Παρότι 2’ πριν το τέλος του αγώνα είχε προβάδισμα με 68-70 το Ρέθυμνο Cretan Kings δεν κατάφερε να φύγει με νίκη από την έδρα του Αρκαδικού που επικράτησε 75-70.

Στους γηπεδούχους αγωνίστηκε ο Χανιώτης σέντερ Σάββας Τζουγκαράκης.

Η ανάλυση του παιχνιδιού από την επίσημη ιστοσελίδα του Ρεθύμνου:

ΤΟ ΜΑΤΣ

1ο Δεκάλεπτο

Το ματς δεν ξεκίνησε καλά για την ομάδα μας, η οποία βρέθηκε πίσω στο σκορ με 13-4 (5’), χάρη στην ευστοχία των γηπεδούχων έξω από τα 6.75. Όμως, οι λύσεις τελικά ήρθαν επιθετικά από τους Χάροου (6π.) και Στόουν (8π.) για το Ρέθυμνο Cretan Kings και με σερί 4-14 κατάφερε να πάρει για πρώτη φορά προβάδισμα με 17-18 στο 9’, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 19-20.

2ο Δεκάλεπτο

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στην 2η περίοδο, με τους Χάροου και Τσακαλέρη να αυξάνουν το προβάδισμα στο +3 (21-24 στο 12’). Όμως οι Ρεθυμνιώτες δεν κατάφεραν να αποσπαστούν και άλλο από τους αντιπάλους τους, με αποτέλεσμα να υπάρξουν πολλές ισοπαλίες στο ματς (24-24, 29-29, 32-32). Οι Κλουφ και Χάροου κατάφεραν αυξήσουν στο +3 την διαφορά (36-39), το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

3ο Δεκάλεπτο

Ισορροπημένο ήταν και το 3ο δεκάλεπτο, με τον Κλουφ να δίνει το μεγαλύτερο προβάδισμα στην ομάδα μας (36-41 στο 21’). Ο ίδιος παίκτης κατάφερε με δύο συνεχόμενα δίποντα να κάνει το 38-45 ένα λεπτό αργότερα. Η διαφορά διατηρήθηκε στο +7 μέχρι και το 25ο λεπτό ξανά με τον Κλουφ να κάνει το 43-50. Όμως, ο Αρκαδικός με μία αντεπίθεση διαρκείας και με σερί 11-1 πήρε ξανά προβάδισμα με 54-51 στο 29’. Τελικά, οι Κλουφ και Χάροου επανέφεραν την τάξη και το προβάδισμα (54-55) για την ομάδα μας, με τον Βαν Όστρουμ να διαμορφώνει το 55-55 στη λήξη της περιόδου.

4ο Δεκάλεπτο

Το παιχνίδι ήταν πλέον και επίσημα ντέρμπι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο. Οι Κορόλεφ και Ρέλφορντ κατάφεραν επιθετικά να κρατήσουν μέσα στο ματς την ομάδα μας, πετυχαίνοντας καθοριστικά καλάθια (64-64 στο 34’). Σάφτενααρ και Κορόλεφ έβαλαν μπροστά την ομάδα μας με 68-70 2 λεπτά πριν τη λήξη. Ο Αρκαδικός με τον Καββαδά κατάφερε και πάλι να πάρει το προβάδισμα με 72-70 (39’), με τον Γιαννόπουλο να αστοχεί σε τρίποντο στα τελευταία δευτερόλεπτα. Οι γηπεδούχοι τελικά κατάφεραν να πετύχουν την πρώτη νίκη τους, με τον Καββαδά να διαμορφώνει το τελικό 75-70.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 36-39, 55-55, 75-70.

Αρκαδικός (Καστρίτης): Άιρλαντ, Καραμαλέγκος 10, Λαμπρόπουλος 8, Καββαδάς 11, Βαν Όστρουμ 6, Κοψάφτης, Κωνσταντίνου, Στεφανίδης 8, Μπράουν 18, Νουτίνεν 8, Καλλινικίδης 6, Τζουγκαράκης.

Ρέθυμνο Cretan Kings(Σκουρτόπουλος): Κλουφ 15, Σχίζας, Ρέλφορντ 11, Σάφτενααρ 4, Γιαννόπουλος 2, Χάροου 15, Στόουν 11, Τσακαλέρης 4, Κορόλεφ 8, Ματαλών, Δουλγεράκης, Θεοδωρίδης.