Ο Πλατανιάς παρά την πολύ καλή εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου δεν μπόρεσε να αποκομίσει βαθμολογικό όφελος απέναντι στην ΑΕΚ, με αποτέλεσμα μετά το 0-2 στα Περιβόλια να αποχαιρετήσει τα όνειρα για πλέι-οφ.

Η ΑΕΚ, που έγινε μόλις η δεύτερη ομάδα που περνάει νικηφόρα από τα Χανια, σκόραρε στο 18’ με τον Βινίσιους και στο 67’ με τον προερχόμενο από τον πάγκο Αραβίδη, αλλά στο πρώτο ημίχρονο αντιμετώπισε πολλά προβλήματα από τον Πλατανιά.

Ωστόσο ο Μπάρκας σταμάτησε τις προσπάθειες του Μπανανά (20’ και 41’), ενώ σωτήρια παρέμβαση είχε ο Βράνιες στο 39’, μη επιτρέποντας στον Μανούσο να σκοράρει.

3’ Σουτ του Χριστοδουλόπουλου η μπάλα κόβεται από τον Βαντέρσον με διαμαρτυρίες για χέρι από πλευράς ΑΕΚ.
16’ Ο Βινίσιους απέφυγε ωραία τον Στάθη και σέντραρε για τον επερχόμενο Αϊντάρεβιτς που με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ.
18’ ΓΚΟΛ: Κάθετη πάσα του Μάνταλου στον Βινίσιους που με πλασέ έστειλε την μπάλα άουτ.
20’ Φάουλ του Ντεβέσα ο Μπάρκας δεν μπορεί να μπλοκάρει ο Μπανανά από κοντά με κεφαλιά προσπάθησε να σκοράρει και ο Μπάρκας διόρθωσε το λάθος του αποκρούοντας σε κόρνερ.
21’ Κόρνερ του Ντεβέσα κεφαλιά του Πριντέτα άουτ.
25’ Φάουλ του Χριστοδουλόπουλου η μπάλα κοντράρει και στο τείχος αλλά ο Σωτηρίου μπλοκάρει σταθερά.
26’ Κάθετη πάσα του Ντεβέσα στον Μανούσο που προσπαθεί να αποφύγει τον Μπάρκα, που πέφτει στα πόδια του κι από κόντρα στον Μανούσο η μπάλα καταλήγει άουτ.
31’ Σπουδαία ευκαιρία για τον Πλατανιά. Σέντρα από τον Στάθη ο Μανούσος από κοντά προσπαθεί να σουτάρει προς την εστία, ο Βράνιες βάζει σωτήρια για την ΑΕΚ το πόδι του και στη συνέχεια από το κεφάλι του Γιακουμάκη η μπάλα καταλήγει στην “αγκαλιά” του Μπάρκα.
35’ Ο Στάθης γυρίζει την μπάλα στον Μουνάφο το σουτ του οποίου μέσα από την περιοχή φεύγει ψηλά άουτ.
41’ Σέντρα του Μενδρινού κεφαλιά του Μπανανά και σπουδαία απόκρουση από τον Μπάρκα
42’ Ο Καρυπίδης με τάκλιν κόβει σωτήρια για τον Πλατανιά τον Μάνταλο που ετοιμαζόταν να πλασάρει από κοντά.
43’ Μακρινό σουτ του Αϊντάρεβιτς ο Σωτηρίου μπλοκάρει σταθερά.
48’ Από πλάγια θέση ο Γιακουμάκης προσπαθεί να “κρεμάσει” τον Μπάρκα, που μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα.
65’ Σουτ του Αραούχο άουτ.
67’ ΓΚΟΛ: Από εξαιρετική μπαλιά του Μάνταλου ο Αραβίδης με σουτ μέσα από την περιοχή κάνει το 0-2.
75’ Σουτ του Σιμόες μπλόκαρε ο Σωτηρίου.
81’ Ευκαιρία για τον Πλατανιά. Συνεργασία Μανούσου-Ντεβέσα, από μπαλιά του δεύτερου ο πρώτος σουτάρει από κοντά και στέλνει την πάλα ψηλά άουτ.
83’ Αδύναμο σουτ του Γουνδουλάκη μπλοκάρει ο Μπάρκας.
87’ Κεφαλιά πάσα του Σίγκνεβιτς στον Αποστολόπουλου, το σουτ του οποίου φεύγει πάνω από την εστία του Μπάρκα.
90+3’ Σουτ του Μανούσου έδιωξε ο Βράνιες
90+5’ Μπαλιά του Αραούχο δυνατό σουτ του Αραβίδη άουτ.

Διαιτητής: Καλογερόπουλος (Αθηνών)
Βοηθοί: Γρεβένης (Χαλκιδικής)-Καμπούρης (Ευβοίας)
4ος διαιτητής: Βάτσιος (Δυτ. Αττικής)

Κίτρινες κάρτες: Αϊντάρεβιτς (25’), Πριντέτα (34’), Καρυπίδης (54’)

Πλατανιάς (Γιώργος Παράσχος): Σωτηρίου, Στάθης, Καρυπίδης, Μπανανά, Πριντέτα (81’ Αποστολόπουλος), Βάντερσον, Μουνάφο, Ντεβέσα, Μενδρινός (74’ Γουνδουλάκης), Μανούσος, Γιακουμάκης (64’ Σίγκνεβιτς).

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Γκάλο, Βράνιες, Κολοβέτσιος, Λαμπρόπουλος (51’ λ.τρ. Γιόχανσον), Βινίσιους, Αϊντάρεβιτς, Σιμόες, Μάνταλος (88’ Πατίτο), Χριστοδουλόπουλος (63’ Αραβίδης), Αραούχο.