Την πιο ευρεία νίκη του στη Football League πανηγύρισε ο Κισσαμικός, επικρατώντας με 4-1 της Καλλονής στα Περιβόλια.

Οι βάσεις για την τελική επικράτηση μπήκαν από το πρώτο ημίχρονο με τα ωραία γκολ των Μαρτίνεθ (21’) και Κίκε (36’), με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στο 56’ με πέναλτι του Λαμπράκη.

Στο 80’ ο Στογιάνοφ από λάθος του Ρεπετσά και στο 87’ ο Μαρτίνεθ από μπαλιά του Σελινιωτάκη έδωσαν θριαμβευτικό τόνο στη νίκη του Κισσαμικού.

Οι φάσεις του αγώνα
4’ Σέντρα του Νικόλτση κεφαλιά του Κίκε άουτ.
7’ Σέντρα του Ευαγγελιδάκη γύρισμα του Λίταινα στον Σισέ, το σουτ του οποίου φεύγει εκτός εστίας.
16’ Από διώξιμο του Τσερκέζου σε κόρνερ της Καλλονής ο Κίκε έφυγε στην αντεπίθεση και πάσαρε στον Μαρτίνεθ, που σούταρε μέσα από την περιοχή, με τον Ευαγγελιδάκη να κόβει σωτήρια για την ομάδα του με το πόδι.
21’ ΓΚΟΛ: Ο Στογιάνοφ “κλέβει” την μπάλα στον χώρο του κέντρου και πασάρει κάθετα στον Μαρτίνεθ, που με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή ανοίγει το σκορ (1-0).
30’ Μπαλιά του Γκούμα στην πλάτη της άμυνας για τον Κίκε που σουτάρει από πλάγια θέση και ο Μανιάτης αποκρούει.
31’ Πάσα στην πλάτη της άμυνας από τον Νικόλτση για τον Στογιάνοφ, που “πιάνει” αέρα μπροστά από τον Μανιάτη.
36’ ΓΚΟΛ: Πάσα του Στογιάνοφ στον Κίκε, που με σουτ έξω από την περιοχή κάνει το 2-0.
44’ Κόρνερ του Μαρτίνεθ κεφαλιά του Σελινιωτάκη άουτ.
45+1’ Σουτ του Ευαγγελιδάκη η μπάλα με τη… βοήθεια του αέρα παίρνει περίεργη τροχιά και ο Λαζαρίδης αποκρούει.
56′ ΓΚΟΛ: Ο Λαμπράκης με πέναλτι μειώνει σε 2-1. Η παράβαση δόθηκε για μαρκάρισμα του Μπουγαΐδη στον Αποστόλου.
61′ Σουτ του Μαρτίνεθ ο Μανιάτης μπλόκαρε.
74′ Σέντρα του Τσερκέζου πλασέ στην κίνηση του Στογιάνοφ η μπάλα άουτ.
80′ ΓΚΟΛ: Γύρισμα του Ρεπετσά προς τα πίσω ο Στογιάνοφ “κρεμάει” με κεφαλιά τον Μανιάτη για το 3-1.
87′ ΓΚΟΛ: Εκπληκτική μπαλιά του Σελινιωτάκη ο Μαρτίνεθ μπαίνει στην περιοχή και με πλασέ κάνει το 4-1.

Διαιτητής: Αντωνίου (ΕΠΣ Αθηνών)
Βοηθοί: Ντάλλας (ΕΠΣ Αθηνών)-Γαρεφαλάκης (ΕΠΣ Ηρακλείου)
4ος διαιτητής: Βισκαδούρος (ΕΠΣ Ηρακλείου)

Κίτρινες κάρτες: Γκούμας (24′), Γιουκαρής (47′), Μπουγαΐδης (55′), Ρεπετσάς (57′)

Κισσαμικός (Σπύρος Μπαξεβάνος): Λαζαρίδης, Τσερκέζος, Γιαλούσης, Μπουγαΐδης, Κουρέλλας, Σελινιωτάκης, Γκούμας (86′ Ψιάνος), Μαρτίνεθ, Νικόλτσης (75′ Βλάχος), Κίκε (63′ Μάντζης), Στογιάνοφ.

ΑΕΛ Καλλονής (Δημήτρης Γαβαλάς): Μανιάτης, Ζουλιώτης, Ρεπετσάς, Μέγκαχεντ (83′ Γιώργου), Ευαγγελιδάκης, Σάββα, Αποστόλου, Λαμπράκης (80′ Σοφιάνης), Γιουκαρής, Λίταινας, Σισέ (86′ Δικαιόπουλος).