Σε ένα παιχνίδι κομβικής σημασίας για τον ΟΦΗ, οι παίκτες του Φώτη Τακιανού ήταν απογοητευτικοί στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα με το Λαύριο (πέτυχαν 8 πόντους σε 15 λεπτά!!!!) και γνώρισαν την ήττα με 61-49.
Ο ΟΦΗ στο πρώτο ημίχρονο ήταν καλός και προηγήθηκε αρχικά με 10 πόντους (26-36) και με το τέλος του ημιχρόνου με 7 πόντους (31-38).
Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ εμφανίστηκε αγνώριστος αφού δεν πέτυχε καλάθι για σχεδόν 8 λεπτά με αποτέλεσμα το 37-42 να γίνει 50-44. Κάπου εκεί τελείωσε το ματς για τους ασπρόμαυρους που δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν το Λαύριο, για να έρθει η ήττα που τον διατηρεί μέσα στην ζώνη του υποβιβασμού.
Παρ’ όλα αυτά, το ευχάριστο για τον ΟΦΗ είναι ότι ηττήθηκαν Δόξα Λευκάδας, Νίκη Βόλου ενώ πλέον φαίνεται πως θα παλέψει με το Ηράκλειο για την μια θέση στην Α2.