Επτά έγιναν συνολικά τα μετάλλια του Ναυτικού Ομίλου Χανίων μετά την τρίτη ημέρα του πανελληνίου πρωταθλήματος κατηγοριών, που διεξάγεται στο κολυμβητήριο του ΟΑΚΑ.

Η Άννα Ντουντουνάκη με ακόμα δύο χρυσά μετάλλια έφτασε τα τρία στη διοργάνωση, ενώ στο βάθρο ανέβηκαν ακόμα η Άννα Αποστολάκη (αργυρό μετάλλιο στα 200μ. μικτή ατομική παγκορασίδων Α'), αλλά και η ομάδα 4x100 ελεύθερο παγκορασίδων Α', που πήρε το χάλκινο μετάλλιο με τις Άννα Αποστολάκη, Βαρβάρα Μποφίλη, Βερονίκη Ντουσάκη και Ροζάννα Λαμπαρδάκη.

Η ενημέρωση του Ν.Ο. Χανίων αναφέρει τα εξής:

Στα επτά ανέβηκε ο αριθμός των μεταλλίων για τον Ναυτικό Όμιλο Χανίων στο πανελλήνιο πρωτάθλημα κατηγοριών που διεξάγεται στο κολυμβητήριο του ΟΑΚΑ, μετά την ολοκλήρωση της 3ης ημέρας των αγώνων!
 
Σε μεγάλη πρωταγωνίστρια για τον Χανιώτικο Όμιλο εξελίσσεται η Άννα Ντουντουνάκη, η οποία κατέκτησε άλλα δύο χρυσά μετάλλια στα αγωνίσματα των 50μ. πεταλούδα και 200μ. μικτή ατομική. Ειδικότερα, η επίδοσή της στα 200μ. μικτή ατομική, με 02:21.99 ήταν εντυπωσιακή και απόδειξη γι’ αυτό το γεγονός αποτελεί ότι πρόκειται για τον καλύτερο φετινό χρόνο στην Ελλάδα!
 
Στα 50μ. πεταλούδα, η 17χρονη αθλήτρια του Ν.Ο.Χ. ήταν 00:27.78.
 
Από εκεί και πέρα, σπουδαία επιτυχία σημείωσε η Άννα Αποστολάκη που ήταν 2η στον τελικό των 200μ. μικτή ατομική παγκορασίδων Α, σημειώνοντας χρόνο 02:30.92 ενώ μετάλλιο υπήρξε και στη σκυταλοδρομία 4x100μ. ελεύθερο Παγκορασίδων Α, όπου οι Άννα Αποστολάκη, Βαρβάρα Μποφίλη, Βερονίκη Ντουσάκη, Ροζάννα Λαμπαρδάκη πήραν την 3η θέση, σημειώνοντας χρόνο 04:18.76.
 
Επίσης, ο Νίκος Τρουλλινός ήταν 7ος στα 200μ. μικτή ατομική παίδων και ο Αλέξανδρος Πιταροκοίλης 8ος στα 200μ. μικτή ατομική παμπαίδων Α.
 
Αναλυτικά τα αποτελέσματα για τον Ν.Ο.Χ. μετά την 3η μέρα του πανελλήνιου πρωταθλήματος:
50μ. πεταλούδα νεανίδων
1η Άννα Ντουντουνάκη 00:27.78
 
200μ. μικτή ατομική νεανίδων
1η Άννα Ντουντουνάκη 02:21.99
 
200μ. μικτή ατομική παγκορασίδων Α
2η Άννα Αποστολάκη 02:30.92
 
4x100μ. ελεύθερο Παγκορασίδων Α
3η θέση Άννα Αποστολάκη, Βαρβάρα Μποφίλη, Βερονίκη Ντουσάκη, Ροζάννα Λαμπαρδάκη 04:18.76
 
200μ. μικτή ατομική παίδων
7ος Νίκος Τρουλλινός 02:17.57
 
200μ. μικτή ατομική παμπαίδων Α
8ος Αλέξανδρος Πιταροκοίλης 02:24.97
 
4x100μ. ελεύθερο κορασίδων
12η θέση Ιωάννα Μυλωνάκη, Άννα Χατζηδάκη, Ιωάννα Μπιτσάκη, Μαράνια Λελάκη 04:17.67