Ούτε την 14η αγωνιστική κατάφεραν τα κορίτσια του Αρκαδίου να «γευτούν» την χαρά της νίκης αφού γνώρισαν νέα ήττα, αυτή την φορά, από την Παιανία με 53-77 και έτσι «ψαλιδίστηκαν» περισσότερο οι ελπίδες για παραμονή.

Στο «Μελίνα Μερκούρη» του Ρεθύμνου η Παιανία έδειξε από το ξεκίνημα το ποιος είναι το αφεντικό στην αναμέτρηση αφού είχε πάρει από το δεκάλεπτο κιόλας διαφορά 17 πόντων με το σκορ στο 6-23. Το Αρκάδι βελτιώθηκε στη συνέχεια και κατάφερε να «ροκανίσει» την διαφορά μειώνοντας στο ημίχρονο στους 9 πόντους (29-38). Η Αθηναϊκή ομάδα όμως φρόντισε να «τελειώσει» το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο και απλοποίησε τα πράγματα στο τρίτο δεκάλεπτο στέλνοντας την διαφορά πάλι σε διψήφιο αριθμό (41-57). Το τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με την κόρνα της λήξης να βρίσκει το σκορ στο 53-77.  Φοβάκη με 16 και Γαλητσιανού με 15 πόντους ήταν οι καλύτερες από την ομάδα του Τσαγκαράκη ενώ για τις νικήτριες, που χρησιμοποιήθηκαν όλες οι παίκτριες, η Κελλάρη είχε 15 πόντους.

Αρκάδι - Παιανία 53-77

Τα δεκάλεπτα: 6-23, 29-38, 41-57, 53-77.

Αρκάδι: Χλιαουτάκη, Κούγια 2, Λεντζάκη, Λαμπιθιανάκη 5 (1), Κουντούρη 3, Καλυβιανάκη, Φοβάκη 16, Γιοβάνοβιτς 2,  Φραγκιαδάκη 8, Γαλητσιάνου 15 (2), Ακρίβου, Πολοπετράκη.

Παιανία: Τσιμτσιλή 10 (2), Αλεξανδρή 9, Καλλιώρα 8 (1), Ποταμιάνου 4,  Κελλάρη 15 (4), Πετυχάκη Σ. 4, Πετυχάκη Χ. 9, Τσιχριτζή 9, Κατσαρά 9.