Δεκατέσσερα μετάλλια ήταν η συγκομιδή του Ναυτικού Ομίλου Χανίων στο πανελλήνιο πρωτάθλημα τεχνικής κολύμβησης που πραγματοποιήθηκε στο Ποσειδώνιο κολυμβητήριο της Θεσσαλονίκης. 

Οι αθλητές και οι αθλήτριες του Ηλία Καλαμαρίδη κατέκτησαν 4 χρυσά, 6 ασημένια και 4 χάλκινα μετάλλια με τη συνολική βαθμολογία να τους κατατάσσει στην 6η θέση.

Η παρουσία του Ν.Ο.Χ. στο πανελλήνιο πρωτάθλημα (το οποίο κατέκτησε η ομάδα των Δελφινιών Περιστερίου) κρίνεται σε γενικές γραμμές ικανοποιητική καθώς η βαθμολογία που θα είχε συγκεντρώσει θα ήταν εντελώς διαφορετική και σίγουρα υψηλότερη, εφόσον συμμετείχε στα αγωνίσματα των διπλών πέδιλων, μια κατηγορία που δημιουργήθηκε για πρώτη φορά από την Κολυμβητική Ομοσπονδία και η οποία έτυχε μεγάλης ανταπόκρισης από τα περισσότερα σωματεία.  

Το σημαντικό είναι ότι την αποστολή που πήρε μέρος στους αγώνες αποτελούσαν νεαροί σε ηλικία αθλητές και αθλήτριες, κατακτώντας εμπειρίες για το μέλλον, καθώς ο Ν.Ο.Χ. δημιουργεί αυτή τη στιγμή μία μεγάλη ανανέωση στην ομάδα τεχνικής κολύμβησης.

Από εκεί και πέρα, εξαιρετική ήταν η επίδοση του Αντώνη Τσουρουνάκη στη σκυταλοδρομία 4x200μ. Επιφάνειας Ανδρών, με 1.23.96, η οποία και βοήθησε τα μέγιστα για να χαρίσει το χρυσό μετάλλιο στον Ν.Ο. Χανίων με χρόνο 06:22.99. Υπενθυμίζεται ότι ο Τσουρουνάκης θα πάρει μέρος στο πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα που θα πραγματοποιηθεί στο Λινιάνο της Ιταλίας (13-23 Αυγούστου), συμμετέχοντας στα αγωνίσματα των 200 και των 400 μέτρων Επιφάνειας.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα για τον Ν.Ο. Χανίων είναι τα εξής: 
50μ. Άπνοη Εφήβων
7ος Βασίλης Βογιατζάκης 00.17.82
14ος Γιώργος Γαλάνης 00:18.89
 
100μ. Υποβρύχιο Παγκορασίδων Α
5η Αντωνία Πατεράκη 00:57.02
 
800μ. Υποβρύχιο Κορασίδων
1η Αντωνία Πατεράκη 08:26.84
 
100μ. Υποβρύχιο Ανδρών
1ος Στέλιος Βασιλαντωνάκης 00:37.34
 
100μ. Υποβρύχιο Γυναικών
4η Στέλλα Κουκουβίτη 00:48.37
 
200μ. Επιφάνειας Εφήβων
11ος Γιώργος Γαλάνης 01:45.95
 
200μ. Επιφάνειας Νεανίδων
6η Μαρίνα-Ιωάννα Ηλιάκη 01:49.80
 
200μ. Επιφάνειας Κορασίδων
16η Μαρία Μαντά 02:16.58
 
400μ. Υποβρύχιο Παγκορασίδων Α
4η Αντωνία Πατεράκη 04:15.57
8η Ελένη Δημητριάδη 04:37.74
 
400μ. Υποβρύχιο Παγκορασίδων Β
7η Μαριάννα Σταγάκη 04:36.06
8η Ευρύκλεια-Σοφία Βερυκάκη 04:43.17
10η Κατερίνα Σπυριδάκη 05:00.50
 
200μ. Επιφάνειας Προαγωνιστική Αγόρια
8ος Ευτύχης Πατεράκης 02:29.08
 
100μ. Υποβρύχιο Εφήβων
5ος Βασίλης Βογιατζάκης 00:42.33
10ος Νίκος Λούτας 00:50.35
 
50μ. Επιφάνειας Εφήβων
15ος Γιώργος Γαλάνης 00:21.03
 
50μ. Διπλά Πέδιλα Εφήβων
10ος Νίκος Λούτας 00:23.90
 
50μ. Επιφάνειας Παμπαίδων Α
5ος Γιάννης Παπασταματάκης 00:24.50
 
50μ. Επιφάνειας Παγκορασίδων Α
5η Ελένη Δημητριάδη 00:26.33
 
50μ. Επιφάνειας Παγκορασίδων Β
6η Ευρύκλεια-Σοφία Βερυκάκη 00:25.67
7η Μαριάννα Σταγάκη 00:25.89
9η Νικολέτα Κρητικάκη 00:26.35
11η Κατερίνα Σπυριδάκη 00:27.40
 
50μ. Επιφάνειας Προαγωνιστική Αγόρια
5ος Ευτύχης Πατεράκης 00:27.18
 
100μ. Επιφάνειας Παίδων
2ος Βασίλης Σαλεβουράκης 00:42.79
 
100μ. Επιφάνειας Κορασίδων
7η Τριανταφυλλιά Ψαρουδάκη 00:50.71
9η Ιωάννα Παπαγεωργίου 00:53.17
21η Μαρία Μαντά 01:01.17
 
400μ. Υποβρύχιο Ανδρών
2ος Στέλιος Βασιλαντωνάκης 03:20.68
 
400μ. Επιφάνειας Εφήβων
8ος Βασίλης Βογιατζάκης 03:47.07
 
400μ. Επιφάνειας Νεανίδων
4η Μαρίνα-Ιωάννα Ηλιάκη 03:56.18
 
50μ. Άπνου Παίδων
2ος Βασίλης Σαλεβουράκης 00:17.71
 
50μ. Άπνου Κορασίδων
3η Νίκη Πατεράκη 00:20.26
4η Τριανταφυλλιά Ψαρουδάκη 00:20.81
9η Ιωάννα Παπαγεωργίου 00:22.78
 
200μ. Επιφάνειας Παγκορασίδων Α
4η Αντωνία Πατεράκη 01:57.92
9η Ελένη Δημητριάδη 02:07.10
 
200μ. Επιφάνειας Παγκορασίδων Β
7η Νικολέτα Κρητικάκη 02:05.15
9η Μαριάννα Σταγάκη 02:08.97
10η Ευρύκλεια-Σοφία Βερυκάκη 02:09.37
13η Κατερίνα Σπυριδάκη 20:17.09
 
400μ. Υποβρύχιο Κορασίδων
2η Νίκη Πατεράκη 03:54.02
3η Ιωάννα Παπαγεωργίου 04:22.37
5η Μαρία Μαντά 05:00.35
 
100μ. Επιφάνειας Ανδρών
5ος Αντώνης Τσουρουνάκης 00:38.68
 
100μ. Επιφάνειας Παμπαίδων Α
5ος Γιάννης Παπασταματάκης 00:52.71
 
100μ. Επιφάνειας Παγκορασίδων Α
6η Αντωνία Πατεράκη 00:53.41
11η Ελένη Δημητριάδη 00:56.88
 
100μ. Επιφάνειας Παγκορασίδων Β
7η Νικολέτα Κρητικάκη 00:55.98
10η Ευρύκλεια-Σοφία Βερυκάκη 00:56.90
12η Μαριάννα Σταγάκη 01:00.01
13η Κατερίνα Σπυριδάκη 01:01.50
 
100μ. Επιφάνειας Προαγωνιστική Αγόρια
6ος Ευτύχης Πατεράκης 01:01.44
 
50μ. Επιφάνειας Παίδων
1ος Βασίλης Σαλεβουράκης 00:19.04
 
50μ. Επιφάνειας Κορασίδων
5η Τριανταφυλλιά Ψαρουδάκη 00:22.26
 
800μ. Υποβρύχιο Ανδρών
2ος Στέλιος Βασιλαντωνάκης 07:07.16
 
4x200μ. Επιφάνειας Ανδρών
1η θέση Αντώνης Τσουρουνάκης – Γιώργος Γαλάνης – Βασίλης Βογιατζάκης – Στέλιος Βασιλαντωνάκης 06:22.99
 
4x200μ. Επιφάνειας Παγκορασίδων Α
3η θέση Νικολέτα Κρητικάκη – Μαριάννα Σταγάκη – Ελένη Δημητριάδη – Ευρύκλεια-Σοφία Βερυκάκη 08:26.87
 
4x100μ. Επιφάνειας Κορασίδων
5η θέση Αντωνία Πατεράκη – Νικολέτα Κρητικάκη – Ιωάννα Παπαγεωργίου – Νίκη Πατεράκη 03:30.73
 
4x200μ. Επιφάνειας Εφήβων
7η θέση Βασίλης Βογιατζάκης – Γιώργος Γαλάνης –Νίκος Λούτας – Βασίλης Σαλεβουράκης 06:56.54
 
4x200μ. Επιφάνειας Νεανίδων
4η θέση Κωνσταντίνα Καλογεροπούλου – Τριανταφυλλιά Ψαρουδάκη – Μαρίνα-Ιωάννα Ηλιάκη – Νίκη Πατεράκη 07:17.12
 
4x100μ. Επιφάνειας Εφήβων
6η θέση Βασίλης Σαλεβουράκης – Γιώργος Γαλάνης – Νίκος Λούτας – Βασίλης Βογιατζάκης 03.01.51
 
4x100μ. Επιφάνειας Νεανίδων
2η θέση Κωνσταντίνα Καλογεροπούλου – Μαρίνα-Ιωάννα Ηλιάκη – Τριανταφυλλιά Ψαρουδάκη – Νίκη Πατεράκη 03:11.53
 
4x100μ. Επιφάνειας Παγκορασίδων Α
4η θέση Αντωνία Πατεράκη – Ελένη Δημητριάδη – Μαριάννα Σταγάκη – Νικολέτα Κρητικάκη 03:41.25
 
4x100μ. Επιφάνειας Ανδρών
3η θέση Αντώνης Τσουρουνάκης – Βασίλης Βογιατζάκης – Γιώργος Γαλάνης – Στέλιος Βασιλαντωνάκης 02:50.72




nox.gr