Σε μία από τις παραδοσιακά δυνατές έδρες της Α1 ο Ναυτικός Όμιλος Χανίων ΑΝΕΚ LINES παρά τη μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλε δεν μπόρεσε να αποσπάσει το θετικό αποτέλεσμα από τη Χίο (12-10), στο Ιωνικό κολυμβητήριο.

Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι από τα παλιά και τις αλησμόνητες μάχες των δύο ΝΟΧ της ελληνικής υδατοσφαίρισης, με τη Χίο να ξεκινάει καλύτερα το ματς και να προηγείται με 3-0 και 4-1 και τα Χανιά να “επιστρέφουν” μειώνοντας σε 4-3 και 6-5, που ήταν σκορ ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο η Χίος συντηρούσε μία διαφορά τριών γκολ (8-5, 9-6, 10-7), με τους Χαριτάκη και Βουλγαράκη να μειώνουν σε 10-9 και να βάζουν… φωτιά στο ματς, χωρίς όμως την ανάλογη συνέχεια για την ομάδα του Ηλία Μαχαίρα.