Η Ιωνία 2000 και ο Ηρακλής Νεροκούρου με επιβλητικό τρόπο διπλασίασαν τις νίκες τους στον 1ο όμιλο της Α\’ ΕΠΣΧ.
Το συγκρότημα του Γιώργου Ανδρεαδάκη με πρωταγωνιστή τον Γιανολάρη, που πέτυχε τρία γκολ (5\’, 60\’ και 75\’), κέρδισε 5-0 τον Γρανίτη. Οι Μποντούρι (15\’) και Τζαγκαράκης (40\’) σημείωσαν τα άλλα γκολ των γηπεδούχων.

Στη Μοναχή Ελιά ο Ηρακλής πέτυχε απίστευτη ανατροπή απέναντι στον Κρητικό Αστέρα, επικρατώντας με το ευρύ 6-2.

Οι παίκτες του Δημήτρη Καφούση εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο τις αποβολές των Περβολαράκη (44\’) και Τσαγκαράκη (81\’), φτάνοντας στη 2η νίκη τους.

Ο Κρ. Αστέρας προηγήθηκε στο 10\’ με τον Κοκάκη, για να \”απαντήσει\” ο Σταθάκης στο 26\’ και να κάνει το 1-2 στο 41\’ ο Μανελάρη.

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 57\’ με το τρίτο γκολ του Κοκάκη σε δύο παιχνίδια (με πέναλτι που κέρδισε ο Ζανής), αλλά μετά που έμειναν με 9 παίκτες δέχθηκαν τέσσερα γκολ από τους Σταθάκη (84\’ και 85\’), Μιχάι (86\’) και Καλανδράνη (87\’).

Στη Σούδα ο Θάνος έδωσε γρήγορο προβάδισμα στον Άρη στο 2\’ απέναντι στον Αστέρα Μανολιόπουλου, που δεν άντεξε παραπάνω από ένα ημίχρονο. Ο Κονταξάκης πέτυχε δύο γκολ στην επανάληψη (55\’ και 65\’) και από ένα οι νεαροί Καζάκος (75\’) και Λιάσκας (82\’).

Το ντέρμπι του Βάμου κατέληξε στον τυπικά φιλοξενούμενο Ακρίτα, που πήρε τη σπουδαία νίκη με σκόρερ τον πρώην παίκτη της Κορωνίδας Μανό στο 35\’.

Πρώτη νίκη και για τα Ροδωπού με 3-2 επί του Πανακρωτηριακού, για τον οποίο αγωνίστηκε ως αλλαγή ο… τηλεοπτικός \”Πίου\”.

Στο 7\’ ο Μαργαριτάκης άνοιξε το σκορ, για να κάνει το 0-2 στο 30\’ ο Στρατουδάκης, που σημείωσε και το 1-3 στο 70\’. Δύο γκολ για τους ηττημένους πέτυχε ο Μεσαρχάκης (60\’ και 85\’).