Ο ΑΟΧ/Κισσαμικός πήρε νίκη γοήτρου απέναντι στον Πλατανιά, με 2-1 στο Μάλεμε, στο τελευταίο τεστ των δύο ομάδων πριν από την πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Το παιχνίδι θύμισε αρκετά επίσημο ματς, αφού είχε πάθος και δύναμη και σε αρκετές περιπτώσεις και ένταση μεταξύ των δύο πλευρών.

Μάλιστα κινδύνευσε και με διακοπή στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, όταν ο Κόρτσταμ, με τη φάση να είναι τελειωμένη, φάνηκε να πατάει τον πεσμένο στο έδαφος Χαλκιαδάκη. Ακολούθησε ένταση και αψιμαχίες μεταξύ των δυο πλευρών μπροστά από τον πάγκο του ΑΟΧ/Κισσαμικού και ολιγόλεπτη διακοπή μέχρι να ηρεμήσουν τα πνεύματα.

Στο 30′ ο Σιμόν με φάουλ έκανε το 0-1 και στο 57′ από φάουλ δικό του η μπάλα φάνηκε να καταλήγει στα δίχτυα από το σώμα του Κόρτσταμ.

Ο Πλατανιάς μείωσε στο 89′ με τον προερχόμενο από τον πάγκο Παπουτσογιαννόπουλο.

Οι φάσεις του αγώνα
5′ Σέντρα του Νίλι κεφαλιά του Μιγκέλ άουτ.
10′ Ο Βασιλειάδης πέφτει στα πόδια του Αρναρέλλη και ανακόπτει την προσπάθειά του.
11′ Σουτ του Λάζιτς απέκρουσε ο Παπαδόπουλος
18′ Σουτ του Νίλι ψηλά άουτ η μπάλα.
21′ Γύρισμα του Καραγιάννη που υποδεικνύεται οφσάιντ και έτσι δε μετράει το γκολ που σημειώνει στη συνέχεια ο Φαζός.
30′ ΓΚΟΛ: Με ασύλληπτη εκτέλεση φάουλ ο Σιμόν πετυχαίνει το 0-1.
37′ Σουτ του Αρναρέλλη μπλοκάρει ο Βασιλειάδης.
51′ Σουτ του Νίλι ψηλά άουτ.
57′ ΓΚΟΛ: Φάουλ του Σιμόν από το σώμα του Κόρτσταμ η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα (0-2).
60′ Κεφαλιά του Χαλκιαδάκη άουτ.
73′ Φάουλ του Νίλι κεφαλιά του Κόρτσταμ απομάκρυνε ο Φαζός και το σουτ του Ουές κόντραρε καταλήγοντας εκτός εστίας (κόρνερ).
82′ Μεγάλη ευκαιρία, από πάσα του Σιμόν το πλασέ του Νικολούδη αποκρούστηκε από τον Γκοτ.
87′ Σουτ του Παπουτσογιαννόπουλου άουτ.
89′ ΓΚΟΛ: Με σουτ ο Παπουτσογιαννόπουλος μειώνει σε 1-2.
90+2′ Σουτ του Σιμόν αποκρούει ο Γκοτ.

Διαιτητής: Ρ. Σταυρουλάκης
Βοηθοί: Δασκαλομαρκάκης – Καλυβιανάκης

Πλατανιάς (Γιάννης Τάτσης): Βασιλειάδης (46′ Γκοτ), Λάζιτς (72′ Χ. Ποζατζίδης), Κόρτσταμ (84′ Ρουσσάκης), Μιγκέλ (46′ Στ. Ποζατζίδης), Καραγκούνης (66′ Σάαντο), Μποσέτι (72′ Κωστίκος), Τσαμούρης (84′ Μάικιτς), Τσακμάκης (66′ Σμυρλάκης), Πουρζιτίδης (60′ Παπουτσογιαννόπουλος), Ουές (77′ Λάμτσε), Νίλι (84′ Σινγκ).

ΑΟ Χανιά-Κισσαμικός (Γιώργος Πετράκης): Παπαδόπουλος, Τόλι (84′ Γρηγορόπουλος), Ζιούλης, Φαζός (77′ Σισέ), Παπαχρήστος, Καντιμά (66′ Καραγεώργης), Γκίνη, Σιμόν, Αρναρέλλης (66′ Αποστολοπουλος), Καραγιάννης (66′ Τεγούσης), Χαλκιαδάκης (77′ Νικολούδης).