Αν και παρουσίασε τάσεις… αυτοκτονίας στο τέλος της αναμέτρησης ο Κύδων τελικά κατάφερε, παρόλο που ισοφαρίστηκε στο φινάλε με 29-29 από την ΧΑΝΘ, να παραμείνει για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στην Α1 Χάντμπολ Ανδρών.

Η χανιώτικη ομάδα αν και ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι και έφτασε τη διαφορά ακόμα και στα 7 γκολ στο 21’ (12-5) κλείνοντας το ημίχρονο με 14-9 αλλά στη συνέχεια η χαλαρότητα που επέδειξε παραλίγο να της στοιχίσει.

Η ΧΑΝΘ κατάφερε να μειώσει ακόμα και στο 1 γκολ ενάμιση λεπτό πριν τη λήξη (59’) και μάλιστα ισοφάρισε 27 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη σε 28-28.

Το γκολ του κορυφαίου της αναμέτρησης Στέφανου Ξανθουδάκη 4 δεύτερα πριν τη λήξη «υπέγραψε» την παραμονή του Κύδωνα στην Α1 και το γκολ του Κεσίδη στην εκπνοή ήταν χωρίς ουσία για τους φιλοξενούμενους.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν ιδανικά στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν 6-3 στο δεκάλεπτο με 2 γκολ από Φίλιτς, Ξανθουδάκη κι ένα από τους Σταμπουλή και Ν. Κοκολοδημητράκη. Η διαφορά έφτασε και τα 7 γκολ στο 20’.57’’ με το γκολ του Ξανθουδάκη αλλά η ΧΑΝΘ με 2 γκολ από τον Αργυρίου μείωσε σε 12-8 στο 26’. Τελικά το ημίχρονο έκλεισε με 14-9 υπέρ της χανιώτικης ομάδας και την απόκρουση (2η) πέναλτι του Μπιτσάκη με την εκπνοή και σε νεκρό χρόνο στην εκτέλεση του Λάππα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ν. Κοκολοδημητράκης διατήρησε την διαφορά στα 5 γκολ, 15-10 (31’.30’’) αλλά η ιστορική ομάδα της Θεσσαλονίκης με σερί 4-0 και γκολ του Κεσίδη μείωσε σε 15-14 στο 36’. Με τον Τσαβδάρη να βοηθάει στο σκοράρισμα και να σημειώνει δύο συνεχόμενα γκολ ο Κύδων ανέβασε ξανά την διαφορά και πήρε προβάδισμα με 19-15 στα 41’ και 05’’. Η διαφορά συντηρούταν μεταξύ 3-4 γκολ με το σκορ να μειώνεται σε 23-21 στο 50’. Οι Χανιώτες έδειχναν να «κλειδώνουν» τη νίκη με το γκολ του Ξανθουδάκη (52’.22’’) που έκανε το 25-21 και επίσης τέρμα δικό του στο 55’ και 47’’ που διαμόρφωσε το 28-24. Η χαλαρότητα όμως που επέδειξαν οι γηπεδούχοι στην πορεία έδωσε το δικαίωμα στην ΧΑΝΘ να μπει για τα καλά στην διεκδίκηση του παιχνιδιού και να κάνει δραματικά τα τελευταία λεπτά με τον Σιμιτσή να μειώνει σε 28-27 1’ και 28’’ πριν το φινάλε. Σαν να μην έφθανε αυτό ήρθε το πέναλτι που έκανε ο Φίλιτς πάνω στον Κεσίδη στα 30’’ πριν την ολοκλήρωση με τον Μέτση που το εκτέλεσε να ισοφαρίζει για πρώτη φορά στο παιχνίδι σε 28-28. Το «τέρας» ψυχραιμίας όμως, Ξανθουδάκης, έδωσε την λύση και με το πιο κρίσιμο γκολ της χρονιάς 14’’ πριν το τέλος «έγραψε» τον επίλογο της παραμονής για την ομάδα του και έκανε το γκολ του Κεσίδη στα 5’’ να μην έχει καμία σημασία και να διαμορφώνει απλά το τελικό 29-29.

Οι σκόρερ

Κορυφαίος του Κύδωνα αλλά και της αναμέτρησης ήταν ο Ξανθουδάκης με 8 γκολ, 6 γκολ με απόλυτη ευστοχία στα 4 πέναλτι που εκτέλεσε ο Στ. Κοκολοδημητράκης, ενώ από 5 γκολ πέτυχαν οι Ν. Κοκολοδημητράκης και Φίλιτς.

Τέλος 3 ακόμα γκολ πρόσθεσε ο Σταμπουλής και 2 ο Τσαβδάρης.

Από την ΧΑΝΘ ο Κεσίδης ήταν πρώτος σκόρερ με 7 γκολ, εκ των οποίων τα 5 στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ ο Αργυρίου σημείωσε 5.

Τα δεκάλεπτα: 6-3, 10-5, 14-9 (ημιχρ.), 18-15, 23-21, 29-29 (τελικό)

Διαιτητές: Τσάκωνας- Χασκής,

Δίλεπτα: 6-7,

Πέναλτι: 4/4-3/6.

Κύδων (Μανώλης Οικονομάκης): Μπιτσάκης, Καμαριανάκης, Σταμπουλής 3, Μυντιλάκης, Ν. Κοκολοδημητράκης 5, Στ. Κοκολοδημητράκης 6 (4/4 πεν.), Καμπανιέρης, Ξανθουδάκης 8, Ρηγάτος, Φαλτσέτας, Φίλιτς 5, Τσαβδάρης 2, Γεωργιάδης, Τζόρτζεβιτς.

ΧΑΝΘ (Αλέξης Παπαβασίλης): Παντελίδης, Σαουλίδης 1, Σπυρόπουλος 1, Σιμιτζής 4, Παπαδόπουλος, Αργυρίου 5, Κοκτσίδης, Ιωαννίδης, Ορφανουδάκης, Μέτσης 4 (3/4 πεν.), Κεσίδης 7 (0/1 πεν.), Χατζηαγαπίου, Κουτσικόπουλος 3, Λάππας 4 (0/1 πεν.).

Πρωτιά για ΠΑΟΚ

Στα υπόλοιπα παιχνίδια ξεχώρισε η επεισοδιακή νίκη του ΠΑΟΚ στην Βέροια κόντρα στον τοπικό Φίλιππό με 35-21 που έδωσε την πρωτιά στον «Δικέφαλο του Βορρά» και το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα πλέι-οφ για τις θέσεις 1-4 όπου συμμετέχουν ακόμα η ΑΕΚ, ο Δούκας και ο Διομήδης Άργους. Για αυτές των 5-8, που βρίσκεται και ο Κύδων, αναμένεται η τελική απόφαση των ομάδων και της ΟΧΕ για να φανεί αν θα μπουν τελικά στην διαδικασία αυτή οι Φίλιππος Βερ., Βριλήσσια, Αερωπός Εδ. Και Κύδωνας Χανίων. Στα πλέι-άουτ οδηγούνται οι ΧΑΝΘ, Πανελλήνιος, Ιωνικός Ν.Φ. και Ζαφειράκης.

22η αγωνιστική (τελευταία κανονικής περιόδου)

Φίλιππος Βερ. – ΠΑΟΚ                               21-35

ΑΕΚ – Πανελλήνιος                                                33-22

Ζαφειράκης Ν. – Διομήδης Άργ.              30-35

Δούκας – Ιωνικός Ν.Φ.                               26-26

Κύδων – ΧΑΝΘ                                           29-29

Αερωπός Εδ. – Βριλήσσιας                         23-23