Για 28’ το Ρέθυμνο Cretan Kings κοιτούσε στα… μάτια τον Παναθηναϊκό και είχε το προβάδισμα, αλλά οι “πράσινοι” έφεραν… τούμπα το ματς επικρατώντας με σκορ 84-60.

Η επίσημη ενημέρωση του Ρεθύμνου για το παιχνίδι:

Το Ρέθυμνο Cretan Kings στάθηκε στο «ύψος» του για πάνω από ένα ημίχρονο αλλά ηττήθηκε στο τέλος με 60-84 από τον Παναθηναϊκό για την 3η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Για 28 λεπτά η ομάδα μας κρατούσε σταθερά το προβάδισμα, με την διαφορά να φτάνει έως και τους 10 πόντους (33-23 και 39-29). Οι παίκτες μας παρουσίασαν ένα εξαιρετικό πρόσωπο σε άμυνα και επίθεση, βάζοντας δύσκολα στους φιλοξενούμενους. Όμως, η αστοχία των αθλητών μας και η ασφυκτική άμυνα του Παναθηναϊκού έγειραν την πλάστιγγα στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι «χαμογέλασαν» στο τέλος.

Όλοι οι αθλητές μας έπαιξαν εξαιρετικά, με τους Ρέλφορντ και Γιαννόπουλο να ξεχωρίζουν, πετυχαίνοντας 17 και 14 πόντους, αντίστοιχα.

ΤΟ ΜΑΤΣ

1ο Δεκάλεπτο

Η ομάδα μας ξεκίνησε δυνατά και με 7 συνεχόμενους πόντους από τους Κορόλεφ, Ρέλφορντ και Κλουφ έκαναν το 7-2 στο 2’. Ο Παναθηναϊκός απάντησε για το 7-6 αλλά ο Γιαννόπουλος με γκολ-φάουλ επανέφερε την διαφορά στο 10-6 (3’). Η εξαιρετική απόδοση των παικτών μας συνεχίστηκε, με τον Κλουφ να κάνει το 13-8 στο 4’. Όμως κάποια λάθη έφεραν τον Παναθηναϊκό στην ισοφάριση για το 13-13 στο 6’. Και πάλι ο Ρέλφορντ έδωσε τις λύσεις στην επίθεση και 5 συνεχόμενους δικούς του πόντους έγραψε το 18-15 στο 7’. Στο επόμενο δίλεπτο ανέλαβε δράση ο Γιαννόπουλος, ο οποίος με τον 8ο πόντο του διαμόρφωσε το 23-18 του πρώτου δεκαλέπτου.

2ο Δεκάλεπτο

Οι παίκτες μας συνέχισαν την εξαιρετική τους παρουσία σε άμυνα και επίθεση. Ο Γιαννόπουλος έγινε ο πρώτος παίκτης της αναμέτρησης με διψήφιο αριθμό πόντων (10π.) και μαζί με το εντυπωσιακό κάρφωμα του Κουκ έδωσαν για πρώτη φορά το προβάδισμα με 10 πόντους (33-23) στο 13’. Η καλή απόδοση συνεχίστηκε, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν, όμως, στους 6 πόντους (33-27) με τον Γκιστ στο 15’.

Παρ’ όλα αυτά το Ρέθυμνο Cretan Kings βρήκε τις απαντήσεις, επαναφέροντας την διαφορά στο +10 (39-29) στο 17’. Στην συνέχεια, ο Φελντέιν μείωσε αρχικά με δύο τρίποντα (41-37), με τον Γιαννόπουλο να γράφει το 43-37 του ημιχρόνου.

3ο Δεκάλεπτο

Στην επανάληψη, ο Κορόλεφ έδωσε προβάδισμα εκ νέου με 8 πόντους (45-37) αλλά η αστοχία στοίχισε στην ομάδα μας και με επιμέρους σκορ 5-15 (κυρίως με συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα του Φελντέιν), ο Παναθηναϊκός πήρε για δεύτερη φορά στο ματς το προβάδισμα με 50-52 στο 27’. Η δυστοκία συνεχίστηκε και οι φιλοξενούμενοι το εκμεταλλεύτηκαν, με την 3η περίοδο να λήγει στο 51-60 υπέρ τους.

4ο Δεκάλεπτο

Η αστοχία συνεχίστηκε και στην 4η περίοδο για την ομάδα μας, με το 51-60 να παραμένει έως και το 32’. Ο Ραντούλιτσα με κάρφωμα έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του για πρώτη φορά με 51-62. Για το Ρέθυμνο Cretan Kings το ρόδι έσπασε ο Ρέλφορντ (33’) και με 4 πόντους μείωσε σε 55-64. Οι φιλοξενούμενοι, έχοντας «κλειδώσει» ουσιαστικά τη νίκη κατάφεραν να ανεβάσουν και άλλο τον δείκτη του σκορ. Μάλιστα, ο κόουτς Σκουρτόπουλος έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες, με τους Θεοδωρίδη, Παναρετάκη, Δουλγεράκη και Πατάτα να περνούν για τα τελευταία λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 43-37, 51-60, 60-84.

Ρέθυμνο Cretan Kings (Σκουρτόπουλος): Κλουφ 9 (1), Ρέλφορντ 17 (1), Σάφτενααρ 4, Γιαννόπουλος 14 (1), Κορόλεφ 8 (2), Πατάτας, Σχίζας 2, Κουκ 4, Ματαλών 2, Παναρετάκης, Δουλγεράκης, Θεοδωρίδης.

Παναθηναϊκός (Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς 9 (1), Ραντούλιτσα 8, Φελντέιν 23 (5/8 τρίπ.), Γκιστ 14, Χαραλαμπόπουλος 7, Φώτσης 9 (2), Διαμαντίδης 6, Καλάθης 2, Παπαγιάννης 3, Λούντζης 2, Κούζμιτς 1.