Τριάντα τρία μετάλλια κατέκτησε ο Ναυτικός Όμιλος Χανίων στους 14ους Διεθνείς Διασυλλογικούς "Κορίσσιους" αγώνες Κανόε Καγιάκ, που διεξήχθησαν και φέτος στη Λίμνη του Κουρνά.

Η επίσημη ενημέρωση του ΝΟΧ αναφέρει τα εξής:

Εκτός από σωστός διοργανωτής, ο Ναυτικός Όμιλος Χανίων αποδείχτηκε και πολύ σοβαρός αγωνιστικά, με τους αθλητές και τις αθλήτριές του να κατακτούν 33 μετάλλια στους 14ους Διεθνείς Διασυλλογικούς "Κορίσσιους" αγώνες Κανόε Καγιάκ που πραγματοποιήθηκαν στη Λίμνη του Κουρνά.

Από αυτά, τα 9 ήταν χρυσά, τα 14 ασημένια και τα 10 χάλκινα για τον Χανιώτικο Όμιλο που απέδειξε για μία ακόμα χρονιά το μεγάλο ταλέντο που διακρίνει τους αθλητές του και την πολύ καλή δουλειά που παράγεται στο τμήμα.

Επιτυχίες υπήρξαν επίσης και από την ομάδα των Special Olympics Χανίων, η οποία κατέκτησε συνολικά 9 μετάλλια (4 χρυσά, 2 ασημένια και 2 χάλκινα).

Στους Κορίσσιους" αγώνες συμμετείχαν 10 σωματεία από την Ελλάδα (Ν.Ο. Χανίων, Ε.Ν.Ο. Αιγυπτιωτών, Ν.Ο. Μεθάνων Νηριής, Ν.Α. Σύνδεσμος, Ν.Ο.Τ. Καλλιθέας, Γ.Ν.Ο. Σαλαμίνας, Ν.Ο. Χαλκίδας, Ν.Ο. Πόρου Τροιζηνίας, Ν.Ο. Δωρεών, Ν.Ο. Ζαρλί-Γυάλας "Αγ. Νικολάου" Σαλαμίνας) και επίλεκτη ομάδα από την Κύπρο. Επίσης, πήρε μέρος η ομάδα των Special Olympics Αθηνών.
Να σημειωθεί ότι σύμμαχος των αθλητών αποδείχτηκαν οι καιρικές συνθήκες που αν μη τι άλλο βοήθησαν και στις δυο αγωνιστικές μέρες ώστε να πραγματοποιηθούν αγώνες αρκετά υψηλού επιπέδου δίνοντας τη δυνατότητα στα σωματεία να καταβάλουν κάθε δυνατή προσπάθεια.
 
Αναλυτικά τα αποτελέσματα έχουν ως εξής:
ΧΡΥΣΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ
Κ1 Τζούνιορ αγοριών 2000μ.            
Γιάννης Αντωνίου
Κ2 Κορασίδων 200μ.
Φραντζέσκα Ροκάκη – Αντωνία Μπερτσουλάκη
Κ1 Ανδρών 200μ. Α' Σειρά
Αναστάσιος Αναγνωστόπουλος
Κ2 Νεανίδων 200μ.
Κωνσταντίνα Σαράντου – Ευσταθία Βεργανελάκη
Κ2 Κορασίδων Αρχαρίων 200μ.
Ελευθερία Παπασταματάκη – Ελισάβετ    Γενεράκη
Κ1 Νεανίδων 3000μ.
Ζωή Δημητρουλάκη
Κ2 Παίδων Αρχαρίων 200μ.
Γιάννης Αντωνίου – Γιώργος Σηφάκης
Κ1  Κορασίδων Αρχαρίων 200μ. Β' Σειρά
Ελευθερία Παπασταματάκη
Κ1 Παίδων Αρχαρίων 200μ. Β' Σειρά
Γιάννης Αντωνίου
 
ΑΣΗΜΕΝΙΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ
Κ2 Κορασίδων 200μ.
Κλεάνθη Σηφάκη – Αντωνία Ζουλάκη
Κ1 τζούνιορ αγοριών 200μ. Β' Σειρά
Παύλος Στουπάκης
Κ1 Παίδων Αρχαρίων 200μ. Γ' Σειρά
Θοδωρής Μάμαλης
Κ1 Νεανίδων 200μ.
Ζωή Δημητρουλάκη
Κ1 Γυναικών 200μ.
Ζωή Δημητρουλάκη
Κ2 Παμπαίδων 200μ Β’ Σειρά
Αντώνης Μαρκαντωνάκης – Παναγιώτης Μαρακαντωνάκης
Κ1 Παίδων 200μ. Δ' Σειρά
Παναγιώτης Κοντάκος
Κ2 Παμπαίδων 200μ. Α' Σειρά
Αναστάσιος Μελεμενής – Γιάννης Κουτσοποδιώτης
Κ1 Παμπαίδων 200μ. Γ' Σειρά
Αναστάσιος Μελεμενής
Κ2 Παγκορασίδων 200μ.
Μαργαρίτα Καρακατσάνη – Ελένη Γλεντουσάκη
Κ1 Κορασίδων 200μ. Α' Σειρά
Φραντζέσκα Ροκάκη
Κ1 Κορασίδων Αρχαρίων 200μ. Α' Σειρά
Ελισάβετ Γενεράκη
Κ2 Τζούνιορ Αγόρια 200μ.
Γιώργος Μαλανδράκης – Βασίλης Παπασωτηρίου
Κ1 Τζούνιορ Κοριτσιών 200μ. Β' Σειρά
Μαίρη Μελεμενή
 
ΧΑΛΚΙΝΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ
Κ1 Νεανίδων 3000μ.
Ευσταθία Βεργανελάκη
Κ1 Ανδρών 3000μ.
Αναστάσης Αναγνωστόπουλος
Κ1 Παίδων Αρχαρίων 200μ. Γ' Σειρά
Γιώργος Σηφάκης
Κ2 Παίδων 200μ. Α' Σειρά
Μανόλης Παπαδάκης – Παναγιώτης Ποντικάκης
Κ1 Παμπαίδων 200μ. Α' Σειρά
Αντώνης Μαρακαντωνάκης
Κ1 Παίδων Αρχαρίων 200μ. Α' Σειρά
Κωνσταντίνος Παπαδάκης
Κ1 Κορασίδων 200μ. Β' Σειρά
Κλεάνθη Σηφάκη
Κ2 Τζούνιορ Κορίτσια 200μ.
Μαίρη Μελεμενή– Ελίνα Ποντικάκη
Κ1 Τζούνιορ Κοριτσιών 200μ. Α' Σειρά
Μαγδαληνή Αντωνίου
Κ1 Παμπαίδων 200μ. Β' Σειρά
Γιάννης Κουτσοποδιώτης      
 
4η ΘΕΣΗ
Κ2 Τζούνιορ Αγόρια 200μ.
Μιχάλης Βερύκιος – Παύλος Στουπάκης
Κ1 Νεανίδων 3000μ.
Ευαγγελία Σηφάκη  
Κ1 Παίδων Αρχαρίων 200μ, Γ' Σειρά
Δημήτρης Βαρβάντακης
Κ1 Νεανίδων 200μ
Κωνσταντίνα Σαράντου
Κ1  Ανδρών 200μ. Β' Σειρά
Νίκος Σκορδυλάκης   
Κ1 Γυναικών 200μ.
Νίκη Καλούδη
Κ1 Παίδων 200μ. Α' Σειρά
Εμμανουήλ Παπαδάκης    
Κ1 Παμπαίδων 200μ. Γ' Σειρά
Κυριάκος Ποντικάκης 
Κ2 Παίδων Αρχαρίων 200μ.
Κωνσταντίνος Παπαδάκης – Θοδωρής Μάμαλης
Κ1 Παίδων 200μ. Β' Σειρά
Παναγιώτης Ποντικάκης
Κ1  Κορασίδων 3000μ.
Κλεάνθη Σηφάκη
Κ1 Τζούνιορ Αγοριών 200μ. Α' Σειρά
Βασίλης Παπασωτηρίου
Κ1 Τζούνιορ Αγοριών 200μ. Β' Σειρά
Γιώργος Μαλανδράκης
Κ1 Παγκορασίδων 200μ.  Β' Σειρά
Μαργαρίτα Καρακατσάνη
 
5η  ΘΕΣΗ      
Κ1 Κορασίδων 3000μ.
Αντωνία Ζουλάκη
Κ1 Παγκορασίδων 3000μ.
Μαργαρίτα Καρακατσάνη
Κ1 Τζούνιορ Αγοριών 2000μ.
Θοδωρής Μάμαλης
Κ1 Τζούνιορ Κοριτσιών 200μ. Α' Σειρά
Ελίνα Ποντικάκη
Κ1 Παίδων Αρχαρίων 200μ. Β' Σειρά
Λευτέρης Πολυχρονάκης
Κ2 Παμπαίδων 200μ Β' Σειρά
Γιάννης Παπασταματάκης – Κυριάκος Ποντικάκης
Κ1 Παίδων 200μ. Γ' Σειρά
Ευφραίμ Παντελάκης
Κ1 Παγκορασίδων 200μ. Α' Σειρά
Ελένη Γλεντουσάκη
Κ2 Παίδων Αρχαρίων 200μ.
Δημήτρης Κεχαγιάς – Λευτέρης Πολυχρονάκης
Κ1 Παμπαίδων 200μ. Δ' Σειρά
Παναγιώτης Μαρκαντωνάκης
Κ1 Τζούνιορ Αγοριών 200μ. Α' Σειρά
Χρυσοβαλάντης Στουπάκης
Κ1 Τζούνιορ Αγοριών 200μ. Β' Σειρά
Μιχάλης Βερύκιος
Κ2 Τζούνιορ Κορίτσια 200μ.
Μαγδαληνή Αντωνίου – Βασιλική Σασλή
 
6η  ΘΕΣΗ
Κ1 Τζούνιορ Αγοριών 2000μ.
Γιώργος Σηφάκης
Κ1 Παίδων Αρχαρίων 200μ. Α' Σειρά
Εμμανουήλ Τοντινίδης
Κ1 Παίδων Αρχαρίων 200μ. Γ' Σειρά
Δημήτρης Κεχαγιάς
Κ1 Νεανίδων 200μ.
Ευσταθία Βεργανελάκη
Κ1 Παίδων 200μ. Β' Σειρά
Γιάννης Γενεράκης
Κ2 Παίδων Αρχαρίων 200μ.
Γιάννης Κουριδάκης – Εμμανουήλ Τοντινίδης
Κ1 Παμπαίδων 3000μ.
Αναστάσιος Μελεμενής
Κ1 Κορασίδων Αρχαρίων 2000μ.
Ελευθερία Παπασταματάκη
 
7η ΘΕΣΗ
Κ1 Κορασίδων 3000μ.
Φραντζέσκα Ροκάκη
Κ1 Παμπαίδων 3000μ.
Γιάννης Κουτσοποδιώτης
Κ1 Παίδων 200μ. Α' Σειρά
Γιώργος Σολανάκης 
Κ1 Εφήβων 200μ.
Γιάννης Μπερτσουλάκης
Κ1 Παίδων Αρχαρίων 200μ. Α' Σειρά
Νίκος Γλεντουσάκης
Κ1 Ανδρών 200μ. Β' Σειρά
Γιάννης Μπερτσουλάκης
Κ1 Παμπαίδων 200μ. Β' Σειρά
Στέλιος Καστανάκης
Κ1 Παίδων 200μ. Γ' Σειρά
Κωνσταντίνος Χαλίτης
Κ2 Παίδων 200μ. Α' Σειρά
Γιώργος Σολανάκης – Κωνσταντίνος Χαλίτης
 
8η ΘΕΣΗ
Κ1 Παγκορασίδων 3000μ.
Ελένη Γλεντουσάκη
Κ1 Κορασίδων 3000μ.
Αντωνία Μπερτσουλάκη
Κ1 Παίδων Αρχαρίων 2000μ.
Κωνσταντίνος Παπαδάκης   
Κ1 Παμπαίδων 200μ. Δ' Σειρά
Γιάννης Παπασταματάκης
Κ1 Νεανίδων 200μ.
Νίκη Καλούδη
 
11η ΘΕΣΗ
Κ1 Κορασίδων Αρχαρίων 2000μ.
Ελισάβετ Γενεράκη
 
12η ΘΕΣΗ
Κ1 Τζούνιορ Αγοριών 2000μ.
Γιάννης Κουριδάκης
 
13η ΘΕΣΗ
Κ1 Τζούνιορ Αγοριών 2000μ.
Εμμανουήλ Τοντινίδης
 
14η ΘΕΣΗ
Κ1 Τζούνιορ Αγοριών 2000μ.
Δημήτρης Κεχαγιάς
Κ1 Παμπαίδων 3000μ.
Αντώνης Μαρκαντωνάκης
 
15η ΘΕΣΗ
Κ1 Παμπαίδων 3000μ.
Παναγιώτης Μαρκαντωνάκης
 
19η ΘΕΣΗ
Κ1 Παίδων 3000μ.
Παναγιώτης Κοντάκος
Κ1 Παμπαίδων 3000μ.
Γιάννης Παπασταματάκης
 
26η ΘΕΣΗ
Κ1 Παίδων 3000μ.
Παναγιώτης Ποντικάκης
 
28η ΘΕΣΗ
Κ1 Παίδων 3000μ.
Γιάννης Γενεράκης
 
SPECIAL OLYMPICS
 
ΧΡΥΣΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ
ΤΚ2 UNIFIED 200μ. Α' Σειρά
Μιχαλία Κορκιδη – Partner: Ευσταθία Βεργανελάκη
ΤΚ2 UNIFIED 200μ. Β' Σειρά
Κωνσταντίνος Γαροφαλακης – Partner: Αναστάσης Αναγνωστόπουλος
ΤΚ2 200μ. Β' Σειρά
Ρούσσος Κοτσιφάκης – Βασίλης Ραϊσάκης
ΤΚ1 200μ. Α' Σειρά
Ρούσσος Κοτσιφάκης
 
ΑΣΗΜΕΝΙΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ
Κ2 UNIFIED 200μ. Α' Σειρά
Μαρία Κουτσογιαννάκη – Partner: Ζωή Δημητρουλάκη
ΤΚ1 200μ. Α' Σειρά
Βασίλης Ραϊσάκης
 
ΧΑΛΚΙΝΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ
ΤΚ2 UNIFIED 200μ. Α' Σειρά
Νατάσσα Σκαραντωνάκη Partner: Κωνσταντίνα Σαράντου
ΤΚ2 200μ. Α' Σειρά ΄
Βαγγέλης Παντελάκης – Νεκτάριος Παπαδοκοκολάκης
 
4η ΘΕΣΗ
ΤΚ2 UNIFIED 200μ. Γ' Σειρά
Κυριάκος Πετρόχειλος – Partner: Παναγιώτης Κοντάκος
ΤΚ1 200μ. Β' Σειρά
Νεκτάριος Παπαδοκοκολάκης
 
5η ΘΕΣΗ
ΤΚ1 200μ. Β' Σειρά
Βαγγέλης Παντελάκης
 
Ο Ναυτικός Όμιλος Χανίων ευχαριστεί θερμά για την υλική και οικονομική στήριξη τους συνδιοργανωτές των αγώνων:
·         Δήμο Αποκορώνου
·         Περιφερειακή Ενότητα Χανίων
·         Δήμο Χανιών
·         ΑΝΕΚ LINES, Χρυσό Χορηγό
 
Επίσης, ο Ν.Ο. Χανίων ευχαριστεί τα ξενοδοχεία: KOKALAS RESORT, VANTARIS PALACE, APOLLO HOTEL, GEORGIOUPOLIS RESORT, PILOT BEACH RESORT, APARTMENT HOTEL SOFIA.
Τα εστιατόρια: PLATIA (ΚΑΥΚΑΛΑΣ), PARADISE (ΑΠΟΣΤΟΛΑΚΗΣ).
Ακόμα: Τον ΟΠΑΠ, τα Σούπερ Μάρκετ ΙΝ.ΚΑ., την ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΧΑΝΙΩΝ, την ΕΤΑΝΑΠ, το "PΟΡΤΡΑΥ", τους "ΔΗΜΟΤΑΚΗΣ – ΧΑΛΕΒΕΛΑΚΗΣ" Καύσιμα στον Βλητέ Σούδας, την γιατρό των αγώνων κυρία Ράνια Μαρκαντωνάκη, τους Κρητικούς μουσικούς Παναγιώτη Μπουλταδάκη (λίρα) και Σπύρο Στρατινάκη (λαούτο), καθώς και το Λαογραφικό Όμιλο "Ψηλορείτης" του κυρίου Μπούτζουκα για τα πολύ όμορφα χορευτικά του.  
Ο Ν.Ο. Χανίων ευχαριστεί ακόμα: "ΤΑΧΙ ΣΥΓΚΕΛΑΚΗΣ", "ΤΑΧΙ ΤΡΑΙΤΟΡΑΚΗΣ", την Δ.Ε.Δ.Ι.Σ.Α, το HOTEL PANORAMA, τους ιδιοκτήτες των θαλασσίων ποδηλάτων στη Λίμνη του Κουρνά καθώς και τις τοπικές ταβέρνες για την βοήθειά τους.
Τέλος, θερμές ευχαριστίες προς τους ναυαγοσώστες της εθελοντικής Ναυαγοσωστικής Μονάδας του Ν.Ο. Χανίων καθώς και όλους τους γονείς και φίλους του Τμήματος Κανόε Καγιάκ για την πολύτιμη συνεισφορά τους στην επιτυχία των αγώνων.
Επόμενη  αγωνιστική δραστηριότητα του τμήματος είναι στη Διεθνή Ρεγγάτα της Κύπρου που θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 27 Οκτωβρίου στο Φράγμα Γερμασόγειας στη Λεμεσό.