Σπουδαία εκτός έδρας νίκη – την πρώτη του στο φετινό πρωτάθλημα – πανηγύρισε το Ρέθυμνο Cretan Kings, που “άλωσε” την Πυλαία, επικρατώντας με 94-87 του ΠΑΟΚ.

Πρώτο… βιολί για την ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου ήταν ο Στόουν με 19 πόντους, για να ακολουθήσουν οι Γιαννόπουλος (14π.), Μάντεν (14π.), Ντελινινκάιτις (13π.), Χάροου (13π.) και Κάρτερ (10π.).

Αναλυτικά όσα αναφέρει η επίσημη ενημέρωση του Ρεθύμνου:

Η ώρα για την πρώτη εκτός έδρα νίκη του Ρέθυμνο Cretan Kings ήρθε και μάλιστα με εμφατικό τρόπο. Η ομάδα μας επικράτησε με 87-94 του ΠΑΟΚ στην Πυλαία για την 18η αγωνιστική της Basket league ΣΚΡΑΤΣ.

Το παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό, με την ομάδα μας να ελέγχει τον ρυθμό στην περισσότερη διάρκεια του, ενώ προηγήθηκε και με 9 πόντους διαφορά στο ξεκίνημα του ημιχρόνου (40-49). Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και 4 λεπτά πριν το τέλος του ματς το σκορ ήταν ισόπαλο 80-80. Κάπου εκεί όμως οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου έβαλαν τα κρίσιμα καλάθια (84-94), «καθαρίζοντας» την υπόθεση νίκης.

Τα στατιστικά αποδεικνύουν την εξαιρετική μέρα που βρέθηκαν οι παίκτες μας, έχοντας 24/41 δίποντα, 12/26 τρίποντα και 10/13 βολές. Μάλιστα, συνολικά έξι αθλητές του Ρέθυμνο Cretan Kings έφτασαν σε διψήφιο αριθμό πόντων, με πρώτο σκόρερ τον Στόουν με 19 πόντους, με τους Γιαννόπουλο (14π.), Μάντεν (14π.), Ντελινινκάιτις (13π.), Χάροου (13π.) και Κάρτερ (10π.).

ΤΟ ΜΑΤΣ

1ο Δεκάλεπτο

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυναμικά στο ματς και προηγήθηκε με 4-0 αλλά το Ρέθυμνο Cretan Kings να απαντάει γρήγορα σε 4-4 με τους Κάρτερ και Στόουν. Στην συνέχεια οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 6’, όπου οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με 11-7. Και πάλι οι παίκτες μας βρήκαν τις λύσεις και με σερί 0-5 πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά με 11-12 στο 5’. Μετά το 17-14 η ομάδα μας αντέδρασε ξανά με τον Ντελινινκάιτις να πετυχαίνει δύο τρίποντα και τον Σάφτενααρ ένα δίποντο, διαμορφώνοντας το 19-24 του α’ δεκαλέπτου.

2ο Δεκάλεπτο

Στο ξεκίνημα του β’ δεκαλέπτου ο Ντελινινκάιτις συνέχισε το «βιολί» του και με τρίποντο έδωσε το μεγαλύτερο προβάδισμα για την ομάδα μας (21-27). Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μειώσει στην συνέχεια σε 24-27, ενώ με επιμέρους σκορ 6-2 πέρασε μπροστά με 31-29 στο 14’. Όμως, Σχίζας, Κάρτερ, Στόουν και Γιαννόπουλος απάντησαν για το 33-37 στο 17’. Μάλιστα, ο Κάρτερ έδωσε προβάδισμα με +7 (37-44 στο 18’), το οποίο ήταν και το μεγαλύτερο στο ματς. Τελικά, ο Χάροου με λέι απ στην λήξη του ημιχρόνου διαμόρφωσε το 40-46.

3ο Δεκάλεπτο

Στην επανάληψη οι Μάντεν και Ντελινινκάιτις αύξησαν την διαφορά στο 40-49, με τον ΠΑΟΚ να πετυχαίνει σερί 6-0 και να μειώνει σε 46-49 στο 24’. Σάφτενααρ και Στόουν επανέφεραν την τάξη για το 51-56 στο 25’. Η διαφορά των 5 πόντων διατηρήθηκε μέχρι 28’ (59-64). Οι γηπεδούχοι μετά το 60-66 (29’) με πρωταγωνιστή τον Ντούβνιακ κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 68-68 στην λήξη.

4ο Δεκάλεπτο

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα, παίρνοντας προβάδισμα με 72-68. Μάλιστα, ο Χάτσερ με τρίποντο έκανε το 77-72 στο 34’. Όμως, οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου δεν το έβαλαν κάτω και με σερί 0-6 πήραν ξανά το προβάδισμα με 77-78 στο 35’. Το ματς ήταν στην «κόψη του ξυραφιού» (80-80 στο 36’), με τους Χάροου, Γιαννόπουλο και Στόουν να βάζουν 3 μεγάλα σουτ για το 80-87 στο 38’. Ο ΠΑΟΚ δεν το παράτησε, μειώνοντας σε 84-87 ένα λεπτό πριν τη λήξη. Παρ’ όλα αυτά οι Μάντεν, Στόουν και Ντελινινκάιτις έδωσαν την χαριστική βολή στους αντιπάλους τους (84-94), με τον Χάτσερ να ευστοχεί στο φινάλε σε τρίποντο για το τελικό 87-94, με το Ρέθυμνο Cretan Kings να παίρνει μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 40-46, 68-68, 87-94.

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Τέπιτς 17 (1), Μαργαρίτης 12 (1), Ντούβνιακ 16 (3), Μάρκοβιτς 15 (1), Χάτσερ 20 (3), Λιάπης, Κακαρούδης 7, Τσόχλας, Δέδας, Κώττας.

Ρέθυμνο Cretan Kings (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Ντελινινκάιτις 13 (3), Σχίζας 4, Μάντεν 14 (2), Στόουν 19 (4), Κάρτερ 10, Σάφτενααρ 7, Γιαννόπουλος 14 (2), Τσακαλέρης, Χάροου 13 (1), Θεοδωρίδης, Παναρετάκης, Δουλγεράκης.