Την Παρασκευή το κλειστό γυμναστήριο του Κλαδισού υποδέχθηκε τα μεγαλύτερα ταλέντα του Κρητικού μπάσκετ στην κατηγορία Παίδων, για το All Star Game Ανατολή-Δύση.

Η επίσημη ενημέρωση του Ρεθύμνου για το ματς:

Το 5ο Διεθνές τουρνουά «Πέτρος Οικονομάκης» φιλοξένησε χθες τα μεγαλύτερα ταλέντα του Κρητικού μπάσκετ, στο κλειστό γυμναστήριο του Κλαδισού.

Οι αθλητές (κατηγορία Παίδων) χωρίστηκαν σε δύο ομάδες, Ανατολικής και Δυτικής Κρήτης και όσοι βρέθηκαν στο κλειστό του Κλαδισού είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν εξαιρετικό θέαμα από τους αυριανούς πρωταγωνιστές. Τελικά, η Ανατολή επικράτησε στο τέλος της Δύσης με σκορ 37-44.

Ο Πρόεδρος της ΚΑΕ Ρέθυμνο Cretan Kings Ηρακλής Μανουκαράκης, πριν ξεκινήσει η αναμέτρηση καλωσόρισε τους αθλητές και τους συμβούλεψε να συνεχίσουν την σκληρή δουλειά γιατί το μέλλον τους ανήκει.

Διαιτητές: Κώτσου, Χριστινάκης.

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 26-30 (ημιχρ.), 29-34, 37-44 τελικό.

Δύση (Πολοπετράκης – Θεοδωράκης): Κουτουλάκης 5, Λαγουδάκης 5(1), Λουβιτάκης, Παπουτσάκης, Κούτζογλου 7, Σειραδάκης, Τζαγκαράκης 4, Καπετανάκης 7, Χριστοφορίδης 7(1), Βοσκάκης, Ζαμπετάκης.

Ανατολή (Καρλάφτης – Καρκανάκης): Σικαλιάς 5(1), Βαρακλάς, Καθαράκης 4, Μούτσα 11(1), Σπηλιωτάκης 2, Καμπάκης, Χρηστάκης 6(1), Κίτσος 5, Πετροσιάν 7(1), Κυριαζής, Τζωρτζακάκης 2, Φραγκούλης.

Ήττα στο φινάλε από την ΑΕΚ

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι το Ρέθυμνο Cretan Kings ηττήθηκε με 89-88 από την ΑΕΚ, στην 2η ημέρα του 5ου Διεθνούς Τουρνουά “Πέτρος Οικονομάκης”.

Η επίσημη ενημέρωση για το παιχνίδι:

Ένα εντυπωσιακό παιχνίδι είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν οι φίλαθλοι που βρέθηκαν στο κλειστό γυμναστήριο Κλαδισού, με την ομάδα μας να χάνει τη νίκη στο τέλος με 89-88 από την ΑΕΚ.

Την 2η μέρα του 5ου Διεθνούς τουρνουά «Πέτρος Οικονομάκης» πραγματοποιήθηκε το καλύτερο ματς της διοργάνωσης μέχρι στιγμής σε μία αναμέτρηση που κρίθηκε στο τέλος. Με εξαιρετική απόδοση για 30 λεπτά, οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου κατάφεραν να κυριαρχήσουν, φτάνοντας την διαφορά μέχρι και στους 16 πόντους (47-63). Όμως, κυρίως η κούραση στο τέλος του ματς έδωσε την ευκαιρία στην ΑΕΚ να απαντήσει και με καλάθι του Όρτον στην λήξη, έκανε την ανατροπή παίρνοντας τη νίκη με 89-88.

Πέντε παίκτες μας είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με τους Κλουφ (19 πόντους), Σάφτενααρ (16 πόντους), Γιαννόπουλος (16 πόντους), Χάροου (15 πόντους) και Κορόλεφ (11 πόντους).

Η αυλαία του 5ου Διεθνούς τουρνουά «Πέτρος Οικονομάκης» πέφτει αύριο με την αναμέτρηση ΑΕΚ – Skyliners Frankfurt (19.30).

Στο ημίχρονο του αγώνα απονεμήθηκαν αναμνηστικές πλακέτες στις 3 ομάδες του τουρνουά από τον Δήμο Χανίων, ενώ την απονομή στην Skyliners Frankfurt πραγματοποίησε ο Πρόεδρος του ΕΣΑΚΕ, κ. Γιώργος Χαλβατζάκης.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Το πρώτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε τελείως διαφορετικά με το χθεσινό ματς, με το Ρέθυμνο Cretan Kings να αποδεικνύεται ιδιαίτερα εύστοχο έξω από τα 6.75, έχοντας 5/7. Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν αρκετά καλά, όντας ιδιαίτερα εύστοχοι και την «Ένωση» μπροστά στο σκορ με 7-6. Ο Σάφτενααρ έδωσε το πρώτο προβάδισμα στους «κεραμιδί» με 7-8 αλλά στην συνέχεια η ΑΕΚ απάντησε, ανακτώντας το προβάδισμα, το οποίο κράτησε μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα. Όμως, στην λήξη ο Καμπερίδης με τρίποντο ισοφάρισε σε 25-25. Στην β’ περίοδο, οι Ρεθυμνιώτες βρέθηκαν ξανά πίσω στο σκορ στο ξεκίνημα (28-25), με τον Κορόλεφ να σπάει το ρόδι στο 13’ με τρίποντο (28-28). Από κει και έπειτα το Ρέθυμνο ανέπτυξε ταχύτητα και με «όπλο» την εξαιρετική άμυνα (10 πόντους παθητικό) και την ευστοχία πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα με διψήφια διαφορά για το 35-45, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη, ο Κουκ έκανε με 6 συνεχόμενους πόντους αύξησε την διαφορά στους 12 πόντους (41-53). Στην συνέχεια, Χάροου, Κορόλεφ και Γιαννόπουλος έδωσαν το μεγαλύτερο προβάδισμα με 16 πόντους (47-63 στο 17’). Κλουφ και Σάφτενααρ ανέλαβαν δράση, με το δεκάλεπτο να λήγει στο 59-70. Στην δ’ περίοδο η κούραση έκανε την εμφάνιση της, με το Ρέθυμνο να δέχεται 30 πόντους. Τα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν συναρπαστικά, με τον Όρτον να «κλέβει» τον τίτλο του MVP από τον Γιαννόπουλο, βάζοντας το καθοριστικό καλάθι στην λήξη για το 89-88.

Διαιτητές: Παναγιώτου, Μαγκλογιάννης, Χαλαμπαλάκης.

Τα Δεκάλεπτα: 25-25, 35-45 (ημιχρ.), 59-70, 89-88 τελικό.

ΑΕΚ (Ντράγκαν Σάκοτα): Παπαντωνίου 3(1), Σ’ακοτα 27(5), Χέρστον 3, Μιλόσεβιτς 5(1), Σκραμπ 5(1), Καρτερ 11(1), Σαρικόπουλος 2, Κατσίβελης 5(1), Όρτον 20, Γουόρεν 8.

Ρέθυμνο CretanKings (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Κλουφ 19(3), Σχίζας, Ρέλφορντ 2, Σάφτενααρ 16(1), Γιαννόπουλος 16(4), Χάροου 15(2), Κουκ 6, Καμπερίδης 3(1), Κορόλεφ 11(2), Ματαλών.