλέον Πανελλήνια επίδοση Νέων στα 200μ.

Η ΣΤΕΛΛΑ ΛΕΔΑΚΗ στο Επί Κοντώ, πέτυχε τα όρια συμμετοχής για τους Ολυμπιακούς αγώνες του Λονδίνου και το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Ελσίνκι.

Επίσης τα όρια για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα και τους Ολυμπιακούς αγώνες πέτυχαν, για μια ακόμα φορά, ο Κώστας Δουβαλίδης Ε.Α.Ρ. στα 110 Εμπόδια και ο Στέφανος Τσάκωνας Ε.Α.Ρ. στα 200 μ. Ενώ το όριο για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, έχει πετύχει και ο Ανδρέας Δημτράκης του Α.Ο. Λασιθίου στα 800μ, από τα Παπαφλέσσεια και το επιβεβαίωσε στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κάνοντας ντάμπλ στις επιτυχίες κερδίζοντας 800μ και 1500μ.

Δεν ήταν όμως μόνο η Μαρία Μπελιμπασάκη και η Στέλα Λεδάκη που θριάμβευσαν στο ανώτερο εθνικό μας πρωτάθλημα.
Συνολικά οι αθλητές και τα σωματεία της Κρήτης κέρδισαν είκοσι έξι (!!) μετάλλια.

Αναλυτικότερα:
- Μπελιμπασάκη Μαρία ΣΗΤΕΙΑΚΟΣ – 1η - 100 – 200 Γυναικών & Νέων.
- Δημητράκης Ανδρέας Α.Ο.Λ. 1ος - 800 – 1.500 Ανδρών & Νέων
- Τσάκωνας Λυκούργος – Στέφανος Ε.Α.Ρ. - 1ος – 200 Ανδρών & Νέων
- Δουβαλίδης Κώστας – Ε.Α.Ρ. – 1ος – 110 Εμπόδια Ανδρών
- Λεδάκη Στέλα – Γ.Σ. ΕΛ. ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ – Επί Κοντώ – 2η Γυναικών
- Τσιολακούδη Αγγελική – Ε.Α.Ρ. – Ακοντισμός – 3η Γυναικών
- Παπουτσάκη Αναστασία – Ο.Φ.Η. – 400 Εμπόδια – 3η Γυναικών
- Κάππα Φλωρεντία – ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος – Σφαιροβολία – 3η Γυναικών
- Γραμματικάκη Μαρια – Σφυροβολία – 3η Νέες – 3η Γυναίκες
- Ριζάϊ Ταό – ΑΟΛ – 110μ εμπόδια – 2ος Νέοι
- Πατραμάνης Δημήτρης – ΟΦΗ – Ύψος 2ος Νέοι
- Αναστασάκης Μιχάλης – ΓΣ Ελ.Βενιζέλος – Σφυροβολία – 3ος Νέοι
- Δαβράδος Σπύρος – ΑΟ Λασηθίου – 800μ – 3ος Νέοι
- Τερζάκη Ελευθερία – ΓΕΗ- Δισκοβολία – 3η Νέες
- Καλογεράκη Φλωρεντία – ΟΦΗ – Σφαιροβολία – 3η Νέες
- Σαϊσανάς Νίκος – ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος – 110μ εμπόδια – 2ος Άνδρες
- Χατζάκης – Καζιάνης Ιωάννης – 3000μ ΦΕ – 3ος Άνδρες
- Παπουτσάκη Αναστασία – ΟΦΗ – 400μ εμπόδια 3η Γυναικών

Μετάλλια κέρδισαν ακόμα μερικοί κρητικοί αθλητές που αγωνίστηκαν με αλλους
Συλλόγους όπως ο Μανώλης Κουτσουκλάκης 2ος στα 100μ των Ανδρών και ο Μανόλης Πατεράκης στα 200μ 2ος στους Νέους και 3ος στους Άνδρες και η Μαρία Κλάδου 3η στα 800μ και 2η στα 1500μ Γυναικών

Τέλος ο Γ.Σ. ΕΛ. ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ ήταν πρώτο επαρχιακό σωματείο τόσο στη βαθμολογία Ανδρών όσο και στη βαθμολογία Γυναικών.