Πολύ κοντά σε μία μεγάλη έκπληξη βρέθηκε ο ΑΟ Χανιά απέναντι στον Άρη, αλλά το λάθος γύρισμα του Ζόρο, που μόλις είχε μπει αλλαγή στο ματς, έδωσε την ευκαιρία στον Καπνίδη να κάνει το 2-1.

Ελπιδοφόρα εμφάνιση από τον ΑΟΧ στο τελευταίο παιχνίδι του 2016, που αφήνει υποσχέσεις με βάση και τη μεταγραφική ενίσχυση που θα γίνει για καλύτερη συνέχεια με το νέο έτος.

Πολύ αποφασιστικά μπήκε στο ματς ο ΑΟ Χανιά, που δημιούργησε δύο καλές φάσεις και είχε και δοκάρι στο 6’ με τον Τσουκάνη. Ο Άρης… απάντησε στα δοκάρια με τον Ντούνη στο 16’, αλλά στο 19’ ο ΑΟΧ… πάγωσε το Κλ. Βικελίδης με το γκολ του Ζέρη, που ξεκίνησε με κλέψιμο τη φάση και την ολοκλήρωσε με ιδανικό σουτ, έπειτα από συνεργασία με τον Σταματή. Στο 40’ οι γηπεδούχοι τελικά έφεραν το ματς στα ίσα με τον Τάτο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΟΧ είχε την ευκαιρία με τον Νικολόπουλο στο 63’ να μην ολοκληρώνει ιδανικά τη φάση, αν και ήταν μόνος του στα όρια της περιοχής του Άρη. Η ομάδα του Νίκου Αναστόπουλου πίεσε την εστία του Αθανασίου.

“Έδρα” έπαιξε ο Γκουγκούδης, που έληξε το παιχνίδι ένα λεπτό νωρίτερα από τον χρόνο που είχε δείξει!

4’ Σουτ του Αποστολόπουλου άουτ.
5’ Σουτ του Σταματή αποκρούει ο Διούδης.
6’ Ο Τσουκάνης με εκτέλεση φάουλ στέλνει την μπάλα στο δοκάρι.
16’ Σουτ του Ντούνη η μπάλα στο δοκάρι.
19’ ΓΚΟΛ: Ο Ζέρης έκλεψε την μπάλα στον χώρο του κέντρου, συνδυάστηκε με τον Σταματή που του έβγαλε κάθετη μπαλιά και με σουτ ανοίγει το σκορ (0-1).
22’ Φάουλ του Τάτου, κεφαλιά του Ιντζίδη, ο Ραούλ Μπράβο κάνει την κεφαλιά και ο Αθανασίου μπλοκάρει στη γραμμή.
31’ Φάουλ του Τάτου διώχνει δύσκολα ο Αθανασίου.
38’ Φάουλ του Μπαργκάν άουτ.
40’ ΓΚΟΛ: Πάσα του Τζανακάκη στον Τάτο, που μέσα από την περιοχή με σουτ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα (1-1).
49’ Κόρνερ του Τάτου, κεφαλιά του Παυλίδη η μπάλα καταλήγει άουτ.
59’ Συνδυασμός Ανάκογλου-Τάτου και σουτ του πρώτου μπλοκάρει ο Αθανασίου.
64’ Πάσα του Σταματή στον Νικολόπουλο, που σε φάση με καλές προϋποθέσεις έκανε το σουτ στην κίνηση στέλνοντας ψηλά άουτ την μπάλα.
65’ Φάουλ του Τάτου ο Ιντζίδης μόνος του στην πλάτη της άμυνας δεν βρίσκει καλά την μπάλα και αυτή καταλήγει άουτ.
75’ Πάσα του Μπαργκάν στον Τζεμπούρ, που με σουτ στέλνει την μπάλα ψηλά άουτ.
77’ Φάουλ του Μιλούνοβιτς η μπάλα καταλήγει λίγο έξω από την εστία
90’ Μακρινό σουτ του Ανάκογλου μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα ο Αθανασίου.
90+1′ ΓΚΟΛ: Γέμισμα του Τάτου, λάθος γύρισμα του Ζόρο και ο Καπνίδης με προβολή κάνει το 2-1.

Διαιτητής: Γκουγκούδης (Σερρών)
Βοηθοί: Χαρίσης (Γρεβενών)-Ζιγκέριδης (Σερρών)
4ος διαιτητής: Κοτσάνης (Δράμας)

Άρης (Νίκος Αναστόπουλος): Διούδης, Τζανακάκης, Ιντζίδης, Ραούλ Μπράβο, Τσουμάνης (67’ Τζεμπούρ), Παυλίδης (87’ Καπνίδης), Ανάκογλου, Τάτος, Μπαργκάν, Ντούνης (73’ Μιλούνοβιτς), Ίλιτς

ΑΟ Χανιά (Θοδωρής Γκάτζιος): Αθανασίου, Ζέρης, Θεολόγου, Ηρακλής, Τσουκάνης, Φουρλάνος, Γκεμίσης (89’ Ζόρο), Σιάννης, Αποστολόπουλος (67’ Ντούμος), Βαρούχας (55’ Νικολόπουλος), Σταματής