Ιστορία έγραψε η Εθνική μας ομάδα στο Μουντιάλ της Βραζιλίας καθώς μετά από ένα ματς – θρίλερ επικράτησε με 2-1 της Ακτής Ελεφαντοστού.
Στο 43\’ ο Σάμαρης και στο 92΄ ο Σαμαράς τα γκολ για την Ελλάδα που έχασε εκπληκτικές ευκαιρίες ενώ είχε και δύο δοκάρια. Στο 78\’ ισοφάρισε προσωρινά ο Μπονί για τους Ιβοριανούς.
Η Ελλάδα πέτυχε αυτό που πολλοί θεωρούσαν ακατόρθωτο και κέρδισε την Ακτή Ελεφαντοστού με 2-1! Κατέθεση ψυχής από όλους τους Διεθνής παίκτες. Χρυσοί σκόρερ της Ελλάδας οι Ανδρέας Σάμαρης και Γιώργος Σαμαράς.
Στους \”16\” η Ελλάδα όπου θα αντιμετωπίσουμε την Κόστα Ρίκα
ΚΑΡΕ ΚΑΡΕ οι φάσεις του αγώνα:
1\’ Ξεκίνησε το ματς.
5\’ Πέντε λεπτά αγώνα συμπληρώθηκαν στο ματς, με την Ακτή να έχει την κατοχή τα πρώτα λεπτά.
10\’ Η Ακτή είναι αρκετά επικίνδυνη όταν βρίσκει χώρους ειδικά στις αντεπιθέσεις.
13\’ Διαγώνια πάσα του Τοροσίδη ο Σαλπινγγίδης δεν πρόλαβε να βρει την μπάλα με τον Μπάρι να μπλοκάρει.
25\’ Κακά μαντάτα για την Εθνική. Στο 12 αποχώρησε ο Κονέ λόγω τραυματισμού και πήρε την θέση του ο Σάμαρης και στο 24\’ ο Καρνέζης επίσης λόγω τραυματισμού βγήκε εκτός αγώνα και πήρε την θέση του ο Γλύκος.
34\’ Μεγάλη χαμένη φάση για την Ελλάδα, με τον Χολέβας να σημαδεύει το δοκάρι του Μπάρι.
43\’ ΓΚΟΟΟΟΟΛ. Ο Σάμαρης ανοίγει το σκορ για την Ελλάδα. Η Ελλάδα βγήκε δυο εναντίων ενός με τον Σαμαρά να πασάρει στον Σάμαρη ο οποίος πλάσαρε ιδανικά για το 1-0.
45\’ Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Η Ελλάδα 45 λεπτά από την πρόκριση στους \”16\” 1-0 την Ακτή Ελεφαντοστού.
46\’ Ξεκίνησε το δεύτερο ημιχρονο.
47\’ Ωραίο σουτ του Χριστοδουλόπουλου η μπάλα κόντραρε σε έφυγε δίπλα από την εστία του Μπάρι.
49\’ Σουτ του Τιοτέ μπλόκαρε ο Γλύκος χωρίς δυσκολία.
53\’ Μεγάλη χαμένη φάση για την Ελλάδα με τον Χριστοδουλόπουλο να κάνει ωραία ενέργεια έκανε και το σουτ όμως το τελείωμα του δεν ήταν καλό.
59\’ Σουτ του Σαλπινγγίδη απέκρουσε ο Μπάρι σε κόρνερ.
67\’ Σουτ του Καλού η μπάλα άουτ.
69\’ Σουτ του Καραγκούνη η μπάλα στο δοκάρι!!!
71\’ Εκτέλεση φάουλ του Χριστοδουλόπουλου καλή αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
72\’ Εκτέλεση κόρνερ του Γιάγια Τουρέ κεφαλιά του Μπαμπά άουτ.
74\’ ΓΚΟΛ για την Ακτή Ελεφαντοστού. Ισοφαρίζουν οι Ιβοριανοί σε 1-1 με τον Μπονί.
80\’ Τρίτο δοκάρι για την Ελλάδα σε σέντρα σουτ του Τοροσίδη.
84\’ Σουτ του Χριστοδουλόπουλου η μπάλα άουτ.
87\’ Μεγάλη χαμένη φάση για την Ελλάδα με τον Σαλπιγγίδη να βγαινει τετ α τετ αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει.
90+3 οι καθυστερήσεις
90+1 Πέναλτι κερδίζει η Εθνική με τον Σαμαρά!
90+3 ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ Ο Σαμαράς το εκτέλεση εύστοχα κάνοντας το 2-1 και στέλνει την Ελλάδα στους \”16\”.