Ο Κύδων \”ντούμπλαρε\” τις νίκες του στην τελική φάση του παγκρήτιου πρωταθλήματος μπάσκετ της ΕΚΑΣΚ επικρατώντας στο Κλειστό Κλαδισού της Ιεράπετρας με 72-59. Η ομάδα του Γιάννη Ηλιάκη έτσι \”μοιράζετε\” την κορυφή της βαθμολογίας μαζί με τον Ανδρογέα, επίσης έκανε δύο τις νίκες του.

Αν και η Ιεράπετρα ξεκίνησε το παιχνίδι με 0-5, ο Κύδων πήρε το προβάδισμα με 10-7 αλλά οι φιλοξενούμενοι και πάλι με σερί 9-0 πήραν τα ηνία με 10-16 για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με 17-22.

Από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά η ομάδα των Χανίων επέβαλε τον δικό της ρυθμό και με ευστοχία πίσω από την γραμμή του τριπόντου κατάφερε κάνοντας κι ένα σερί 15-3 να φτάσει το σκορ στο 32-25 με την συμπλήρωση 15 λεπτών στην αναμέτρηση με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 42-33.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι κύλησε στο ίδιο μοτίβο με τους γηπεδούχους να φτάνουν την διαφορά ακόμα και στους 19 πόντους στο 36\’ (65-46) αλλά την Ιεράπετρα τελικά να \”μαζεύει\” κάπως το πράγμα και να μειώνει στο τελικό 72-59.

Διαιτητές: Κατσανεβάκης, Παπαϊωάννου

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 42-33 (ημιχρ.), 54-40, 72-59

Κύδων: Πιπεράκης, Σεβαστόπουλος 2, Θεοδωράκης, Θ. Λεκάκος 9, Μανίγκοντιτς 4, Μπαγάκης 7 (1), Ρούτσης 11 (1), Μπερτίδης 5 (1), Λιονάκης 16, Ηλ. Λεκάκος 11 (3), Μανουσάκης 5, Κοντογιάννης 2.

Ιεράπετρα: Κορνιωτάκης 2, Μάλλιαρης 25(2) , Κοροβέσης 2,Ανδρουλάκης 5(1), Κολοβός 2 ,Λαγουδάκης 5, Ματζαράκης 8, Στρατάκης 10