Ιδανικά ξεκίνησε το Πανελλήνιο πρωτάθλημα ΟΠΕΝ Τεχνικής Κολύμβησης, που διεξάγεται στον Βόλο, για τον Ναυτικό Όμιλο Χανίων, με τρία μετάλλια (εκ των οποίων τα 2 χρυσά) και ένα πανελλήνιο ρεκόρ.

Η σκυτάλη στα 4x100 διπλά πέδιλα μικτή ομαδική αποτελούμενη από τους Νίκο Τρουλλινό, Αντώνη Τσουρουνάκη και τις αδερφές Ροζάννα και Μαρία Λαμπαρδάκη κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο "συντρίβοντας" το πανελλήνιο ρεκόρ!

Επιβεβαιώνοντας ακόμα μία φορά ότι πρόκειται για σπουδαίο αθλητή ο Αντώνης Τσουρουνάκης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 200μ. επιφάνειας, ενώ χάλκινο μετάλλιο πήρε η Ροζάννα Λαμπαρδάκη στα 200μ. διπλά πέδιλα.

Η ενημέρωση του ΝΟΧ αναφέρει τα εξής:

Με την κατάκτηση δύο χρυσών μεταλλίων, που το ένα μάλιστα συνδυάστηκε με την κατάρριψη ενός πανελληνίου ρεκόρ αλλά και ενός ακόμη χάλκινου ξεκίνησε η συμμετοχή για τον Ναυτικό Ομιλο Χανίων στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα ΟΠΕΝ Τεχνικής Κολύμβησης που διεξάγεται στο Βόλο.

Η σκυτάλη στα 4×100μ. Διπλά Πέδιλα Μικτή Ομαδική, την οποία συνέθεσαν οι Μαρία Λαμπαρδάκη, Νίκος Τρουλλινός, Ροζάννα Λαμπαρδάκη και Αντώνης Τσουρουνάκης χάρη στο χρόνο που πέτυχε, με 3.14.59, συνέτριψε το πανελλήνιο ρεκόρ, χαρίζοντας για πολύ μεγάλη επιτυχία στον Ναυτικό Ομιλο στην αυλαία των αγώνων. Επίσης, ο Αντώνης Τσουρουνάκης επιβεβαιώνοντας για μια ακόμη φορά ότι είναι ένας πολύ μεγάλος αθλητής κατετάγη στην 1η θέση σε ένα από τα «αγαπημένα» του αγωνίσματα, αυτό των 200μ. επιφάνειας, σημειώνοντας χρόνο 1:24.98.

Το χάλκινο μετάλλιο ήρθε από τη Ροζάννα Λαμπαρδάκη στα 200μ. ∆ιπλά Πέδιλα, με την επίδοσή της να είναι 1:53.00.

Η συνέχεια για τον Ν.Ο. Χανίων δίνεται το Σάββατο με τη 2η μέρα των αγώνων.

Ακολουθούν τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα για τον ΝΟΧ στο ΟΠΕΝ πρωτάθλημα.

ΧΡΥΣΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ
Τσουρουνάκης Αντώνης 200μ. Επιφάνειας Ανδρών 01:24.98
Λαμπαρδάκη Μαρία, Τρουλλινός Νικόλαος, Λαμπαρδάκη Ροζάννα, Τσουρουνάκης Αντώνης 4×100μ. Διπλά Πέδιλα Μικτή Ομαδική 03.14.59 -ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΡΕΚΟΡ-

ΧΑΛΚΙΝΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ
Λαμπαρδάκη Ροζάννα 200μ. ∆ιπλά Πέδιλα Γυναικών 01:53.00

4η ΘΕΣΗ
Κρητικάκη Νικολέτα, Κούτρης Αστέριος, Ριτζάκη Ευαγγελία, Τσουρουνακης Αντώνης 4×50μ. Επιφάνειας Μικτή Ομαδική 01.13.24

5η ΘΕΣΗ
Καλαμαρίδη Αικατερίνη 1500μ. Επιφάνειας Γυναικών 14:32.40

6η ΘΕΣΗ
Τρουλλινός Νικόλαος 200μ. ∆ιπλά Πέδιλα Ανδρών 01:44.22
Ριτζάκη Ευαγγελία 200μ. Επιφάνειας Νεανίδων 01:37.40
Κρητικάκη Νικολέτα 50μ. Απνοη Νεανίδων 00:18.34

8η ΘΕΣΗ
Λαμπαρδάκη Μαρία 50μ. Απνοη Κορασίδων 00:18.69

9η ΘΕΣΗ
Λαμπαρδάκη Μαρία 200μ. Επιφάνειας Κορασίδων 01:37.48

10η ΘΕΣΗ
Μπασιά Αμαλία 1500μ. Επιφάνειας Νεανίδων15:06.17

13η ΘΕΣΗ
Βαρδαλάκη Ναυσικά 200μ. ∆ιπλά Πέδιλα Νεανίδων 01:57.72
Λαμπαρδάκη Ροζάννα 50μ. Απνοη Γυναικών 00:18.92

15η ΘΕΣΗ
Σκυλουράκη Χριστίνα-Ιωάννα 200μ. ∆ιπλά Πέδιλα Παγκορασίδων Α 01:58.62

18η ΘΕΣΗ
Κούτρης Αστέριος 50μ. Απνοη Παίδων 00:17.20

20η – 27η ΘΕΣΗ
20η Κατερινάκη Αικατερίνη 50μ. Απνοη Κορασίδων 00:19.56
22ος Δημουλιός Αθανάσιος 50μ. Απνοη Παίδων 00:17.37
23ος Ξηρουχάκης Μενέλαος 50μ. Απνοη Ανδρών 00:17.51
26η Μπασιά Αμαλία Νοχαν 50μ. Απνοη 00:20.14
27ος Χίνος Παντελεήμων 50μ. Απνοη Παίδων 00:19.54