Το Ρέθυμνο Cretan Kings ηττήθηκε με σκορ 80-67, από τον Κολοσσό Ρόδου, στο “Βενετόκλειο”, αλλά περισσότερο “πόνεσε” ο σοβαρός τραυματισμός του Μιχάλη Καμπερίδη.

Ο αθλητής της κρητικής ομάδας τραυματίστηκε στις αρχές της 4ης περιόδου, με τις πρώτες εκτιμήσεις να κάνουν λόγο για ρήξη πρόσθιου χιαστού.

Η επίσημη ενημέρωση του Ρεθύμνου:

Το Ρέθυμνο Cretan Kings πραγματοποίησε την πρώτη του ήττα στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ, χάνοντας με 80-67 από τον Κολοσσό Ρόδου στο Βενετόκλειο.

Η ομάδα μας το «πάλεψε» αλλά δεν μπόρεσε να κάνει την ανατροπή (46-33) στο 2ο ημίχρονο. Όμως τα άσχημα νέα έρχονται από τον αθλητή μας, Μιχάλη Καμπερίδη, ο οποίος τραυματίστηκε στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, με τις πρώτες εκτιμήσεις να κάνουν λόγο για ρήξη πρόσθιου χιαστού αλλά η κατάσταση θα επανεκτιμηθεί την Δευτέρα.

Από την ομάδα μας ξεχώρισε ο Σάρλον Κλουφ, οποίος πέτυχε 18 πόντους, ενώ ακολούθησε ο Κορόλεφ με 11 πόντους.

1ο Δεκάλεπτο

Η ομάδα μας ξεκίνησε «νωθρά» το παιχνίδι. Ενώ προηγήθηκε με 0-2 με καλάθι του Σάφτενααρ, ο Κολοσσός «έτρεξε» σερί 14-0, παίρνοντας σημαντική διαφορά με 14-2 στο 5’. Μετά από περίπου 5 λεπτά το Ρέθυμνο Cretan Kings πέτυχε το πρώτο του καλάθι ξανά με τον Σάφτενααρ για το 14-3. Ο Κλουφ με τρίποντο μείωσε σε 17-6 στο 6’, ενώ ο Λαρεντζάκη απάντησε για το 20-6. Η αστοχία για την ομάδα μας σε συνδυασμό με την ευστοχία των γηπεδούχων (10/18) είχε σαν αποτέλεσμα το 27-16 στην λήξη του 1ου δεκαλέπτου.

2ο Δεκάλεπτο

Στο ξεκίνημα του 2ου δεκαλέπτου το Ρέθυμνο Cretan Kings δέχθηκε 6 σερί πόντους, με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στο -17 (33-16) στο 12’. Η απάντηση ήρθε από του Ρέλφορντ και Γιαννόπουλο και με 7 συνεχόμενους πόντους μείωσαν στους 10 πόντους για το 33-23 στο 13’. Η ομάδα μας κατάφερε να ισορροπήσει το ματς αλλά η αστοχία συνεχίστηκε, με τον Κολοσσό να αυξάνει το προβάδισμα στο 40-26 στο 17’. Οι Σχίζας, Κλουφ και Σάφτενααρ κατέβασαν ξανά την διαφορά στο -10 (43-33 στο 19’), σκοράροντας από την γραμμή των βολών. Το σκορ του ημιχρόνου έγραψε ο Λιούις με τρίποντο στα τελευταία δευτερόλεπτα.

3ο Δεκάλεπτο

Στην επανάληψη, η ομάδα μας λειτούργησε καλύτερα στην άμυνα, ενώ η διαφορά διατηρήθηκε σε διψήφιο αριθμό μέχρι το 26ο λεπτό και το 54-43. Από κει και έπειτα, το Ρέθυμνο Cretan Kings έπαιξε εξαιρετική άμυνα, με τον Κλουφ να πετυχαίνει 9 πόντους με βοήθειες από τους Ματαλών, Ρέλφορντ και Σχίζα, με την διαφορά να μειώνεται στους 4 πόντους και στο 56-52, το οποίο ήταν το σκορ του δεκαλέπτου.

4ο Δεκάλεπτο

Δύο τρίποντα από τους γηπεδούχους στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου επανέφεραν την διαφορά στο -8 (62-54 στο 33’). Σε εκείνη τη χρονική στιγμή το ματς είχε άσχημη εξέλιξη για τον Μιχάλη Καμπερίδη, ο οποίος στην προσπάθεια του να καρφώσει έπεσε άτσαλα στο παρκέ, με αποτέλεσμα να γυρίσει το γόνατο του. Το Ρέθυμνο Cretan Kings πέτυχε καλάθι με τον Κουκ (62-56), με τον Κολοσσό να απαντά με σερί 6-0 για το 68-56 στο 35’. Ο Ρέλφορντ έβαλε ξανά την ομάδα μας στο παιχνίδι, πετυχαίνοντας δύο τρίποντα (70-62 στο 36’) αλλά στα επόμενα δύο λεπτά δεν κατάφερε να βρει τον «δρόμο» προς το καλάθι, με τους γηπεδούχους να επαναφέρουν την διαφορά στο -13 (75-62) στο 27’, κάνοντας δύσκολη την ανατροπή για τους παίκτες μας. Τελικά, η ομάδα μας υπέστη την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα με σκορ 80-67.

Τα δεκάλεπτα: 27-16, 46-33, 56-52, 80-67

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 25 (4), Λίντεν, Ρέλεφορντ 12 (1), ΜακΓκί 4, Λιούις 6 (2), Μπιλλής, Οικονομόπουλος, Μανωλόπουλος 7 (1), Ντέιβις 20, Γεωργαλλής 1, Αγγελάκος, Άχονεν 5 (1).

Ρέθυμνο Cretan Kings (Σκουρτόπουλος): Κλουφ 18 (2), Ρέλφορντ 8 (2), Σάφτενααρ 7, Γιαννόπουλος 8 (2), Κορόλεφ 11 (2), Ματαλών 6 (2), Σχίζας 3, Κουκ 4, Καμπερίδης 2, Πανατεράκης, Δουλγεράκης, Θεοδωρίδης.