Αν και αρχικά είχε ανακοινωθεί η διεξαγωγή της α' φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος στις ημερομηνίες 23, 24 και 25 Οκτωβρίου, τελικά τα παιχνίδια θα γίνουν Τετάρτη 24 και Πέμπτη 25 Οκτωβρίου.

Στις 24/10 ο Εργοτέλης παίζει εκτός έδρας με την Ακαδημία Πλαταμώνα, ο ΑΟΧ στα Περιβόλια με τον Φωκικό και η Επισκοπή εντός έδρας με το Βύζαντα Μεγάρων.

Την Πέμπτη (25/10) ο Ρούβας θα φιλοξενήσει τον Εθνικό Γαζώρου.

Αναλυτικά το πρόγραμμα:

Τετάρτη 24 Οκτωβρίου 
14.30
Οδυσσέας Κορδελιού-Δόξα Δράμας 
Κασσιόπη-Αναγέννηση Γιαννιτσών 
Δόξα Κρανούλας-Πιερικός 
Αναγέννηση Καρδίτσας-Ηρακλής Ψαχνών 
Χανιά-Φωκικός 
Καλαμάτα-Θρασύβουλος 
Επισκοπή-Βύζας Μεγάρων 
Παναιγιάλειος-Παναιτωλικός 
Τηλυκράτης-Καβάλα
Βατανιακός-Νίκη Βόλου 
Ακαδημία Πλαταμώνα-Εργοτέλης
Εθνικός Σιδηροκάστρου-Αναγέννηση Επανομής
Αστέρας Μαγούλας-Ολυμπιακός Βόλου 
Φωστήρας-Ζάκυνθος 

15.00
Εθνικός Αστέρας-ΑΕΛ Καλλονής 
Προοδευτική-Ηρακλής 

18.00
Πανηλειακός-Παναχαϊκή 

Πέμπτη 25 Οκτωβρίου
14.30
Αχαρναϊκός-ΑΕΛ 
Ρούβας-Εθνικός Γαζώρου 
Τύρναβος-Οικονόμος Τσαριτσάνης

16.00
Κόρινθος-Απόλλων Σμύρνης 

16.45
Γλυφάδα-Πανσερραϊκός 

17.30
Απόλλων Καλαμαριάς-Καλλιθέα 

2η φάση (μονοί αγώνες, 30-31/10 & 1/11)
24. Νικητής αγώνα 20 – Νικητής αγώνα 12
25. Νικητής αγώνα 18 – Νικητής αγώνα 3
26. Νικητής αγώνα 17 – Νικητής αγώνα 23
27. Νικητής αγώνα 9 – Νικητής αγώνα 10
28. Νικητής αγώνα 13 – Νικητής αγώνα 11
29. Νικητής αγώνα 4 – Νικητής αγώνα 15
30. Νικητής αγώνα 22 – Νικητής αγώνα 8

3η φάση (1η αγωνιστική 28-29/11 & 12-13/12/2012, 2η αγωνιστική 19-20-22-23/12)
31. Πανθρακικός – Νικητής αγώνα 29
32. Νικητής αγώνα 28 – ΑΕΚ
33. Νικητής αγώνα 1 – SKODA Ξάνθη
34. Νικητής αγώνα 30 – Πανιώνιος
35. Βέροια – Νικητής αγώνα 27
36. Νικητής αγώνα 26 – Κέρκυρα
37. ΠΑΣ Γιάννινα – Νικητής αγώνα 25
38. Ολυμπιακός – Νικητής αγώνα 14
39. Λεβαδειακός – Νικητής αγώνα 19
40. Νικητής αγώνα 16 – ΠΑΟΚ
41. Νικητής αγώνα 24 – Ατρόμητος
42. ΟΦΗ – Νικητής αγώνα 6
43. Νικητής αγώνα 21 – Άρης
44. Πλατανιάς – Νικητής αγώνα 7
45. Νικητής αγώνα 2 – Αστέρας Τρίπολης
46. Παναθηναϊκός – Νικητής αγώνα 5

4η φάση (1η αγωνιστική, 9-10-16-17/1/2013, 2η αγωνιστική, 23-24-30-31/1/2013)
47. Νικητής αγώνα 43 – Νικητής αγώνα 40
48. Νικητής αγώνα 39 – Νικητής αγώνα 36
49. Νικητής αγώνα 38 – Νικητής αγώνα 32
50. Νικητής αγώνα 46 – Νικητής αγώνα 44
51. Νικητής αγώνα 35 – Νικητής αγώνα 33
52. Νικητής αγώνα 42 – Νικητής αγώνα 31
53. Νικητής αγώνα 37 – Νικητής αγώνα 34
54. Νικητής αγώνα 41 – Νικητής αγώνα 45