Ιστορικής σημασίας νίκη πανηγύρισε το απόγευμα της Πέμπτης η Εθνική Γυναικών, που συνέτριψε με 84-55 την Τουρκία και για πρώτη φορά θα δώσει το “παρών” στους ημιτελικούς του Ευρωμπάσκετ, ενώ παράλληλα πήρε και την πρόκριση για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα που θα γίνει του χρόνου στην Ισπανία.

Μετά το κακό ξεκίνημα, όπου βρέθηκε πίσω στο σκορ με 11-3 και 22-12, η Εθνική ομάδα “έσφιξε” την άμυνα και μέχρι να ολοκληρωθεί το ημίχρονο κατάφερε να πάρει προβάδισμα.

Με οδηγό ξανά την αρχηγό Εβίνα Μάλτση, αλλά και τη Λύμουρα να κάνει εκπληκτικό παιχνίδι η Εθνική ξέφυγε στο τρίτο δεκάλεπτο και όσο περνούσε η ώρα ανέβαζε τη διαφορά φτάνοντας στην εμφατική επικράτηση.

Διαιτητές: Γιούρας (Σερβία), Κρέζιτς (Σλοβενία), Φόρσμπεργκ (Δανία)

Τα δεκάλεπτα: 15-10, 30-36, 40-57, 55-84

Τουρκία (Μεμνούν): Μπιλγκίτς 2, Τσόρα 1, Τσακίρ Τουργκούτ 11, Βαρνταρλί,  Τσαγκλάρ  6, Αλμπέν 10 , Τσανιτέζ 3 , Χόλινγκσγουορθ 15, Ουνέρ, Σενιουρέκ 1 , Κοκσάλ 6 , Ουράλ

Ελλάδα (Κεραμιδάς): Σταμολάμπρου 6, Λύμουρα 7 (7ρ, 10 α), Σπυριδοπούλου 3 , Μάλτση 25 (10ρ), Νικολοπούλου 4, Σωτηρίου 3, Κοσμά, Σπανού 11,  Καλτσίδου 10 (6ρ, 6 α, 3κλ),  Χριστινάκη 9, Φασούλα 6