Ο ΑΟΧ πήγε να βάλει δύσκολα στον Ολυμπιακό στο ξεκίνημα του ματς με το γκολ του Γκέσιου στο 8’ αλλά δεν κατάφερε να αντισταθεί περισσότερο στους “ερυθρόλευκους”.

Στο ιστορικής σημασίας παιχνίδι με τους νταμπλούχους Ελλάδας ο ΑΟΧ προηγήθηκε νωρίς αλλά ηττήθηκε με 1-4, με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, κι άλλα τόσα μετά το 86’.

Ήταν το έκτο ματς του Γιώργου Λυρώνη στην τεχνική ηγεσία της Χανιώτικης ομάδας που παρόλο που έχει προηγηθεί και στα έξι δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη σε κανένα από αυτά.

Ιδανικό ξεκίνημα έκανε στο ματς ο Α.Ο. Χανιά παίρνοντας προβάδισμα με τον Γκέσιο στο 8’, αλλά στη συνέχεια ο Ολυμπιακός επέβαλλε τον ρυθμό του και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 22’ με τον Ερνάνι και να πάρει προβάδισμα στο 39’ με τον Κολοβό.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν ακόμα δύο γκολ με τους Σεμπά (86’) και Μανιάτη (90’).

7’ Φάουλ του Μασάδο ο Καρτσαμπάς προσπάθησε με σουτ να στείλει την μπάλα στα δίχτυα αλλά από κόντρα στον Σεμπά η μπάλα κατέληξε κόρνερ.
8’ ΓΚΟΛ: Κόρνερ του Μασάδο ο Καπίνο απομακρύνει με γροθιές, ο Δεινόπαπας επαναφέρει με κεφαλιά και ο Γκέσιος στην πλάτη της άμυνας με τον ίδιο τρόπο στέλνει την μπάλα στα δίχτυα (1-0).
11’ Φάουλ του Πάρντο  ο Πρίφτης δεν συγκρατεί την μπάλα αλλά ο Καμπιάσο με σουτ έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ.
22’ ΓΚΟΛ: Ο Σεμπά πασάρει στον ξεμαρκάριστο Ερνάνι που με σουτ ισοφαρίζει.
26’ Ο Κολοβός συνεργάστηκε ωραία με τον Καμπιάσο αλλά το σουτ του κατέληξε λίγο πάνω από την εστία.
29’ Σουτ του Σεμπά μπλόκαρε ο Πρίφτης.
38’ Ο Νύκταρης άνοιξε στον Τσούτση, το σουτ του οποίου έφυγε άουτ.
39’ ΓΚΟΛ: Ωραία συνεργασία Σεμπά-Κολοβού και σουτ του τελευταίου για το 1-2.
45’ Συνεργασία Τσούτση με Παγώνη στο σουτ του τελευταίου από πλάγια θέση  η μπάλα καταλήγει άουτ.
54’ Πάσα του Ερνάνι στον Τσιμίκα που με το δεξί κάνει το γύρισμα για τον επερχόμενο Πάρντο που επιχειρεί το σουτ και η μπάλα… τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι. Δευτερόλεπτα αργότερα ο Σεμπά προσπαθεί να εκμεταλλευτεί λάθος στην άμυνα του ΑΟΧ, αλλά παρόλο που απέφυγε τον Πρίφτη πλάσαρε αδύναμα με τον Μπριλάκη να απομακρύνει.
70’ Συνεργασία Κολοβού-Πάρντο, σουτ του Κολομβιανού αποκρούει ο Πρίφτης.
72’ Φάουλ του Ερνάνι κεφαλιά του Σιόβα άουτ.
78’ Σέντρα του Πάρντο ο Ερνάνι εξ επαφής σουτάρει άουτ.
86’ ΓΚΟΛ: Κάθετη πάσα του Πάρντο ο Σεμπά αποφεύγει τον Πρίφτη και σκοράρει για το 1-3
87’ Με τη σέντρα και στην πρώτη επαφή με την μπάλα ο Πουλίδο κερδίζει από τον Ρίκκα και σουτάρει ελάχιστα έξω από την εστία η μπάλα.
90’ ΓΚΟΛ: Γύρισμα του Σάλιακα ο Πουλίδο δεν μπορεί να σκοράρει, αλλά το κάνει με δεύτερη προσπάθεια ο Μανιάτης (1-4).

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)
Βοηθοί: Ζησιμόπουλος (Πειραιά)-Κασσαβέτης (Αιτωλοακαρνανίας)
4ος διαιτητής: Τσαμούρης (Πειραιά)

Κίτρινες κάρτες: Δεινόπαπας (44’),

Α.Ο. Χανιά (Γιώργος Λυρώνης): Πρίφτης, Παγώνης, Μπριλάκης, Καρτσαμπάς, Χατζηλιάδης, Ρίκκα, Μασάδο, Ν. Νύκταρης (60’ Μπουζούκης), Τσούτσης, Δεινόπαπας (46’ Λίτα), Γκέσιος (77’ Μιχ. Νύκταρης).

Ολυμπιακός (Μάρκο Σίλβα): Καπίνο, Σαλίνο (72’ Σάλιακας), Αυλωνίτης, Σιόβας, Τσιμίκας, Καμπιάσο (80’ Μανιάτης), Ζντιέλαρ, Κολοβός, Ερνάνι, Πάρντο (87’ Πουλίδο), Σεμπά.