Με δύο μέλη συμμετέχει η Κρήτη στο 35μελές Γενικό Συμβούλιο της ΠΟΕ ΟΤΑ.

Πρόκειται για τον Γιάννη Φωτάκη από τον δήμο Ρεθύμνου και την Αθηνά Γιαννουλάκη από τον δήμο Χανίων.

Οι εργασίες του 43ου Τακτικού Συνεδρίου της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Εργαζομένων Οργανισμών Τοπικής Αυτοδιοίκησης (Π.Ο.Ε.-Ο.Τ.Α.) με την εκλογή νέου Γενικού Συμβουλίου, Ελεγκτικής Επιτροπής, Αντιπροσώπων στην Α.Δ.Ε.Δ.Υ. και Εκπροσώπου στο Τ.Π.Δ.Υ.

Το 43ο Τακτικό Συνέδριο της Π.Ο.Ε.-Ο.Τ.Α. διεξήχθη από τις 27 έως τις 30 Απριλίου 2015 στη Αθήνα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αρχαιρεσιών της Π.Ο.Ε.-Ο.Τ.Α. έχουν ως εξής:

Α’: ΓΙΑ ΤΟ ΓΕΝΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ
    
    ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟΙ:     545
    ΨΗΦΙΣΑΝ:     542
    ΕΓΚΥΡΑ:     538
    ΑΚΥΡΑ:     002
    ΛΕΥΚΑ:     002

1.    ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤ. ΑΝΑΤΡΟΠΗ:     219 ψήφοι – 14 (18 έδρες) – 40,70% (51,20%)
2.    Δ.Α.Σ.-Ο.Τ.Α.:                         117 ψήφοι – 07 (00 έδρες) – 21,74% (00,00%)
3.    ΜΕ.Τ.Α.-Ο.Τ.Α.:                       106 ψήφοι – 07 (06 έδρες) – 19,70% (17,07%)
4.    Δ.Α.Κ.Ε.-ΑΝΕΞΑΡΤ.-ΣΥΝΕΡΓ.:  072 ψήφοι – 05 (07 έδρες) – 13,38% (20,57%)
5.    ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ:         023 ψήφοι – 01 (03 έδρες) – 04,27% (07,22%)
6.    ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ-ΜΕΜΟΝ.:       001 ψήφοι – 00 (00 έδρες) – 00,18% (00,00%)

Μέλη του 35μελούς Γενικού Συμβουλίου της Π.Ο.Ε.-Ο.Τ.Α. εκλέγονται οι:

1.    ΜΠΑΛΑΣΟΠΟΥΛΟΣ ΘΕΜΗΣ     – Δήμος Γλυφάδας
2.    ΤΡΑΚΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ     – Δήμος Νίκαιας-Ρέντη
3.    ΤΣΟΥΝΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ     – Δήμος Αιγάλεω
4.    ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΜΑΡΙΑ    – Δήμος Ελληνικού-Αργυρούπολης
5.    ΕΥΘΥΜΙΟΥ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΣ    – Δήμος Αγίου Δημητρίου
6.    ΚΡΕΤΣΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ    – Δήμος Σπάτων-Αρτέμιδος
7.    ΜΑΓΙΑΚΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ    – Δήμος Βόλου
8.    ΦΩΤΑΚΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ    – Δήμος Ρεθύμνου
9.    ΧΡΥΣΑΦΙΔΗΣ ΕΥΣΤΡΑΤΙΟΣ     – Δήμος Μεσσήνης
10.  ΚΑΤΟΥΔΗ ΜΑΡΙΑ    – Δήμος Δέλτα
11.  ΤΣΙΠΡΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ    – Δήμος Εορδαίας
12.  ΚΑΡΑΤΖΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ     – Δήμος Χαλκιδέων
13.  ΤΣΑΠΡΑΣΙΔΗΣ ΚΙΜΩΝ    – Δήμος Δράμας
14.  ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ     – Δήμος Καλαμαριάς
15.  ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ    – Δήμος Φιλαδέλφειας-Χαλκηδόνας
16.  ΚΩΝΣΤΑΝΤΑΣ ΣΠΥΡΟΣ     – Δήμος Αμαρουσίου
17.  ΚΥΡΙΑΖΗΣ ΧΡΥΣΑΝΘΟΣ     – Δήμος Πετρούπολης
18.  ΧΟΡΟΖΙΔΗ ΚΛΕΟΠΑΤΡΑ     – Δήμος Πυλαίας-Χορτιάτη
19.  ΓΚΑΡΑΛΙΑΚΟΣ ΖΗΣΗΣ     – Δήμος Λαρισαίων
20.  ΛΕΛΟΒΙΤΗΣ ΠΕΤΡΟΣ     – Δήμος Πρέβεζας
21.  ΚΑΤΑΧΑΝΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ    – Δήμος Περιστερίου
22.  ΣΚΙΑΔΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ    – Δήμος Πατρέων
23.  ΧΑΡΙΣΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ     – Δήμος Καισαριανής
24.  ΓΚΙΤΑΚΟΣ ΒΑΣΙΛΗΣ    – Δήμος Πειραιά
25.  ΚΑΤΣΟΥΡΟΣ ΜΑΡΙΟΣ    – Δήμος Καλλιθέας
26.  ΜΟΝΑΣΤΗΡΙΔΗΣ ΜΗΝΑΣ     – Δήμος Νεάπολης-Συκεών
27.  ΓΙΑΝΝΟΥΛΑΚΗ ΑΘΗΝΑ    – Δήμος Χανίων
28.  ΓΕΡΑΚΙΝΗΣ ΚΩΣΤΑΣ    – Δήμος Καβάλας
29.  ΚΩΝΣΤΑΝΤΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΤΑΣΟΣ    – Δήμος Αιγάλεω
30.  ΠΟΛΥΖΩΗΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ     – Παιδικοί Σταθμοί Δήμου Αθηναίων
31.  ΠΟΛΥΜΕΡΟΠΟΥΛΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ    – Δήμος Αθηναίων
32.  ΧΑΒΔΟΥΛΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ     – Δήμος Αμπελοκήπων-Μενεμένης
33.  ΓΕΡΟΥΤΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ     – Δήμος Αθηναίων
34.  ΚΛΟΥΦΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ     – Δήμος Τρικάλων
35.  ΑΔΑΜΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΣ    – Δήμος Νέας Ιωνίας

Β’: ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΙ ΣΤΗΝ Α.Δ.Ε.Δ.Υ.
    
    ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟΙ:     545
    ΨΗΦΙΣΑΝ:     542
    ΕΓΚΥΡΑ:     537
    ΑΚΥΡΑ:     002
    ΛΕΥΚΑ:     003

1.    ΣΥΝΔ. ΑΝΑΤΡΟΠΗ:     213 ψήφοι – 40 (56 αντιπρόσωποι) – 39,66% (51,09%)
2.    Δ.Α.Σ.-Ο.Τ.Α.:             114 ψήφοι – 22 (00 αντιπρόσωποι) – 21,22% (00,00%)
3.    ΜΕ.Τ.Α.-Ο.Τ.Α.:           108 ψήφοι – 20 (18 αντιπρόσωποι) – 20,11% (16,37%)
4.    Δ.Α.Κ.Ε.-ΣΥΝΕΡΓΑΖ.:  077 ψήφοι – 14 (24 αντιπρόσωποι) – 14,33% (20,96%)
5.    ΑΓΩΝΙΣΤ. ΚΙΝΗΣΕΙΣ:    025 ψήφοι – 05 (09 αντιπρόσωποι) – 04,65% (08,08%)
    


Ακολουθήστε το Flashnews στο Google News και στο Facebook