Με το αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η Εθνική Νέων στην πρεμιέρα του EURO U-19 που διεξάγεται στον Ταλίν της Εσθονίας.

Η ομάδα του Κώστα Τσάνα ηττήθηκε, από την κάτοχο του τροπαίου και πολυνίκη του θεσμού Ισπανία, με 2-1.

Η εικόνα της Εθνικής μας στο ματς είχε δύο πρόσωπα. Στο πρώτο ημίχρονο μειονεκτούσε σε ταχύτητα και δημιουργικότητα από τους αντιπάλους της, ενώ και τα δύο γκολ των Ισπανών προήλθαν από λάθη της άμυνάς μας.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι διεθνείς μας πίεσαν την Ισπανία κερδίζοντας χώρο στο γήπεδο και αναγκάζοντας τους αντιπάλους να γυρίσουν πίσω που έψαχναν το γκολ στις αντεπιθέσεις. Η μείωση του σκορ από τον Διαμαντάκο, δεν ήταν αρκετή για να την Εθνική που δεν απέφυγε την ήττα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ελλάδα (Κώστας Τσάνας): Καπίνο, Μαρινάκης, Μπουγαϊδης, Μπάλλας(72\’ Μπούζας), Μαυρίας(78\’ Μπακασέτας), Διαμαντάκος, Κατίδης, Γιαννιώτας, Ρουγκάλας, Λυκογιάννης, Φουρλάνος(81\’ Μπουχαλάκης).

Ισπανία (Χουλέν Λοπετέγι): Αριθαμπαλάγα, Μανκίγιο, Γκριμάλντο, Οσέντε, Χουάνμι, Σούσο, Χεσέ Ροντρίγκεθ(52\’ Αλκάθερ), Χόνι, Νίγκεθ, Τόρες(64\’ Χοσέ Καμπάνια), Ντεουλοφέου(84\’ Χουάν Μπερνάτ).

Κίτρινες: Λυκογιάννης, Ρουγκάλας, Ροντρίγκεθ, Αριθαμπαλάγα.