Με επιτυχία ολοκληρώθηκε ο αγώνας κάθετης ανάβασης Sfakia Vertical Run 2018. 187 αθλητές πήραν εκκίνηση μέσα από το πλοίο που εκτελεί το δρομολόγιο Χωρα Σφακίων- Λουτρό και αφού διέτρεξαν το παραλιακό μέτωπο του Λουτρού πήραν το γραφικό ανηφορικό μονοπάτι που οδηγεί στην Ανώπολη, τερματίζοντας στην πλατεία του χωριού.

Για την πρώτη θέση στη γενική κατηγορία ανδρών ο ανταγωνισμός ήταν πολύ υψηλός με τον  περσινό νικητή Αντώνιο Κωστάκη να καταφέρνει να κερδίσει και φέτος με χρόνο 36 λεπτά και 34 δεύτερα. Δεύτερος αναδείχθηκε ο Γερμανός αθλητής  Marc Pschebizin με χρόνο 36:43 και τρίτος ο Σταύρος Ζαγκανάς με χρόνο 37:00.

Στις γυναίκες πρώτη αναδείχθηκε η Ελένη Χαζηράκη με χρόνο 44:18 που αποτελεί και νέο ρεκόρ αγώνα. Δεύτερη ήρθε η Helena Feddersen με χρόνο 46:34 και τρίτη η Julia Maria Triling με 49:39.

Υπήρξαν ξεχωριστές βραβεύσεις για ηλικιακές κατηγορίες σε άνδρες και γυναίκες ενώ βραβεύτηκαν ξεχωριστά: