Με μια μάγκικη εμφάνιση και με 10 παίκτες από το 45' η Εθνική ομάδα Νέων πήρε τη νίκη στην παράταση επί της Αγγλίας με 2-1 και βρέθηκε στον τελικό του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος U-19!

Τα παλικάρια του Κώστα Τσάνα προηγήθηκαν στο 38' με κεφαλιά του Μπουγαΐδη αλλά στο 45' ο Δανός Κεν Χάνσεν ανακάλυψε πέναλτι του Καπίνο πάνω στον Αφόμπ, αποβάλλοντας μάλιστα και τον Έλληνα γκολκίπερ.

Θέση κάτω από τα δοκάρια πήρε ο Διούδης, που με εξαιρετική απόκρουση αρνήθηκε το γκολ στον Χολ.

Ο νεαρός τερματοφύλακας του Άρη και της Εθνικής Νέων πραγματοποίησε εκπληκτικές αποκρούσεις, όμως "νικήθηκε" με κεφαλιά στο 58' από τον Αφόμπ.

Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, εκεί όπου "μίλησε" η ελληνική ψυχή και ο Λυκογιάννης με απίστευτης ομορφιάς γκολ στο 108' έστειλε την Ελλάδα στον τελικό της διοργάνωσης.

ΑΓΓΛΙΑ (Μπλέικ): Τζόνστοουν, Ντάιερ (57' Γκάρμπατ), Ρόμπινσον, Κιν, Θορπ, Μπάρκλι, Τσαλόμπα, Μπεραχίνο (76' Ρέντμοντ), Χολ, Αφόμπε, Λούντστραμ (91' Θορν)

ΕΛΛΑΔΑ (Τσάνας): Καπίνο, Σταφυλίδης, Μπουγαΐδης, Τριανταφυλλόπουλος, Μπάλλας, Φουρλάνος (71' Μπουχαλάκης), Διαμαντάκος (45'+3 Διούδης), Κατίδης (104' Μπακασέτας), Γιαννιώτας, Λυκογιάννης, Κουρμπέλης