Στο τελευταίο παιχνίδι της σύγχρονης ιστορίας του στις επαγγελματικές κατηγορίες, ο Εργοτέλης ήταν καλύτερος από τα Τρίκαλα δίχως να πάρει τη νίκη που δικαιούταν πέρα ως πέρα.

Με τις συνθήκες να είναι οι χειρότερες, όχι μόνο λόγω του  καιρού, αλλά και λόγω όσων έχουν προηγηθεί το τελευταίο 20ημερο ο Εργοτέλης έδειξε ότι φεύγει με ψηλά το κεφάλι. Το τελικό 1-1 δεν αντικατοπτρίζει σε καμία περίπτωση την εικόνα του παιχνιδιού με τον Εργοτέλη να είναι η καλύτερη ομάδα στον αγωνιστικό χώρο αλλά να μην καταφέρνει να παίρνει τη νίκη. Τα Τρίκαλα κατάφεραν να προηγηθούν στο 45′ με γκολ – καραμπόλα από το Ναβάρο που έκανε το σουτ και την μπάλα, αφού άλλαξε πορεία, να καταλήγει στα δίχτυα της εστίας του Χιώτη.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν εντελώς διαφορετικό με τον Εργοτέλη να είναι καλύτερος σε όλη την διάρκεια του 45λεπτου και τελικά να καταφέρνει να ισοφαρίσει στο 72′ όταν ο Κούρτι έκανε το 1-1 διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα