Για λίγα δευτερόλεπτα έχασε το μετάλλιο στον 30ο Κλασσικό Μαραθώνιο των Αθηνών ο πρωταθλητής του Γ.Σ. "Ελευθέριος Βενιζέλος" Γιάννης Μαγριωτέλλης.

Παράλληλα και οι υπόλοιποι αθλητές που εκπροσώπησαν τον χανιώτικο σύλλογο τα πήγαν αρκετά καλά.

Αναλυτικά η σχετική ενημέρωση:

Στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα που έγινε παράλληλα με τον 30ο Κλασσικό Μαραθώνιο των Αθηνών την Κυριακή 11 Νοεμβρίου με αφετηρία τον Μαραθώνα και τερματισμό στο Παναθηναϊκό Στάδιο ο πρωταθλητής του ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος Γιάννης Μαγριωτέλλης πήρε την 4η θέση με 2.27.37 χάνοντας για λίγο το χάλκινο μετάλλιο μόλις για 20 δευτερόλεπτα. Στην 24η θέση τερμάτισε αθλητής που ήλθε στον ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος με μεταγραφή από τα Λύκαια Μεγαλόπολης, ο Γιάννης Καρσιώτης με 2.47.30.

1.Παρμάκης Μιχάλης  (Α.Ο. Τρίτων Χαλκιδικής) 2.21.56
2.Μερούσης Χριστόφορος (Φ.Ο. Βροντάδου) 2.22.10
3.Καραβίδας Γεώργιος (ΑΕΚ) 2.27.17
4.Μαγκριοτέλης Γιάννης (ΚΣ Ελ. Βενιζέλος) 2.27.37
5.Θεοδωρακάκος Δημήτρης (Ολυμπιακός ΣΦΠ) 2.28.23
6.Παπαδημητρίου Αντώνης Δημήτρης (ΑΣ. Άρης) 2.30.23

Στις γυναίκες άτυχη στάθηκε η Σοφία Ρήγα η οποία προσεβλήθη από ίωση την προηγούμενη ημέρα και αν και προσπάθησε και προηγείτο μέχρι το 35ο χιλιόμετρο με ρυθμό που θα της έδινε χρόνο γύρω στο 2.39.00-2.40.00 ένιωσε τις δυνάμεις της να την εγκαταλείπουν και εγκατέλειψε. Στην κούρσα των γυναικών δεν κατάφερε να τερματίσει ούτε η Φωτεινή Βενέτη που ήρθε επίσης με μεταγραφή φέτος στον ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος. 

Στα 10Κμ των Γυναικών έλαβε μέρος και η αθλήτρια του ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος Χαϊντι Διακουμοπούλου και τερμάτισε 6η με 39.20.0
10.000μ Γυναικών

1.Καρακατσάνη Αναστασία (ΓΕΑ Τρικάλων) 35.17
2.Αστροπεκάκη Καλλιόπη (Πανιώνιος) 36.17
3.Παρδαλού Μαρία (Πανελλήνιος) 37.17
4.Δαγκλή Παγκότο Φωτεινή (ΑΕΚ) 38.00
5.Χριστοδούλου Ελπίδα (Κύπρος) 39.01
6.Διακουμοπούλου Χάιντι (ΓΣ Ελ. Βενιζέλος) 39.20


Τα αποτελέσματα στις άλλες κούρσες
10.000μ Ανδρών
1.Χαντιρι Αμινέ (Κύπρος) 31.50
2.Κασαχούν Τσεμπέλ (Αιθιοπία) 31.55
3.Γκελαούζος Κώστας (Ελλάδα) 32.43
4.Βουτσινάς Γρηγόρης (Ελλάδα) 33.29
5.Μενής Γιώργος (Ελλάδα) 33.48
6.Καλομοίρης Μιχάλης (Ελλάδα) 34.28

5.000μ Γυναικών
1.Κοίνη Αθηνά (Ελλάδα) 13.25
2.Πιτούλη Σοφία (Ελλάδα) 14.20
3.Κεφαλά Κωνσταντίνα (Ελλάδα) 14.20
4.Μιχαίλοβα Βαλεντίνα (Ελλάδα) 14.25
5.Ραφτοπούλου Ξανθίπη (Ελλάδα) 15.25
6.Μιχαίλοβα Μάρτα (Ελλάδα) 16.08

5.000μ Ανδρών
1.Νακόπουλος Κώστας (Ελλάδα) 12.16
2.Δρόσος Κώστας (Ελλάδα) 12.17
3.Γαλανόπουλος Κώστας (Ελλάδα) 12.34
4.Παπούλιας Ανέστης (Ελλάδα) 12.49
5.Πανταζόπουλος Αντώνης (Ελλαδα) 12.49
6.Βλαχάς Κωνσταντίνος (Ελλάδα) 13.11