Ο Πλατανιάς είχε πολύ καλή εικόνα απέναντι στον Ολυμπιακό, αλλά οι “ερυθρόλευκοι” του Πειραιά είχαν την ουσία και πήραν τη νίκη με 2-0 στα Περιβόλια.

Ουσιαστικά από το πρώτο παιχνίδι η ομάδα του Τάκη Λεμονή εξασφάλισε την παρουσία της στους “8” του Κυπέλλου Ελλάδας.

7′ Σε εκτέλεση φάουλ ο Αγγελόπουλος “πάτησε” την μπάλα για τον Κοροβέση που έβγαλε τη σέντρα, η μπάλα κόντραρε στον Φιγκέιρας και ο Ντικαμονά μέσα από την περιοχή με σουτ την έστειλε ψηλά άουτ.
12′ Διαμαρτυρίες του Τζούρτζεβιτς για μαρκάρισμα εντός περιοχής από τον Κοροβέση.
25′ Συρτό σουτ του Τζούρτζεβιτς μπλοκάρει εύκολα ο Κοκκαλάς.
33′ Άστοχο σουτ του Ζιλέ, η μπάλα αρκετά έξω από την εστία.
40′ Υποδειγματική επίθεση των παικτών του Πλατανιά, από σέντρα του Κοροβέση ο Γκρζέλτσακ στρώνει στον Ενσικουλού που πλασάρει από κοντά για να κάνει σπουδαία επέμβαση ο Χουτεσιώτης, μπλοκάροντας στη συνέχεια την μπάλα.
41′ Γύρισμα του Κοροβέση σουτ στην κίνηση από τον Γκρζέλτσακ η μπάλα ψηλά άουτ.
42′ Σουτ του Γκρζέλτσακ αρκετά έξω η μπάλα.
51′ Επικίνδυνο γύρισμα του Ενσικουλού απομακρύνει ο Νικολάου.
57′ ΓΚΟΛ: Κόρνερ του Μάριν, κεφαλιά του Ένγκελς ο Μποτία με “ψαλιδάκι” στέλνει την μπάλα στα δίχτυα (0-1).
67′ Σουτ του Δημούτσου άουτ.
78′ ΓΚΟΛ: Σέντρα του Φιγκέιρας ο Τζούρτζεβιτς σουτάρει, ο Κοκκαλάς αποκρούει αλλά ο Ανσαριφάρντ από κοντά πλασάρει για το 0-2.
84′ Σουτ του Ουές η μπάλα “χτυπάει” στο δοκάρι και στη συνέχεια στο σώμα του Χουτεσιώτη.

Διαιτητής: Κατσικογιάννης (Ηπείρου)
Βοηθοί: Νικολακάκης (Ηρακλείου)-Βλάσσης (Λασιθίου)
4ος διαιτητής: Βισκαδούρος (Ηρακλείου)

Κίτρινες κάρτες: Φιγκέιρας (6′), Καρυπίδης (34′), Αγγελόπουλος (70′), Ουές (72′), Κοροβέσης (80′), Ζίκο (87′), Μπούντνικ (90+3′)

Πλατανιάς (Μανουέλ Ρόκα): Κοκκαλάς, Ουές, Καρυπίδης, Ντικαμονά, Βάντερσον, Δημούτσος, Αγγελόπουλος (82′ Ζίκο), Παπανικολάου (77′ Πατράλης), Κοροβέσης, Ενσικουλού, Γκρζέλτσακ (54′ Μπούντνικ).

Ολυμπιακός (Τάκης Λεμονής): Χουτεσιώτης, Φιγκέιρας, Μποτία, Ένγκελς (84′ Βούκοβιτς), Νικολάου, Ζιλέ, Μάρτινς, Πάρντο (66′ Ανσαριφάρντ), Μάριν (84′ Ταχτσίδης), Ανδρούτσος, Τζούρτζεβιτς.