Συναρπαστικό αναμένεται το φινάλε στην Α’ Κατηγορία αφού υπάρχει ενδιαφέρον στον όμιλο τίτλου για το ποια ομάδα θα κατακτήσει το πρωτάθλημα, αλλά και στην "ουρά" για το αν υπάρξει μπαράζ παραμονής.

Η Παλαιόχωρα με νίκη στην έδρα του Κρ. Αστέρα κατακτά τον πρώτο τίτλο της ιστορίας της, ενώ ο συνδιεκδικητής του τίτλου Πανακρωτηριακού ελπίζει σε κατάκτηση του τίτλου σε περίπτωση νίκης του απέναντι στον Απόλλωνα και ήττας της σελινιώτικης ομάδας. Οι δυο ομάδες θα δώσουν αγώνα μπαράζ σε περίπτωση ισόπαλου αποτελέσματος στη Μοναχή Ελιά και "άσου" στα Καθιανά.

Στην "ουρά" αν η Κορωνίδα νικήσει την ΑΕ Κυδωνίας τη στέλνει σε μπαράζ παραμονής με αντίπαλο την 9η του ομίλου παραμονής Ασπίδα.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της τελευταίας αγωνιστικής στον όμιλο τίτλου και στον όμιλο παραμονής και οι διαιτητικές ομάδες:

Όμιλος Τίτλου
Σάββατο 6 Μαΐου (17:00)

Αστέρας Μαν.-Σπάθα στον Αλικιανό
Κουκουράκης (Μπραουδάκη-Τσιλίκας)
Παρατηρητής διαιτησίας: Βασσάλος

Κορωνίδα-ΑΕ Κυδωνίας στον Βάμο
Κασσελάκης (Πετεινάτος-Κουρκουμελάκης)
Παρατηρητής διαιτησίας: Κουρκούνας

Κυριακή 7 Μαΐου (17:00)
Κρ. Αστέρας-Παλαιόχωρα στη Μ. Ελιά
Π. Τσαγκαράκης (Πετεινάτος-Βερυκάκης)
Παρατηρητής διαιτησίας: Κουρκούνας

Άρης Σ.-Μινώταυρος στη Σούδα
Σινιοράκης (Μαρκετάκης-Κολοκοτρώνης)
Παρατηρητής διαιτησίας: Αγγελάκης

Πανακρωτηριακός-Απόλλων στα Καθιανά
Ούτας (Αντωνίου-Χάμπας)
Παρατηρητής διαιτησίας: Βασσάλος

Όμιλος Παραμονής
Σάββατο 6 Μαΐου (17:00)

Ποσειδών Κ.Ρ.-ΔΑΑΟΧ στο Κολυμπάρι
Τσαπαρίδης (Βερυκάκης-Σφακιανάκης ΙΙ)
Παρατηρητής διαιτησίας: Αγγελάκης

Ηρακλής Νερ.-Ασπίδα στα Νεροκούρου
Σφακιανάκης Ι (Α. Χατζηδάκης-Τζιράκης)
Παρατηρητής διαιτησίας: Δοκιμάκης

Δόξα Παχ.-Ροδωπού στη Μ. Ελιά
Γ. Γιαννουλάκης (Σινιοράκης-Κοκκινάκης)
Παρατηρητής διαιτησίας: Γ. Χατζηδάκης

Ποσειδών Τσικ.-Ίκαρος Μ. στη Σούδα
Μπραουδάκης (Γιουματζίδης-Μ. Φυντικάκης)
Παρατηρητής διαιτησίας: Λεφάκης

Κυριακή 7 Μαΐου (17:00)
Κεραμειά-Θύελλα Καλ. στα Νεροκούρου
Μπραουδάκη (Κασσελάκης-Σφακιανάκης Ι)
Παρατηρητής διαιτησίας: Γ. Τσαγκαράκης

Στη Β’ Κατηγορία ξεχωρίζει το ντέρμπι για τη διεκδίκηση της 2ης θέσης ανάμεσα σε Φωστήρα και Τιτάνα.

Αναλυτικά το πρόγραμμα και οι διαιτητές:

Κυριακή 7 Μαΐου
(10:30)

Χάλης-Παγχανιακός στους Αγ. Αποστόλους
Γιουματζίδης (Α. Χατζηδάκης-Αποστολάκης)
Παρατηρητής διαιτησίας: Τριανταφύλλου

Φωστήρας-Τιτάν στα Νεροκούρου
Γ. Γιαννουλάκης (Μπαταγκιώνη-Γαλάνης)
Παρατηρητής διαιτησίας: Δοκιμάκης

ΑΠ Σούδας-Άμιλλα στη Σούδα
Σινιοράκης (Μπαντά-Μαραγκάκης)
Παρατηρητής διαιτησίας: Λέττας

Αστέρας Χαλ.-ΕΘΚ στη Μ. Ελιά
Ντοκάκης (Καντεράκη-Μαραβελάκης)
Παρατηρητής διαιτησίας: Καούκης

(17:00)
Τάλως-Γρανίτης στον Ταυρωνίτη
Κωσταμένα (Τσιλίκας-Μαραγκάκης)
Παρατηρητής διαιτησίας: Τριανταφύλλου

Δάφνη-Νέος Ηρακλής στον Εμπρόσνερο
Κουρκουμελάκης (Γαλάνης-Λογαρίδης)
Παρατηρητής διαιτησίας: Κ. Κανελάκης

Σφακιά-Ιδομενέας στο Φραγκοκάστελο
Ντοκάκης (Μαραβελάκης-Καντεράκη)
Παρατηρητής διαιτησίας: Καούκης

Ρεπό: Άπτερα