Ο ψυχωμένος ΟΦΗ δεν «μάσησε» στην Λαμία, την έπαιξε μονότερμα στο τελευταίο 20λεπτο και έμεινε στο 1-1 ενώ άξιζε και τη νίκη.

Οι ποδοσφαιριστές του ΟΦΗ έπαιξαν όπως χρειαζόταν και μέσα στην Λαμία κατάφεραν να φύγουν αήττητοι από την έδρα της ομάδας της Φθιώτιδας. Με έξυπνη τακτική από το Νίκο Παπαδόπουλο, ο ΟΦΗ δέχτηκε το γκολ από το Ντουρμισάι αλλά κατάφερε να αντιδράσει άμεσα και αφού ισοφάρισε με τον Μιλοσάβλιεβ πήρε τα ηνία του αγώνα. Στο πρώτο ημίχρονο, η Λαμία απείλησε μόνο με μακρινά σουτ, δοκάρι με τον Βάντερσον, με τον ΟΦΗ να έχει δοκάρι με τον Βουό και τον Πίτκα να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ την εκτέλεση φάουλ του Άγγελου Χαντί.

Στο τελευταίο μέρος του παιχνιδιού, από το γκολ του Σέρβου και μετά ο ΟΦΗ ήταν φανερά ανώτερος της Λαμίας που οπισθοχώρησε και την έβαλε μέσα στην περιοχή της. Ο ΟΦΗ είχε δύο καλές ευκαιρίες με τους Βουό, Μάνο και τελικά το σκορ δεν άλλαξε.