Με πρωταγωνιστές τους αθλητές από τα Χανιά ολοκληρώθηκε την Κυριακή στη Λέσβο το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ποδηλασίας δρόμου.

Έπειτα από έναν συγκλονιστικό αγώνα ο Πολυχρόνης Τζωρτζάκης του Τάλω ΑΝΕΚ LINES αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδας στην Αντοχή, με 2ο τον επίσης Χανιώτη ποδηλάτη της Sojasun Espoir, Στέλιο Φαραντάκη.

Την Παρασκευή (22/06) στον αγώνα ατομικής χρονομέτρησης πρωταθλητής είχε αναδειχθεί ο Φαραντάκης, με 2ο τον  Τζωρτζάκη (και 6ο τον Μιχάλη Κορτσιδάκη του Τάλω ΑΝΕΚ LINES). Τρίτος, τόσο στην ατομική χρονομέτρηση, όσο και στην αντοχή ήταν ο αθλητής του ΠΟΗ Κάστρο Χαράλαμπος Καστραντάς.

Όσον αφορά τις γυναίκες η Νάντια Συντζανάκη του Τάλω ANEK LINES κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην αντοχή και ήταν 5η στην ατομική χρονομέτρηση.