«Φωτιά» στην κορυφή του Παγκρήτιου πρωταθλήματος Μπάσκετ της ΕΚΑΣΚ έβαλε η Αναγέννηση το Σάββατο. Η ομάδα του Αρκαλοχωρίου υποχρέωσε τον Κύδωνα στην πρώτη του ήττα στην τελική φάση με 69-63 στην έδρα της και έδωσε νέο ενδιαφέρον στην μάχη του τίτλου. Μετά από 4 αγωνιστικές πλέον στην πρώτη θέση πέρα από αυτές τις δυο ομάδες βρίσκεται και ο Ηρόδοτος, που κέρδισε εύκολα στην Ιεράπετρα με 66-46. Στο άλλο ματς της αγωνιστικής ο Φιλαθλητικός έκανε την έκπληξη επικρατώντας του Ανδρογέα με 68-65.

Στο Κλειστό του Αρκαλοχωρίου η απουσία του ηγέτη του Θοδωρή Λεκάκου, που χάνει την χρονιά λόγω ρήξης τένοντα στο ματς με τον Φιλαθλητικό, φάνηκε καταλυτική για τον Κύδωνα, που ήταν πάντως μέσα στην διεκδίκηση του παιχνιδιού. Μετά από ένα συναρπαστικό πρώτο ημίχρονο η Αναγέννηση πήγε στα αποδυτήρια έχοντας «βραχεία» κεφαλή στο σκορ με 35-33. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι με πολύ καλή άμυνα περιόρισαν τους Χανιώτες στους 8 μόλις πόντους και με επιμέρους σκορ 14-8 ξέφυγαν στο σκορ με 49-41. Ο Κύδων μείωσε στην τελευταία περίοδο αλλά δεν μπόρεσε να κάνει την ανατροπή και το 69-63 έδωσε μια σημαντική νίκη στην Αναγέννηση και την έβαλε για τα καλά στο… κόλπο της ανόδου