Σε μεγάλους… μπελάδες μπαίνει πλέον ο Πλατανιάς, μετά την οδυνηρή εντός έδρας ήττα του από τον Λεβαδειακό με 1-3, στο κεκλεισμένων των θυρών γήπεδο Περιβολίων.

Ο Τομάς στο 42′ έβαλε μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους, με τον Τέτε να… απαντάει στο 52′, αλλά τον Πουλίδο, στο πρώτο του ματς στο ελληνικό πρωτάθλημα να κάνει άμεσα το 1-2.

Ο Πλατανιάς… κλώτσησε ευκαιρίες με τον Τόρες που μπήκε ως αλλαγή στο ματς και σαν να μην έφτανε αυτό στις καθυστερήσεις των καθυστερήσεων ο Μάντζιος έκανε το 1-3.

Το “φιλμ” του αγώνα
2’ Σέντρα του Μπουσταμάντε, ο Μάντζιος παίρνει την κεφαλιά εκμεταλλευόμενος την κακή έξοδο του Ολιμπά και ο Π. Γιακουμάκης στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά υποδεικνύεται οφσάιντ από τον α’ βοηθό Δημητριάδη.
9’ Σέντρα του Πουλίδο κεφαλιά του Μάντζιου άουτ.
12’ Από πλάγιο άουτ του Μιλούνοβιτς ο Γκαβιλάν αποφεύγει ωραία έναν αντίπαλο και πλασάρει τον Σηφάκη, που κάνει σπουδαία απόκρουση.
18’ Ο Πιντέρ πασάρει στον Μπουσταμάντε, που προσπαθεί να… κρεμάσει τον Ολιμπά, ο οποίος μπλοκάρει.
24’ Ο Μάντζιος βγαίνει στην πλάτη της άμυνας, αλλά ο Ιτούα σωτήρια τον ανακόπτει.
28’ Σουτ του Μπουσταμάντε άουτ.
36’ Ατομική προσπάθεια και σουτ του Γκαβιλάν η μπάλα άουτ.
42’ ΓΚΟΛ: Κόρνερ του Πελέ, κεφαλιά του Τομάς με τη βοήθεια του δοκαριού η μπάλα καταλήγει στα δίχτυα (0-1).
44’ Φάουλ του Μιλούνοβιτς η μπάλα κοντράρει στον Μιλιάζες και ο Σηφάκης δύσκολα αποκρούει.
49’ Σουτ του Μάντζιου αποκρούει ο Ολιμπά.
52’ ΓΚΟΛ: Κόρνερ του Γκαβιλάν ο Τέτε πιο πολύ με τον… ώμο παρά με το κεφάλι στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.
55’ ΓΚΟΛ: Ωραία προσπάθεια του Πουλίδο, που με σουτ από διαγώνια θέση κάνει το 1-2.

57’ Σουτ του Μπουσταμάντε μπλοκάρει ο Ολιμπά.
64’ Φάουλ του Πελέ άουτ.
67’ Διαμαρτυρίες για πέναλτι του Κώτσιου στον Κάσιο και κίτρινη κάρτα στους δυο ποδοσφαιριστές για… κοκορομαχία.
73’ Μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση. Από σέντρα του Αγκιλέρα ο Τόρες με κεφαλιά στέλνει τη μπάλα άουτ.
79’ Σέντρα του Ζαραδούκα ο Γ. Γιακουμάκης στην πορεία της φάσης δεν βρίσκει όπως θα ήθελε την μπάλα που περνάει παράλληλα από την εστία.
81’ Κόρνερ του Γκαβιλάν κεφαλιά του Τόρες άουτ.
82’ Κόρνερ του Μιλιάζες απομακρύνει ο Τέτε και το δυνατό σουτ του Μάγκα περνάει ελάχιστα πάνω από την εστία, με τον Αμπάρκιολη να δίνει κόρνερ.
87’ Φάουλ του Γκαβιλάν ο Τόρες από πλεονεκτική θέση με κεφαλιά στέλνει τη μπάλα άουτ.
87’ Σουτ του Μάγκα άουτ.
89’ Σουτ του Μάντζιου μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο Ολιμπά.
90+5′ ΓΚΟΛ: Από πάσα του Κατίδη ο Μάντζιος αποφεύγει τον Ιτούα και πλασάρει σωστά για το 1-3.

Διαιτητής: Αμπάρκιολης (Καβάλας)
Βοηθοί: Δημητριάδης (Μακεδονίας)-Γουργιώτης (Φθιώτιδας)
4ος διαιτητής: Κουτσιαύτης (Άρτας)

Κίτρινες κάρτες: Μιλούνοβιτς (41’), Τομάς (53’), Κώτσιος (67’), Κάσιο (67’), Πιντέρ (73’), Μάγκας (75’), Πελέ (90’)

Πλατανιάς (Γιάννης Χριστόπουλος): Ολιμπά, Κουλιμπαλί, Αγκιλέρα, Ιτούα, Ζαραδούκας, Τέτε, Μαχαμάτ (60’ Μπανανά), Κάσιο (71’ Τόρες), Γκαβιλάν, Μιλούνοβιτς (60’ Τζίλβαν), Γ. Γιακουμάκης.

Λεβαδειακός (Άκης Μάντζιος): Σηφάκης, Στάθης, Τομάς, Κώτσιος, Μιλιάζες, Πελέ, Πιντέρ, Μπουσταμάντε (72’ Κατίδης), Π. Γιακουμάκης (74’ Μάγκας), Πουλίδο (90+4’ λ.τρ. Μρντάκοβιτς), Μάντζιος.