Επιτυχημένη ήταν η παρουσία του Ι.Ο. Χανίων στο διασυλλογικό ιστιοπλοϊκό αγώνα \”ΑΝΟΙΞΗ 2014\”.

Η ενημέρωση του ΙΟΧ:

Με επιτυχίες συνοδεύτηκε η παρουσία του Ιστιοπλοϊκού Ομίλου Χανίων στο διασυλλογικό ιστιοπλοϊκό αγώνα \”ΑΝΟΙΞΗ 2014\”, που διοργάνωσε ο Ναυταθλητικός Όμιλος Γαζίου Κρήτης (Ν.Ο.Γ.Κ.) σε συνεργασία με την Ελληνική Ιστιοπλοϊκή Ομοσπονδία  και το Δήμο Μαλεβιζίου, το Σαββατοκύριακο10 και 11 Μαΐου στο λιμανάκι της Παντάνασσας.

Ο Ι.Ο.Χ. πήρε μέρος με 4 αθλητές, τρεις στην κατηγορία των Optimist, τους Νίκο Κοζωνάκη, Μαρία Κοζωνάκη και Γιώργο Ζαχαριουδάκη και τη Δήμητρα Χριστοφορίδη στα Laser 4.7.

Η Χριστοφορίδη κατέκτησε την 1η θέση στη γενική κατάταξη των Κοριτσιών ενώ όσον αφορά στην Optimist, ο Νίκος Κοζωνάκης κατετάγη 3ος στη γενική κατάταξη, 2ος στα Αγόρια και 1ος στους Παίδες ενώ η Μαρία Κοζωνάκη ήταν 3η στις Κορασίδες.

Όσον αφορά τον Γιώργο Ζαχαριουδάκη είχε επίσης μια αρκετά καλή συμμετοχή.

Οι αγώνες πραγματοποιήθηκαν σε μια γιορτινή ατμόσφαιρα, με τις καιρικές συνθήκες να είναι ιδανικές και τις δύο ημέρες, επιτρέποντας την πραγματοποίηση μεγάλου αριθμού ιστιοδρομιών. Συνολικά, συμμετείχαν 54 αθλητές απ’ όλους τους Ομίλους της Κρήτης λαμβάνοντας μέρος σε τέσσερις κατηγορίες σκαφών (Optimist, Laser 4.7, LaserRadialκαι Funboat).

Να σημειωθεί ότι μετά την ολοκλήρωση των ιστιοδρομιών και την απονομή των επάθλων, όλοι οι συμμετέχοντες διασκέδασαν και χαλάρωσαν σε ένα γιορτινό μπάρμπεκιου που προσέφεραν οι διοργανωτές.