Έστω και αν δεν έπιασε σπουδαία απόδοση ο Α.Ο. Χανιά έκανε το χρέος του απέναντι στον Φωστήρα, νικώντας με 1-0 και πλέον περιμένει τον Ολυμπιακό Βόλου την Κυριακή (01/06, 18:00) στο πιο σπουδαίο ματς της ιστορίας του… μέχρι το επόμενο!
Ο αρχηγός Ντίνος Πάγκαλος έλυσε τον… γόρδιο δεσμό από το σημείο πέναλτι στο 43\’, σε φάση που επέφερε και την 2η κίτρινη στον Αχείμαστο. Η παράβαση δόθηκε για κράτημα του αμυντικού του Φωστήρα στον Κοσταντίνοφ.
Η Χανιώτικη ομάδα είχε ζητήσει πέναλτι και νωρίτερα στο 35\’ σε μαρκάρισμα του Κακαρά στον Βασιλόγιαννη.
Ο Γιαννιώτης αρνήθηκε το γκολ σε αρκετές περιπτώσεις στους παίκτες του ΑΟΧ, που στην επανάληψη έκαναν και συντήρηση δυνάμεων.
Ο Ρίζος διατήρησε το σερί του κρατώντας απαραβίαστη την εστία του ΑΟΧ για 4η φορά που την έχει υπερασπιστεί, κάνοντας μια σημαντική επέμβαση στο 55\’ σε σουτ του Σεχολάρι.
Την πρώτη του συμμετοχή με τη φανέλα του ΑΟΧ έκανε ο 17χρονος Λευτέρης Μάνικος, που κέρδισε το ζεστό χειροκρότημα του κόσμου, που είχε δυναμική παρουσία και σε αυτό το παιχνίδι.

Μετά το τέλος από τα μεγάφωνα έγινε το κάλεσμα στον κόσμο για το σπουδαίο ματς της Κυριακής, ώστε το γήπεδο να είναι γεμάτο και οι φίλαθλοι να ωθήσουν τον ΑΟΧ στη νίκη, που θα τον φέρει αντιμέτωπο με τη Ξάνθη για μια θέση στον… ήλιο της Super League.

Το video του αγώνα από τη Νέα Τηλεόραση:

Φάσεις-γκολ
9’ Μακρινό σουτ του Σκάρου αρκετά έξω από την εστία.
15’ Πάσα του Πάγκαλου σουτ του Βαλλιάνου άουτ.
24’ Ο Πάγκαλος κάνει τη σέντρα, ο Μαραγκουδάκης αφήνει τη μπάλα να περάσει κάτω από τα πόδια του για τον Βαλλιάνο, το σουτ του οποίου καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
26’ Εκτέλεση φάουλ του Βαλλιάνου ο Γιαννιώτης αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ.
30’ Ο Πάγκαλος κάνει κάθετη πάσα με κεφάλι για τον Μαραγκουδάκη, που πλασάρει, με τον Γιαννιώτη να αποκρούει και να μπλοκάρει στη συνέχεια.
33’ Δυνατό σουτ του Βαλλιάνου άουτ.
35’ Ο Βασιλόγιαννης κάνει την προσποίηση στον Κακαρά και βρίσκεται στο έδαφος, ο Κουτσιαύτης δίνει συνέχεια στο παιχνίδι εν μέσω έξαλλων διαμαρτυριών για πέναλτι.
42’ Κάθετη πάσα του Πάγκαλου στον Μαραγκουδάκη, που πλασάρει για να απομακρύνει ο Τασουλής.

43’ ΓΚΟΛ: Ο Κοσταντίνοφ κερδίζει πέναλτι σε κράτημα από τον Αχείμαστο, που αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη, και ο Πάγκαλος το εκτελεί εύστοχα για το 1-0 μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς.

52’ Σουτ του Πάγκαλου κοντράρει στον Κακαρά και καταλήγει κόρνερ.
55’ Ο Γκίνο κλέβει τη μπάλα από τον Σκάρο και κάνει μπαλιά στον Σεχολάρι, το σουτ του οποίου αποκρούει ο Ρίζος.
64’ Ο Πάγκαλος κέρδισε από τον Λεοντίου, ο Βασιλόγιαννης επωφελήθηκε και σούταρε, με τη μπάλα να καταλήγει άουτ.
69\’ Κόρνερ του Βασιλόγιαννη, κεφαλιά του Σκάρου άουτ.
78\’ Ο Βαλλιάνος πασάρει στον Σκάρο, το τεχνικό σουτ του οποίου καταλήγει άουτ.
85\’ Φάουλ του Βαλλιάνου κεφαλιά του Λουκίνα κοντράρει σε αμυντικό και καταλήγει κόρνερ.
86\’ Κόρνερ του Βαλλιάνου, απομακρύνουν οι αμυντικοί, με τον Κοσταντίνοφ να σουτάρει και να στέλνει τη μπάλα άουτ.

Διαιτητής: Κουτσιαύτης (Άρτας)

Βοηθοί: Μαγιάνης (Άρτας)-Κοντιζάς (Πειραιά)

4ος διαιτητής: Φουκάκης (Ηρακλείου)

Κίτρινες: Πιθαρούλης (36’), Αχείμαστος (38’), Αχείμαστος (43’), Ζιαμπάρης (84’),

Κόκκινη: Αχείμαστος (43’)

Α.Ο. Χανιά (Μουράτ Σεροπιάν): Ρίζος, Παγώνης (40’ λ.τρ. Κοσταντίνοφ), Παπατζίκος, Πιθαρούλης, Καμπλιώνης, Τσατσαρής, Σκάρος, Βασιλόγιαννης (73’ Λουκίνας), Βαλλιάνος, Πάγκαλος (89’ Μάνικος), Μαραγκουδάκης.

Φωστήρας (Σβεν Φανμπρόεκ): Γιαννιώτης, Κακαράς, Γαρουφαλιάς, Μακρίδης (65’ Λύρας), Χρ. Τασουλής, Γκίνο, Ζιαμπάρης, Τεγούσης, Αχείμαστος, Λεοντίου (78’ Θ. Μπαστάνης), Σμυρλής (46’ Σεχολάρι).
Για το φωτορεπορτάζ του αγώνα πατήστε ΕΔΩ.