Ισοπαλία που δεν εξυπηρετεί κανένα είχαμε στο παιχνίδι ζωής ή θανάτου για την 20η αγωνιστική του Περιφερειακού ανάμεσα σε Ακρίτα και Αετό Ανωγείων στο Βάμο, αφού το τελικό 2-2 δεν αφήνει καμία ομάδα ικανοποιημένη.

Θεωρητικά τα Ανώγεια σαν φιλοξενούμενα θα μπορούσαν να πανηγυρίζουν τον βαθμό της ισοπαλίας αλλά η καταδικαστική μάλλον ήττα της Χερσονήσου από τον Πανηλειακό για το πρωτάθλημα της FL2 υποχρεώνει σε υποβιβασμό και την τρίτη από το τέλος ομάδα του πρωταθλήματος. Έτσι πλέον το ισόπαλο αποτέλεσμα δεν ευνόησε καμία ομάδα αφού το Ρέθυμνο την ίδια ώρα σε εξίσου κρίσιμο ματς νικούσε τον Πανακρωτηριακό με 1-0 και ξέφευγε στην βαθμολογία. Ο Ακρίτας δημιούργησε την πρώτη φάση στο παιχνίδι με τον Χαλκιαδάκη (11’) αλλά οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα στο 16’ με το γκολ του Βλαστού. Παρά τις ευκαιρίες του Καραδάκη (27’ και 30’) το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 0-1. Στην επανάληψη αφού χάθηκαν εκατέρωθεν ευκαιρίες από Καραδάκη (51’), Βλαστό (53’), Ορφανό (60’) ήρθε τελικά η ισοφάριση στο 68’ με τον Σηφακάκη. Ένα λεπτό μετά ο Ακρίτας κέρδισε πέναλτι με τον Μάνο αλλά ο Καραδάκης που ανέλαβε την εκτέλεση αστόχησε και αναμφισβήτητα «χρίστηκε» σε μοιραίο παίκτη για την ομάδα του αφού έχασε κι άλλες ευκαιρίες. Ο Αετός πήρε πάλι κεφάλι στο σκορ στο 73’ με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Βλαστού για να…απαντήσει στο 85’ ο Σφυρής. Στο 88’ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Μουρτζάκης για την ομάδα του Ρεθύμνου ενώ μέχρι την λήξη κάθε ομάδα έχασε από μία ευκαιρία.

Ακρίτας: Μπραουδάκης, Κονονένκο, Θεοδωρακάτος, Μουμίν, Κελαϊδής, Χαλκιαδάκης (75’ Τζαγκαράκης), Μάνος, Καλπάκης (46’ Σφυρής), Καραδάκης, Ορφανός (77’ Παπαδημητρίου), Σηφακάκης.

Αετός Ανωγείων: Καλομοίρης, Σταυρακάκης, Γεωργαλής, Κλωνάρης, Μουρτζάκης, Χαλκιόπουλος, Καπιζιώνης, Σφακιανάκης, Χριστοφής (75’ Παναγόπουλος), Σούρσος (64’ Παπαδόπουλος), Βλαστός (79’ Σπαχής).