Με τη συμμετοχή 330 αθλητών και αθλητριών και πολύ καλές επιδόσεις διεξήχθησαν το Σάββατο 27 Οκτωβρίου, ημέρα μνήμης του Αγίου Μάρτυρος Νέστορος, προστάτη των Αθλητών, τα «ΙΓ´ ΝΕΣΤΟΡΕΙΑ» στο Δημοτικό παραλιακό Γυμναστήριο της Ιεράπετρας. Τους αγώνες διοργάνωσε με επιτυχία για δέκατη τρίτη συνεχόμενη χρονιά η Ιερά Μητρόπολη Ιεραπύτνης και Σητείας σε συνεργασία με τον Δήμο Ιεράπετρας και τον Γυμναστικό Σύλλογο «Λιβυκός», με σκοπό την τιμή της μνήμης του Αγίου Νέστορα αλλά και το αγκάλιασμα της αθλούμενης νεολαίας του τόπου.

Ο Σεβ. Μητροπολίτης Ιεραπύτνης και Σητείας κ. Ευγένιος, μετά την τέλεση του Αγιασμού, κήρυξε τήν έναρξη των αγώνων, σημειώνοντας ότι: «Η Ορθόδοξη Εκκλησία προτρέπει τα παιδιά να αθλούνται και να ασχολούνται με τον ερασιτεχνικό κλασσικό αθλητισμό που προάγει την ευγενή άμιλλα και το γνήσιο αθλητικό ιδεώδες».

Ακολούθησε ο χαιρετισμός του Δημάρχου Ιεράπετρας κ. Σήφη Αναστασάκη, ο οποίος συνεχάρη τον Σεβ. κ. Ευγένιο για τη συνέχιση της παγκρήτιας αυτής αθλητικής διοργάνωσης και τόνισε ότι ο Δήμος θα συνεχίσει να στηρίζει τον τομέα του αθλητισμού.

Σύντομο χαιρετισμό απηύθυναν ακόμα ο Βουλευτής ΣΥΡΙΖΑ του Ν. Λασιθίου κ. Κωστής Δερμιτζάκης, ο Αντιδήμαρχος Αθλητισμού κ. Μαν. Κατρίνης και η Πρόεδρος του Γ.Σ.Ι. «Λιβυκός» και μέλος του Δ.Σ. του Ε.Α.Σ. Σ.Ε.Γ.Α.Σ. Κρήτης κ. Φωτεινή Παπαδάκη, οι οποίοι εξήραν την πρωτοβουλία της τοπικής Εκκλησίας και υπογράμμισαν ότι τα ΝΕΣΤΟΡΕΙΑ αποτελούν πλέον θεσμό που συμβάλει στην ανάδειξη του κλασσικού αθλητισμού.

Τους αγώνες τίμησαν με την παρουσία τους σύσσωμος ο Ιερός Κλήρος της ευρύτερης περιοχής, ο Δήμαρχος Ιεράπετρας κ. Σ. Αναστασάκης, ο πρ. Δήμαρχος κ. Μιχ. Μυγιάκης, ο Αντιδήμαρχος κ. Εμμ. Κατρίνης, ο Διοικητής της Αστυνομικής Υποδιεύθυνσης Ιεράπετρας κ. Κων. Περάκης, ο Διοικητής του Τμήματος Τροχαίας Ιεράπετρας κ. Νεκτ. Φρονιμάκης, ο Λιμενάρχης Ιεράπετρας κ. Ιω. Παπαδάκης, ο Σύμβουλος της Περιφερειακής Ενότητας Λασιθίου κ. Νεκτ. Παπαβασιλείου, ο εκπρόσωπος της «ΚΟΙΝΟΠΟΛΙΤΙΑ» κ. Χαρ. Κανάκης, ο Τεχνικός Σύμβουλος Ε.Α.Σ. ΣΕΓΑΣ κ. Μάρκος Καλούδης, Προϊστάμενοι Δημοσίων Υπηρεσιών και Φορέων, Εκπαιδευτικοί όλων των βαθμίδων, άνθρωποι του αθλητισμού, πολλοί γονείς, καθώς και εκπρόσωποι των Εθελοντών Σαμαρειτών Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού, της Λέσχης Τετρακίνησης, του 1ου Συστήματος Προσκόπων Ιεράπετρας, των Εθελοντών Διασωστών Εκτάκτων Αναγκών Κρήτης (Ε.Δ.Ε.Α.Κ.) από τη Σητεία και του Ε.Κ.Α.Β Ιεράπετρας, οι οποίοι και φέτος συνέδραμαν στην ομαλή διεξαγωγή των αγώνων.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα στις 21 κατηγορίες αγωνισμάτων των ΙΓ´ ΝΕΣΤΟΡΕΙΩΝ έχουν ως εξής:



ΝΕΣΤΟΡΕΙΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΑΝΔΡΩΝ 8.500 μ. (ΓΕΝΝΗΘΕΝΤΕΣ ΜΕΤΑ ΤΟ 1970)
1. Ζερβάκης Ιωάννης (Πολεμική Αεροπορία) 22:48:91
2. Αχλάτης Μιχαήλ (ΛΙΒΥΚΟΣ) 25:22:21
3. Βότσος Χρήστος (Α.Ο.Κ. ΑΙΓΙΝΑΣ) 27:45:42

ΝΕΣΤΟΡΕΙΟΣ ΔΡΟΜΟΣ 8.500 μ. ΒΕΤΕΡΑΝΩΝ ΑΝΔΡΩΝ (ΓΕΝΝΗΘΕΝΤΕΣ ΠΡΟ ΤΟΥ 1969)
1. Καμπιτάκης Μιλτιάδης (ΣΥΛΛ. ΜΑΡΑΘΩΝΟΔΡΟΜΩΝ ΚΡΗΤΗΣ) 25:03:33
2. Καμπιτάκης Νικόλαος (ΣΥΛΛ. ΜΑΡΑΘΩΝΟΔΡΟΜΩΝ ΚΡΗΤΗΣ) 25:58:22
3. Φιλιππάκης Εμμανουήλ (Ανεξάρτητος) 29:45:72

ΝΕΣΤΟΡΕΙΟΣ ΔΡΟΜΟΣ 8.500 μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ
1. Γεροντή Κων/να (Α.Ο.Λ.) 36:11:21
2. Γραμματικάκη Μαρία (Ανεξάρτητη) 39:55:13
3. Μίγγα Βηθλεέμ (Ανεξάρτητη) 48:25:14

ΜΗΚΟΣ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Α´
1. Καράσαββας Ηλίας (ΛΙΒΥΚΟΣ) 5,49 μ.
2. Μεταξάκης Γεώργιος (ΛΙΒΥΚΟΣ) 5,20 μ.
3. Δημητρακόπουλος Ιωάννης (Γ.Σ. Β. ΚΟΡΝΑΡΟΣ) 4,41 μ.

ΜΗΚΟΣ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α´
1. Γκέλη Ελένη (ΛΙΒΥΚΟΣ) 4,68 μ.
2. Γκέλη Κωνσταντίνα (ΛΙΒΥΚΟΣ) 4,57 μ.
3. Μαρή Μαρία (Α.Ο.Λ.) 4,55 μ.

ΜΗΚΟΣ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Β´
1. Τούλας Ευάγγελος (ΛΙΒΥΚΟΣ) 5,27 μ.
2. Τσαπαρίδης Πρόδρομος (Γ.Ε.Η.) 4,03 μ.
3. Σαρρής Άγγελος (Ε.Α.Ρ.) 3,51 μ.

ΜΗΚΟΣ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Β´
1. Μεταξάκη Ειρήνη (ΛΥΒΙΚΟΣ) 4,00 μ.
2. Κουναλάκη Ελευθερία (Γ.Α.Σ. ΜΑΛΛΙΩΝ) 3,98 μ.
3. Ανδριανάκη Ραφαέλα (Γ.Α.Σ. ΜΑΛΛΙΩΝ 3,75 μ.

50 μ. ΠΡΟΜΙΝΙ ΑΓΟΡΙΩΝ
1. Αχλάτης Χρήστος (ΛΙΒΥΚΟΣ) 9:04
2. Παπαδάκης Μάριος (ΛΙΒΥΚΟΣ) 9:07
3. Ανατολιωτάκης Ελευθέριος (ΛΙΒΥΚΟΣ) 9:28

50 μ. ΠΡΟΜΙΝΙ ΚΟΡΙΤΣΙΩΝ
1. Θεμελάκη Σαββίνα (ΛΙΒΥΚΟΣ) 9:36
2. Καντιφεδάκη Μαρία (Γ.Σ. Β. ΚΟΡΝΑΡΟΣ) 9:40
3. Φραγκάκη Γεωργία (ΛΙΒΥΚΟΣ) 9:50

50 μ. ΜΙΝΙ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ
1. Μανουσάκης Σταύρος (Γ.Σ. Β. ΚΟΡΝΑΡΟΣ) 7:98
2. Νίσκου Άγγελος (ΛΙΒΥΚΟΣ) 7:99
3. Μούτσα Κλόντιαν (Ανεξάρτητος) 8:03

50 μ. ΜΙΝΙ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ
1. Χαραλαμπάκη Ραφαέλα (ΛΙΒΥΚΟΣ) 7:40
2. Χαραλαμπάκη Γεωργία (ΛΙΒΥΚΟΣ) 7:91
3. Καλύβα Αικατερίνη (ΛΙΒΥΚΟΣ) 8:07

60 μ. ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Β´
1. Ορφανουδάκης Νικόλαος (ΛΙΒΥΚΟΣ) 8:47
2. Κουκουρογιαννάκης Παντελής (Α.Ο.Λ.) 8:81
3. Τσαγκαράκης Ιωάννης (ΛΙΒΥΚΟΣ) 8:92

60 μ. ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Β´
1. Σαΐπη Γιόλα (Γ.Ε.Η.) 7:90
2. Κοχιαδάκη Ανδρονίκη (ΣΗΤΕΙΑΚΟΣ) 8:36
3. Μπαχλιτζανάκη Δάφνη (ΛΙΒΥΚΟΣ) 8:57

80 μ. ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Α´
1. Καράσαββας Ηλίας (ΛΙΒΥΚΟΣ) 9:66
2. Κουκουρογιαννάκης Μάνος (ΛΙΒΥΚΟΣ) 10:04
3. Σαββόπουλος Γεώργιος (Γ.Σ. Β. ΚΟΡΝΑΡΟΣ) 10:53

80 μ. ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α´
1. Μαρή Μαρία (Α.Ο.Λ.) 10:90
2. Τζιρή Ειρήνη (Α.Ο.Λ.) 11:18
3. Σάβα Μαρίσα (Γ.Ε.Η.) 11:43

500 μ. ΜΙΝΙ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ
1. Αποστολάκης Παντελής (Ε.Α.Ρ.) 1:37:34
2. Μανουσάκης Σταύρος (Γ.Σ. Β. ΚΟΡΝΑΡΟΣ) 1:41:02
3. Κουρής Παύλος (ΛΙΒΥΚΟΣ) 1:44:01

500 μ. ΜΙΝΙ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ
1. Χαραλαμπάκη Ραφαέλα (ΛΙΒΥΚΟΣ) 1:37:75
2. Χαραλαμπάκη Γεωργία (ΛΙΒΥΚΟΣ) 1:38:52
3. Χρυσού Γεωργία (ΛΙΒΥΚΟΣ) 1:45:37

1.000 μ. ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Α´
1. Βαγιάνος Γιώργος (ΛΙΒΥΚΟΣ) 2:58:69
2. Ντονάλτο Ελεζη (ΣΗΤΕΙΑΚΟΣ) 3:00:78
3. Σινκόλα Ελουερτ (Α.Ο.Λ.) 3:03:53

1.000 μ. ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α´
1. Γκέλη Ελένη (ΛΥΒΙΚΟΣ) 3:37:37
2. Ρίζα Αντριάνα (Α.Ο.Λ.) 3:39:29

1.000 μ. ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Β´
1. Ξενιδάκης Χάρης (ΣΗΤΕΙΑΚΟΣ) 3:12:15
2. Θεοχαράκης Γιάννης (ΣΗΤΕΙΑΚΟΣ) 3:40:82
3. Μιχελάκος Παναγιώτης (Γ.Ε.Η.) 4:57:00

1.000 μ. ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Β´
1. Καρελά Ειρήνη (ΣΗΤΕΙΑΚΟΣ) 3:28:59
2. Μαλλιωτάκη Αθηνά (Α.Ο.Λ.) 3:29:30
3. Λούγκα Ανίσα (ΣΗΤΕΙΑΚΟΣ) 3:42:52