Μία σπουδαία επιτυχία σημείωσαν οι Έφηβοι του Ναυτικού Ομίλου Χανίων, που με ανατροπή στο σκορ νίκησαν στον μικρό τελικό το Παλαιό Φάληρο (5-4) και ανέβηκαν στο τρίτο σκαλί του βάθρο στο πανελλήνιο πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης Εφήβων.

Η πορεία του ΝΟΧ στην τελική φάση ολοκληρώθηκε με τον ιδανικότερο τρόπο και την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου, έπειτα από έναν συναρπαστικό αγώνα στο Εθνικό κολυμβητήριο, όπου οι νεαροί πολίστες των Ηλία Μαχαίρα και Γιάννη Ζαγουράκη είχαν τη θερμή υποστήριξη και των γονιών τους! Χαρακτηριστικό το σχόλιο στη ζωντανή μετάδοση του αγώνα από το pisina.net: «Το παιχνίδι πήραν οι… μπαμπάδες των Χανίων! Από τη στιγμή που κατεβήκαν στο κάγκελο να φωνάξουν για τα παιδιά τους γύρισε το παιχνίδι!»

Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο στο ξεκίνημα, αλλά με τη λήξη του ημιχρόνου το Παλαιό Φάληρο είχε το προβάδισμα με 4-2. Στο δεύτερο ημίχρονο με τρομερή προσπάθεια και σερί 3-0 οι Έφηβοι του ΝΟΧ έφτασαν στην ανατροπή, επικρατώντας με 5-4.

Πρωταθλητής Ελλάδος αναδείχθηκε ο Ολυμπιακός, επικρατώντας με 12-6 της Βουλιαγμένης.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 2-4, 3-4, 5-4