Ο πρωτοπόρος Απόλλων αποδείχτηκε αρκετά αποτελεσματικός, σκοράροντας δύο φορές στο πρώτο ημίχρονο σε δύο ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν, με αποτέλεσμα να βάλει τέλος στο αήττητο σερί του ΑΟ Χανιά με τον Σάκη Παπαβασιλείου στον πάγκο, επικρατώντας με το εμφατικό 4-1.

Ο Διαμαντόπουλος στο 25’ και στο 37’ πέτυχε δύο γκολ και έχασε ευκαιρία στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και για τρίτο. Οι παίκτες του ΑΟΧ ήταν δύσκολο να αντιδράσουν στη συνέχεια και ο Απόλλων έφτασε σε ακόμα δύο γκολ με τους Σιατραβάνη (72’) και Γουίλι (77’). Το μόνο που κατάφερε ο ΑΟΧ ήταν να μειώσει στο 87’ με τον Σταματή.

Παρά την ήττα οι φίλαθλοι του ΑΟΧ χάρισαν ξανά το ζεστό τους χειροκρότημα σε ποδοσφαιριστές και τεχνικό επιτελείο δίνοντάς τους δύναμη για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

25’ ΓΚΟΛ: Σέντρα του Κονέ ο Διαμαντόπουλος αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή με κεφαλιά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα (0-1).
36’ Φάουλ του Αποστολόπουλου η μπάλα λίγο έξω από την εστία.
37’ ΓΚΟΛ: Συρτή σέντρα του Πάνου ο Διαμαντόπουλος με συρτό πλασέ έξω από την περιοχή κάνει το 0-2.
45+1’ Από μπαλιά του Ρομάνο ο Διαμαντόπουλος βγαίνει μόνος απέναντι από τον Αθανασίου, αλλά στέλνει με πλασέ την μπάλα άουτ.
69’ Σουτ του Τσουκάνη ο Ταΐρης με δυσκολία έδιωξε σε κόρνερ.
71’ Μπαλιά του Κονέ στον Περογαμβράκη, που προσπάθησε να “κρεμάσει” τον Αθανασίου, που μπλόκαρε την μπάλα.
72’ ΓΚΟΛ: Νέα κάθετη μπαλιά του Κονέ ο Σιατραβάνης βγαίνει στην πλάτη της άμυνας και πλασάρει για το 0-3.
77’ ΓΚΟΛ: Στην πρώτη του επαφή με την μπάλα ο Γουίλι με κεφαλιά σκοράρει, έπειτα από σέντρα του Περογαμβράκη.
83’ Σουτ του Τσουκάνη χωρίς πρόβλημα μπλοκάρει ο Ταΐρης.
87’ ΓΚΟΛ: Ο Σταματής με προβολή σκοράρει, έπειτα από σέντρα του Αποστολόπουλου.

Διαιτητής: Νεοφυτιάδης (Κορινθίας)
Βοηθοί: Κοτζαμανίδης (Πειραιά)-Αντ. Δασκαλάκης (Ηρακλείου)
4ος διαιτητής: Βισκαδούρος (Ηρακλείου)

Κίτρινες κάρτες: Φουρλάνος (12’), Ρομάνο (28’), Κονέ (29’), Μπαρτολίνι (33’), Σταματής (33’), Ντουμος (60’)

ΑΟ Χανιά (Σάκης Παπαβασιλείου): Αθανασίου, Ζέρης, Δαμιανάκης, Βασιλείου, Τσουκάνης, Ηρακλής (59’ Λάσκαρης), Φουρλάνος (88’ Μούδιος), Αποστολόπουος, Βαρούχας (59’ Ντούμος), Σταματής, Ρούνεϊ Εβά.

Απόλλων (Άκης Μάντζιος): Ταΐρης, Πάνος, Δεληζήσης, Μπαρτολίνι, Βαλεριάνος, Κονέ (81’ Κρητικός), Ντάσιος, Ρομάνο (65’ Περογαμβράκης), Σιατραβάνης (76’ Γουίλι), Αλμπάνης, Διαμαντόπουλος.