Με… καταιγισμό από τρίποντα (14/24 συνολικά) και μεγάλη βελτίωση στην άμυνα στην επανάληψη η Εθνική νίκησε το Πουέρτο Ρίκο (98-84) και κατέκτησε την πρώτη θέση του πρώτου ομίλου της πρώτης φάσης του Προολυμπιακού τουρνουά.

Εξαιρετικός ήταν ο Σπανούλης με 27 πόντους και πολύ καλοί οι Πρίντεζης και Παπανικολάου.Στο πρώτο ημίχρονο η «επίσημη αγαπημένη» ήταν πολύ καλή στην επίθεση και εύστοχη από το τρίποντο (8/14), αλλά ήταν κακή αμυντικά περιφερειακά, αλλά και μέσα στο καλάθι.

Έχασε τα ριμπάουντ (10 επιθετικά είχαν οι αντίπαλοι της έναντι 6 της Εθνικής), ενώ ο πανύψηλος Ράμος και ο «δαιμόνιος» Μπαρέα ήταν ασταμάτητοι. Έτσι το πρώτο μέρος τελείωσε με μικρό προβάδισμα της Εθνικής (49-47), ενώ στο 9’ είχε προηγηθεί με οκτώ πόντους (30-22).

Στο 17’ το Πουέρτο Ρίκο είχε ισοφαρίσει σε 40-40 και 42-42.Στην τρίτη περίοδο η «επίσημη αγαπημένη» μπήκε αποφασισμένη να παίξει άμυνα.

Η άμυνα ζώνης της Εθνικής… απαγόρευσε τις πάσες κοντά στο καλάθι και σε συνδυασμό με την «αμείωτη» ευστοχία από το τρίποντο, αλλά και την επιλογή να… χτυπήσουν οι κοντοί τα αργά πόδια των ψηλών των αντιπάλων, η «επίσημη αγαπημένη» τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο στο +8 (70-62).

Στις αρχές της τελευταίας περιόδου το Πουέρτο Ρίκο μείωσε στους τρεις (74-71 στο 33’), αλλά σε εκείνο το σημείο ο Σπανούλης πήρε την Εθνική στις… πλάτες του και με άξιους συμπαραστάτες τους Πρίντεζη, Παπανικολάου, οδήγησε την «επίσημη αγαπημένη» στο ξέσπασμα.

Η καλή επίθεση έδωσε την δυνατότητα στην Εθνική να παίξει ακόμη καλύτερα άμυνα και στο 39’ η «επίσημη αγαπημένη» ξέφυγε με 17 πόντους (98-81) με επιμέρους σκορ στα τελευταία έξι λεπτά 24-10, «σφραγίζοντας» παράλληλα την επικράτηση της.Η Εθνική θα αντιμετωπίσει στα προημιτελικά την δεύτερη του δεύτερου ομίλου Νιγηρία αύριο Παρασκευή (6/7).

Το Πουέρτο Ρίκο στα προημιτελικά θα αναμετρηθεί με την Λιθουανία.

Τα δεκάλεπτα: 27-30, 47-49, 62-70, 84-98.Πουέρτο Ρίκο: Χουέρτας 8, Αρόγιο 6, Πίβι 10, Μπάλκμαν 13, Γκαλίντο 7, Ράμος 15, Μπαρέα 13, Ροζάριο 2, Ροντρίγκες 2, Σάντσες 4, Σαντιάγκο 4, Φράνκλιν.Ελλάδα: Ζήσης 13, Σπανούλης 27, Πρίντεζης 16, Μπουρούσης 16, Παπανικολάου 9, Καλάθης 8, Καϊμακόγλου 7, Φώτσης 2, Μάντζαρης, Βασιλειάδης, Μαυροειδής.