Ο Θωμάς Ναζλίδης αποδείχθηκε \”χρυσή\” αλλαγή για τον Πλατανιά και λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς κέρδισε πέναλτι, που εκτέλεσε εύστοχα ο ίδιος, χαρίζοντας την πολύτιμη νίκη στη Χανιώτικη ομάδα.
Οι \”ερυθρόλευκοι\” συνέχισαν τη θετική παράδοση απέναντι στη Skoda Ξάνθη, επικρατώντας με 1-0 στα Περιβόλια.
Ήταν η πρώτη εντός έδρας νίκη του Πλατανιά και η δεύτερη στο πρωτάθλημα.
Οι Ακρίτες στο ντεμπούτο του Ραζβάν Λουτσέσκου στον πάγκο τους ήταν πιο απειλητικοί στο πρώτο μέρος, όπου είχαν \”μοιραίο\” τον Σολτάνι.
Στην επανάληψη ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε αρκετά και οι φάσεις ήταν ελάχιστες, μέχρι που μπήκε στο ματς ο Ναζλίδης κάνοντας τη… διαφορά.
Οι φιλοξενούμενοι \”άγγιξαν\” την ισοφάριση στο 89\’ με το δοκάρι του Ράνου και έχασαν και καλή ευκαιρία ένα λεπτό μετά με τον Σολτάνι.

Φάσεις-γκολ
15’ Σέντρα του Τζίλβαν ο Τόρες γύρισε προς την εστία και πλάσαρε για να μπλοκάρει ο Ζαρόπουλος.
17’ Σέντρα του Τζίλβαν υπόδειξη οφσάιντ στον Τόρες και ως μη γενόμενη η συνέχεια της φάσης, όπου ο Μιλούνοβιτς έστειλε με πλασέ τη μπάλα στα δίχτυα.
21’ Μπαλιά του Λουσέρο στην πλάτη της άμυνας για τον Σολτάνι, που δεν πιάνει όπως θα ήθελε το σουτ, στέλνοντας τη μπάλα άουτ.
25’ Μαρκάρισμα του Μπαξεβανίδη στον Δημήτρη, διαμαρτυρίες από πλευράς Πλατανιά για φάουλ και δεύτερη κίτρινη. Δεν υποδεικνύει τίποτα ο Μήτσιος δίνοντας συνέχεια στο ματς.
25’ Κάθετη πάσα του Καπετάνου στον Σολτάνι, που σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ με τον Ολιμπά στέλνει τη μπάλα άουτ.
31’ Μπαλιά του Μενδρινού για τον Μιλούνοβιτς, που σουτάρει από πλάγια θέση και στέλνει τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
32’ Ωραία ανάπτυξη από την Ξάνθη, ο Μπαξεβανίδης γυρίζει στον επερχόμενο Καπετάνο, που με δυνατό σουτ στέλνει τη μπάλα άουτ.
36’ Ο Κλέιτον βρίσκει χώρο για το σουτ, αλλά  η μπάλα καταλήγει άουτ.
40’ Ο Καρυπίδης προλαβαίνει και κόβει προ του Τζίλβαν, αλλά έχει δοθεί οφσάιντ πάνω στον Τόρες.
41’ Ο Κλέιτον περνάει ιδανικά τη μπάλα στην πλάτη της άμυνας για τον Καπετάνο, που δεν μπορεί να πλασάρει και βγαίνει εκτός τελικής γραμμής με τη μπάλα.
44’ Σουτ του Μιλούνοβιτς μπλόκαρε ο Ζαρόπουλος.
45’ Πάσα του Μιλούνοβιτς στον Μενδρινό, το σουτ του οποίου μπλοκάρει ο Ζαρόπουλος.
49’ Κόρνερ του Τζίλβαν πλασέ του Κουλιμπαλί ο Μπαξεβανίδης «κολλημένος» στο δοκάρι απομακρύνει.
53’ Κάθετη πάσα του Μενδρινού στον Τόρες, τον οποίο κόβει σωτήρια ο Γουάλας.
57’ Ο Αγκιλέρα μετά από συνεργασία με τον Τζίλβαν θα κάνει το σουτ και στέλνει τη μπάλα άουτ.
69’ ΠΕΝΑΛΤΙ: Εξαιρετική ενέργεια του Ναζλίδη, που βρίσκεται στο έδαφος μετά από μαρκάρισμα του Καρυπίδη, με τον Μήτσιο να καταλογίζει πέναλτι.

71’ ΓΚΟΛ: Ο Ναζλίδης διαλέγει σωστή γωνία και δίνει την λύση για τον Πλατανιά μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

75’ Σουτ του Τζίλβαν άουτ.
76’ Μπαλιά του Κουλιμπαλί για τον Τόρες, που σέντραρε για τον Τζίλβαν, η κεφαλιά του οποίου κατέληξε άουτ.
81’ Ο Ράνος έκανε το γύρισμα για τον Παπαστεριανό, που από θέση βολής πλάσαρε άουτ.
86’ Σουτ του Ολιβέιρα άουτ.
89’ Μεγάλη ευκαιρία για τη Ξάνθη. Σέντρα του Μπαξεβανίδη, κεφαλιά του Ράνου στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια στο σουτ του Κλέιτον φεύγει ψηλά άουτ η μπάλα.
90+3’ Σέντρα του Γουάλας κεφαλιά του Λισγάρα και σπουδαία επέμβαση του Ολιμπά με το ένα χέρι.

Διαιτησία: Μήτσιος (Ηπείρου)

Βοηθοί: Φραγκιαδάκης (Δωδεκανήσου)-Κοντιζάς (Πειραιά)

4ος διαιτητής: Κουκουλακης (Ηρακλείου)

Κίτρινες: Μπαξεβανίδης (14’), Τέτε (19’), Λισγάρας (27’), Δημήτρης (35’), Ναζλίδης (72’), Ράνος (72’) , Τσουράκης (87’),

Πλατανιάς (Γιάννης Χριστόπουλος): Ολιμπά, Κουλιμπαλί, Αγκιλέρα, Μπανανά, Δημήτρης, Μαχαμάτ, Τέτε (68’ Ναζλίδης), Τζίλβαν, Μενδρινός, Μιλούνοβιτς (63’ Τσουράκης), Τόρες (83’ Ιτούα).

Skoda Ξάνθη (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ζαρόπουλος, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Καρυπίδης, Γουάλας, Βασιλακάκης, Ομπόντο (78’ Παπαστεριανός), Σολτάνι, Κλέιτον, Λουσέρο (74’ Ολιβέιρα), Καπετάνος (62’ Ράνος).