Μια μεγάλη διάκριση, την μεγαλύτερη έως τώρα σε πανελλήνια πρωταθλήματα βόλεϊ μικρών ηλικιακών κατηγοριών, σημείωσε ο Σ.Φ.Π. Χανίων και συγκεκριμένα οι κορασίδες της ομάδας. Η πρόκριση την τελική 4άδα του πρωταθλήματος ήρθε έπειτα από έναν δραματικό αγώνα με αντίπαλο τον Ηρακλή Κηφισιάς ο οποίος κρίθηκε στην διαδικασία του τάι-μπρέικ με νικήτρια την ομάδα των Χανίων με 3-2 σετ. Το αξιοσημείωτο της όλης επιτυχίας είναι το γεγονός ότι για πρώτη φορά ομάδα από την Κρήτη φτάνει τόσο ψηλά σε πανελλήνια διοργάνωση αντίστοιχη.

Οπότε αυτό το επίτευγμα παίρνει ακόμα μεγαλύτερες διαστάσεις για τις αθλήτριες του ΣΦΠΧ που θυσιάζοντας αρκετά πράγματα αφιερώθηκαν σε αυτόν τον σκοπό μαζί με τους προπονητές και τους παράγοντες της ομάδας. Σημαντική ήταν και η βοήθεια μιας άλλης χανιώτικης ομάδας, του Α.Ο. Ακρωτηρίου που «απαντώντας» στην πρόταση συνεργασίας με την σύμφωνη γνώμη της διοίκησης δόθηκαν τρεις αθλήτριες στα Χανιά ενώ και ο προπονητής της ομάδας συμπαραστάθηκε ηθικά στα κορίτσια.

ΣΦΠΧ – Ηρακλής Κηφ. 3-2

Με τεράστια ψυχικά αποθέματα και παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν πίσω στα σετ με 0-1 και 1-2 και με 10-13 στο τάι-μπρέικ οι κορασίδες του ΣΦΠΧ πέτυχαν μια μεγάλη ανατροπή μετά από περισσότερες από 2 ώρες παιχνιδιού και πήραν την πρόκριση για τις τέσσερις καλύτερες ομάδες της Ελλάδας, αποκλείοντας τον Ηρακλή Κηφισιάς, που έχει μεγάλη παράδοση και διακρίσεις στις μικρές ηλικίες.

Η αθηναϊκή ομάδα πήρε το πρώτο σετ σχετικά εύκολα με 25-17 για να «απαντήσουν» τα Χανιά με 25-21. Το τρίτο σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες με τα κορίτσια του ΣΦΠΧ να στέκονται άτυχα και να το χάνουν με 25-27. Παρόλα αυτά δεν το έβαλαν κάτω και έκαναν δικό τους με σχετική ευκολία το το 4ο σετ με 25-20. Στο τάι-μπρέικ ο Ηρακλής πήρε το πάνω χέρι και φαινόταν να παίρνει και τη νίκη έχοντας το προβάδισμα με 13-10 αλλά με τρομερή ψυχή και αποφασιστικότητα οι κορασίδες των Χανίων έκαναν ένα σερί 5-0 και πήραν το σετ και μαζί την τεράστια νίκη-πρόκριση.

Τα σετ: 17-25, 25-21, 25-27, 25-20, 15-13.

Σ.Φ.Π. Χανίων (Γ. Μπουρμπάκης – Χρ. Διαμαντάκης): Βλαχάκη, Αποστολάκη, Βουγιουκαλάκη, Κορακοβούνη, Ζ. Ντουσάκη, Κ. Ντουσάκη (αρχ. εξάδα) Σφυρή, Τσελάνη, Αθανασίου (λίμπερο).

Στον άλλο χιαστί αγώνα που έγινε στην Παιανία, η Ένωση Βύρωνα κέρδισε κι αυτή με την σειρά της με 3-2 τον Παναθηναϊκό, ενώ στα παιχνίδια των ομίλων του Βορρά τα αποτελέσματα ήταν:

Αίας Ευόσμου – ΑΣ Ελπίς 3-2 και Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός – ΕΑ Λάρισας 3-1.

ΣΦΠΧ, Ένωση Βύρωνα, Αίαντας και Φιλαθλητικός/Λαρισαϊκός απαρτίζουν την 4άδα του Πανελληνλίου πρωταθλήματος και θα αναμετρηθούν στην  τελική φάση που θα γίνει τον Ιούλιο. Οι ομάδες θα διεκδικήσουν το πρωτάθλημα σε τουρνουά ενός γύρου όπου κάθε μία θα δώσει από τρία παιχνίδια και όποια τερματίσει πρώτη παίρνει τον τίτλο, με την 2η ομάδα να κατακτά το ασημένιο και την 3η το χάλκινο μετάλλιο.

Η προημιτελική φάση

Για να φτάσει η ομάδα των Χανίων στο παιχνίδι με τον Ηρακλή Κηφισιάς προηγήθηκαν τα παιχνίδια της προημιτελικής φάσης όπου συμμετείχε στον Γ’ όμιλο. Η αρχή είχε πάλι δραματικό παιχνίδι στο οποίο ο ΣΦΠΧ έχανε με 0-2 σετ από το Άργος, ισοφάρισε σε 2-2 αλλά τελικά ηττήθηκε στο τάι-μπρέικ με 13-15 παρότι προηγήθηκε με 8-3. Στο δεύτερο παιχνίδι οι χανιωτοπούλες έδειξαν σαφώς καλύτερο τρόπο και πήραν εύκολα τη νίκη με 3-0 επί της Ένωσης Ιλίου. Την 3η αγωνιστική η νίκη επί του Παναθηναϊκού ήταν μονόδρομος για τα Χανιά και κατακτήθηκε με 3-1, ένα αποτέλεσμα που έδωσε στην ομάδα την πρωτιά, αφού υπερτερούσε στην τριπλή ισοβαθμία με τις «πράσινες» και το Άργος.

(25-23, 25-09, 25-23)

*Ο προπονητής του ΣΦΠΧ, Γιώργος Μπουρμπάκης, χρησιμοποίησε και στα τρια ματς τις ίδιες παίκτριες που έπαιξαν και στο παιχνίδι με τον Ηρακλή Κηφισιάς. Πέρα από τον  ίδιο και τον Χρήστο Διαμαντάκη συνοδός της αποστολής ήταν και ο γενικός έφορος, Γιώργος Παπαδάκης.

Τελική βαθμολογία (σε 3 αγώνες): 1. ΣΦΠ Χανίων 5 (8-4 σετ), 2. Παναθηναϊκός 5 (7-6), 3. ΓΣ Αργους 5 (7-5), 4. ΑΟ Ενωση Ιλίου 3 (2-9).